کد خبر: ۲۵۱۷۳
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۶ - ۰۵ آبان ۱۳۹۹
پازل کامبَک بازار در حال تکمیل؛
طی دو روز اخیر انتشار اخباری مثبت همچون تکذیب تلویحی افزایش نرخ سود سپرده های بانکی، منتفی شدن قیمت گذاری دستوری فولاد و ... به تدریج به تکمیل پازل بازگشتی بازار و آغاز مجدد رشد بازار سرمایه را دارد.
قلم‌نیوز:طی روز و ساعات اخیر انتشار اخبار مثبت موثر نشان از برگشت قطعی بورس به مدار رشد و صعود مجدد دارد.

هر چند عوامل مختلف و بی شماری طی دو ماه اخیر سبب ریزش های پی در پی شاخص بورس شده است، اما طی دو روز اخیر انتشار اخباری مثبت همچون تکذیب تلویحی افزایش نرخ سود سپرده های بانکی، منتفی شدن قیمت گذاری دستوری فولاد و ... به تدریج به تکمیل پازل بازگشتی بازار و آغاز مجدد رشد بازار سرمایه را دارد.

برخی از این پازل ها را در این مطلب به اختصار مرور می کنیم:

نخست؛ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی طی پُستی در اینستاگرام  افزایش نرخ سود بانکی را تکذیب کرد.

دوم؛ مهدی طغیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد که سهام و سپرده بانکی مشمول طرح مالیات بر عایدی سرمایه نمی شوند. همچنین گفت که در این طرح املاک، طلا، ارز و خودرو مشمول طرح مالیات بر عایدی سرمایه هستند.

سوم؛ قیمت گذاری خودرو به هیات مدیره خودروسازان واگذار شد و در چهارشنبه هفته جاری موضوع واگذاری اختیار قیمت به هیات مدیره خودروسازان اجرایی خواهد شد. این مساله مهمترین خبر ممکن برای خودروسازان است و از آن جایی که سهام خودرویی لیدر بی چون و چرای بازار محسوب می شود، این اتفاق سیگنال قوی مثبت به بازار نیز هست.

چهارم؛ محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس مساله قیمت گذاری دستوری فولاد را کاملا منتفی دانست و نامه معاون اول رئیس جمهور حسن ختام ماجرای قیمت گذاری دستوری فولاد است؛ بر این اساس ورود دولت به نرخ گذاری کاملا منتفی شد.

پنجم؛ بخشی از ۸.۵ میلیارد دلار بلوکه شده ایران در کره جنوبی آزاد خواهد شد که سبب کاهش التهاب در بازار ارز، کاهش جذابیت این بازار و بازگشت سفته بازان به بورس خواهد بود.

ششم؛ مجلس و مسئولان اقتصادی روی تأمین کسری بودجه از محل ‎اوراق و بازارگردانی بانک مرکزی از طریق عملیات بازار باز به توافق رسیدند.

هفتم؛ سنا جایگزین نیما می شود و واردات در مقابل صادرات انجام خواهد شد؛ بر اساس توافقات صورت گرفته میان وزارت صمت و بانک مرکزی، واردات در مقابل صادرات عملیاتی شده و امکان عرضه در بازار سنا به جای نرخ نیمایی عملیاتی خواهد شد.

هشتم؛ علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس از توقف عرضه خرد سهام عدالت در بورس خبر داد.

نهم؛ مبلغ  واریزی صندوق توسعه ملی برای حمایت از بازار سرمایه آماده است و مراحل اداری آن پایان یافته است.

دهم؛ رهبر انقلاب از هتک حرمت به رئیس جمهور انتقاد کرد و گفت:امروز کشور بیش از هر زمان دیگری به همکاری و اتحاد و انسجام نیاز دارد.

همچنین مسائلی همچون قرار گرفتن شاخص کل بورس در حمایت مهم و بررسی خریدهای سنگین حقوقی ها طی هفته های اخیر نشان از برگشت قوی بازار در این روزها دارد. ضمن اینکه با ریزش های اخیر بورس ریسک انتخاب بایدن و کاهش نرخ ارز در بورس به طور کامل پیشخور شده است و اکنون سهام با نرخی بسیار پایین تر از نرخ ارز "بایدنی" در حال معامله هستند. این در حالی است که بایدن نیز در روزهای اخیر موضع صریح خود را درباره ایران اعلام کرده که چندان تفاوتی با موضع ترامپ ندارد. از سوی دیگر آمریکا نیز اعلام کرده است که دیگر امکان اعمال تحریم بیشتر علیه ایران وجود ندارد! بنابراین اکنون همه سیگنال ها در جهت بازگشت و حرکت قطعی بازار به سمت سقف های قبلی و بازگشت رونق به تابلوهای معاملاتی بورس اوراق بهادار کشور است.

منبع: اقتصاد24

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: