کد خبر: ۲۴۵۱۷
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۶ - ۱۵ مهر ۱۳۹۹
افزایش شدید قیمت روز دوشنبه، همه چیز را برای معامله گران دلار و سکه به انتهای هفته گذشته بازگرداند.
قلم‌نیوز:گویا تنها بازار دو روز با دو شوک مختلف کاهشی و افزایشی مواجه شد و دوباره به نقطه آغاز بازی بازگشت. مبارزه نوسان گیران و بازارساز در مرز ۳۰ هزار تومانی، اتفاقی است که ازهفته گذشته در جریان بود. با دور شدن دلار از مرز ۳۰ هزار به نظر می رسید این مبارزه به پایان رسیده اما برگشت دیروز دلار به کانال ۲۹، همه چیز را به نقطه اول بازگرداند.

حرکت اول نوسان گیران در روز سه شنبه

در ابتدای روز جاری به احتمال زیاد نوسان گیران تلاش می کنند که از نقطه 29 هزار و 500 تومانی عبور کنند و در صورت شکست آن، با سرعت بیشتری گام برخواهند داشت تا به نقطه 29 هزار و 900 تومان برسند.
در مقابل، بازارساز به احتمال زیاد یک بار دیگر تلاش می کند که با تمام ابزارهای خود مانع از رفتن دلار به دهه چهارم قیمتی شود. در هفته های گذشته، بازارساز در برابر شکسته شدن کانال های مختلف قیمتی، حساسیت زیادی از خود نشان نداد، ولی در 10 روز گذشته نشان داده است که مرز 30 هزار تومانی برای او از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رفتارشناسی بازار روز سه شنبه

برای امروز سه سناریو را برای بازار ارز می توان متصور بود؛ در سناریو اول که محتمل تر به نظر می رسد، معامله گران قیمت دلار را در مسیر صعودی قرار می دهند ولی هر چقدر قیمت به مرز 30 هزار تومانی نزدیک تر شود، فشارهای فروش بیشتر و در نتیجه خریداران عقب نشینی خواهند کرد. با این حال، بعید به نظر می رسد که کاهشی به سوی کانال های پایین تر در کار باشد. بازارساز به احتمال زیاد ضمن اینکه اجازه نمی دهد کانال جدیدی شکسته شود، از رفتارهای هیجانی کاهشی نیز پرهیز خواهد کرد. کاهش هیجانی روز یک شنبه برای بازارساز دستاورد خاصی نداشت و تنها نوسان گیران را با قدرت بیشتری به بازار بازگردانده است. دلار روز یک شنبه تا 27 هزار و 800 تومان هم پایین رفت ولی روز دوشنبه با قدرت به کانال 29 هزار تومان بازگشت.


سناریوی دوم که احتمال کمتری دارد رخ دهد، شکست مرز 30 هزار تومانی است. علت اینکه کمتر امکان دارد این سناریو محقق شود، به رفتار بازارساز در انتهای هفته گذشته باز می گردد، جایی که گفته می شود به سختی در برابر نوسان گیران ایستادگی کرد. ذهنیت بازار هم این است که بانک مرکزی به آسانی اجازه شکست این مرز را نمی دهد؛ در واقع در این نگاه، تنها باید تقاضای هیجانی جدیدی وارد بازار شود که قیمت ها را به کانال های بالاتر رهسپار کند. افرادی که اعتقاد دارند دلار باید از مرز 30 هزار تومانی عبور کند، به این موضوع مرتب اشاره می کنند که دلیل انتظاری یا بنیادی برای افت قیمت این ارز وجود ندارد.

سناریوی سوم، دیدگاه کاهشی هاست که آن ها هم حداقل دست بالا را در روز دوشنبه نداشتند. این گروه اعتقاد دارند، بازارساز در کانال 29 هزار تومان برای دلالان کمین کرده است و قیمت تنها به این دلیل به نزدیکی کانال 30 هزار تومانی بازگشته است که فرصت فروش ارز را در اختیار خریداران گذشته قرار دهد.
با این حال، قرار گرفتن حواله درهم نزدیک به مرز 8 هزار و 100 تومانی موجب شده است که کمتر به دیدگاه کاهشی های بازار توجه شود. معامله گران باور دارند درصورتی که درهم به سوی محدوده 8 هزار و 200 تومان برود، ورود دلار به کانال 30 هزار تومان به احتمال زیاد رخ خواهد داد.

منبع: دنیای اقتصاد
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: