کد خبر: ۲۲۹۰۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۹ - ۰۳ شهريور ۱۳۹۹
سرمربی بلژیکی به غیر از غرامت سنگین چه هزینه‌های دیگری به فوتبال تحمیل کرد؟
قلم‌نیوز: «عمق فاجعه قرارداد ویلموتس با فدراسیون فوتبال هنوز به صورت دقیق برای مردم و جامعه فوتبال تشریح نشده است. همه در حال حساب و کتاب درباره همین پرونده شکایت ٦,٢‌میلیون یورویی او هستند. اما خرابی‌های به جا مانده از این قرارداد ننگین باز هم برای فوتبال ایران ادامه خواهد داشت. او علاوه بر غرامت سنگینی که خودش از فدراسیون می‌گیرد، فوتبال کشور ما را در لبه پرتگاه و یک فاجعه اقتصادی دیگر هم قرار داده که آن از دست‌رفتن درآمد قابل توجه صعود به جام جهانی و جام ملت‌های آسیاست.

ویلموتس چقدر پول گرفت!

کل پولی که مارک ویلموتس و دستیارانش در مدت زمان کوتاه همکاری از فدراسیون فوتبال دریافت کردند طبق اعلام رسمی بازپرس سازمان بازرسی کل کشور نزدیک به ٢‌میلیون و ٣٠٠‌هزار یورو بوده است؛ یعنی فدراسیون فوتبال تا دی ماه گذشته به این مربی بلژیکی نزدیک به ٣٥‌میلیارد تومان پول پرداخت کرده است. تنها برای کمتر از یک ماه حضور فیزیکی در ایران این مبلغ با استقراض از شرکت شستا به ویلموتس و دستیارانش پرداخت شد. البته قبل از پول شستا مدیران فدراسیون پرداختی‌های نقدی به سرمربی وقت تیم ملی داشته‌اند و در نهایت تا زمان ترک تیم ملی در مجموع همان ٣٥‌میلیارد تومان پرداختی انجام شده است.

تکلیف مالیات ویلموتس چه شد؟

یک مسأله غیر قابل قبول برای جامعه فوتبال مربوط به مالیات قرارداد ویلموتس است. مدیران فدراسیون در شرایطی که به اداره مالیات بدهی مالیاتی ٩٠‌میلیارد تومانی داشتند، در این قرارداد تعهد می‌کنند که مالیات حدود ٧,٥‌میلیارد تومانی ویلموتس را هم خودشان پرداخت کنند؛ مسأله‌ای که مسئولان سازمان بازرسی و کارشناسان حقوقی ایراد‌های حقوقی بزرگی از آن گرفته‌اند. البته مهدی تاج تأکید کرده این کار قانونی انجام شده و بر عهده گرفتن مالیات ویلموتس اشتباه نبوده است. اما هر چه هست این مسأله ٧.٥‌میلیارد تومان دیگر به بدهی مالیاتی ویلموتس اضافه کرد.

هزینه اضافه بر محکومیت فیفا!

با شکایت مارک ویلموتس از ایران به فیفا این مربی توانست فدراسیون را به پرداخت ٦‌میلیون و ٢٠٠‌هزار یورو محکوم کند. اتفاقی که سروصدای زیادی در محافل ورزشی به راه انداخته و تمام مسئولان امضاکننده این قرارداد را دادگاهی و پای وزیر ورزش را برای ارایه توضیحات به مجلس باز کرده است. با توجه به قیمت روز یورو فدراسیون بی‌پول فوتبال ایران باید رقمی نزدیک به ١٧٠‌میلیارد تومان پرداختی به این مربی داشته باشد. طبق رأی فیفا مهلت پرداخت مبلغ ٣٠ روز است، اما مسئولان فوتبال کشور تصمیم قطعی را برای اعتراض به رأی کمیته تعیین وضع فیفا در شرایطی اتخاذ کرده‌اند که هر روز زوایای پنهان دیگری از مشکلات حقوقی این قرارداد در رسانه‌ها منتشر می‌شود. به این ترتیب با شکایت فدراسیون مشخص‌شدن رأی پرونده در چند ماه بعد از سوی دادگاه CAS طبیعی است که باز هم فوتبال ایران برای این زمان خریدن یک ضرر مالی ٤٠٠ تا ٥٠٠‌هزار یورویی دیگر هم بکند؛ یعنی با احتساب هزینه‌های دادرسی، دریافت جزئیات رأی، استخدام وکلای جدید و تمامی این داستان‌ها یک هزینه حدود ١٣‌میلیارد تومانی دیگر هم به فوتبال کشور تحمیل می‌شود.بیشتر بخوانید: با ۱۶۷ میلیاردتومان ویلموتس چه چیز‌هایی می‌شود خرید؟

فاجعه قرارداد ویلموتس بزرگ‌تر می‌شود

تنها نکته‌ای که این روز‌ها در فوتبال ایران درباره آن حرف زده می‌شود همین داستان ٢,٣‌میلیون یورو پرداختی به ویلموتس و ٦.٢‌میلیون یورو حکم محکومیت ایران است. هنوز بسیاری از اهالی فوتبال نتوانسته‌‍‌اند عمق این فاجعه را درک کنند. در چنین وضعیتی همه باور دارند که فوتبال ایران توانایی پرداخت این مبلغ به ویلموتس را ندارد و همه امیدوار به شکسته‌شدن رأی در دادگاه CAS هستند. اما اگر فکر می‌کنید ضرر مارک ویلموتس برای فوتبال ایران فقط همین ٨.٥‌میلیون یورو است، سخت در اشتباه هستید. او با نتایج ضعیفی که با تیم ملی گرفت و فسخ قرارداد به صورت رسمی فوتبال کشور را در لبه پرتگاه قرار داده است. نتایج ضعیف او باعث شده که ایران در نخستین مرحله مقدماتی جام جهانی و انتخابی جام ملت‌های آسیا در رتبه سوم گروه خود پایین‌تر از عراق و بحرین قرار بگیرد. به این ترتیب تیم ملی برای صعود به مرحله بعدی محکوم به پیروزی در هر چهار مسابقه پیش روی خود است. اگر این اتفاق رخ ندهد آن وقت شاهد یک فاجعه تاریخی اقتصادی دیگر هم خواهیم بود.

هزینه اسکوچیچ اضافه شد

رفتن ویلموتس باعث شد که دراگان اسکوچیچ که کارنامه مربیگری درخشانی نداشته و در فوتبال جهان هم شناخته شده نیست، هدایت تیم ملی را برعهده بگیرد. این مربی کروات کار بسیار سختی با تیم ملی دارد و با این که همه می‌دانند کار سخت است، اما این انتظار وجود دارد که فوتبال ملی ایران را از بحرانی که در آن گرفتار شده خارج کند. اسکوچیچ قراردادی ٣,٥ ساله تا پایان جام ملت‌های آسیا ٢٠٢٣ با فدراسیون به امضا رسانده و با این که بسیاری از حقوقدان‌ها تأکید دارند قرارداد خوب ریالی و مرحله‌ای با او به امضا رسیده، اما فدراسیون که حالا به پرداخت کل پول سه سال قرارداد ویلموتس محکوم شده، در مرحله اول باید معادل ریالی ٢٠٠‌هزار یورو هم به اسکوچیچ برای مرحله اول قرارداد بپردازد. البته گفته می‌شود به علت تعویق مسابقات ملی اسکوچیچ و فدراسیون مذاکراتی برای دریافت مبلغ بیشتر با فدراسیون انجام خواهند داد. ضمن این که اگر تیم ملی از گروه خود صعود کند قرارداد وارد مرحله دوم می‌شود و از آن موقع به بعد قطع همکاری با اسکوچیچ هزینه‌های سنگینی خواهد داشت.

٤٥‌میلیارد تومان دیگر می‌پرد!

حالا، اما حسابش را بکنید که در بدترین حالت ممکن تیم‌ملی به جام جهانی صعود نکند. علاوه بر فجایع فنی و نسل‌سوزی در فوتبال ایران، این اتفاق باعث می‌شود که پاداش چند میلیون دلاری جام جهانی قطر که فیفا به تیم‌های صعودکننده پرداخت می‌کند را هم از دست بدهیم و اشتباه ویلموتس تأثیر بسیار زیادی در قرارگرفتن تیم ملی در این موقعیت بسیار بد داشته است. با محاسبه درآمد‌های فدراسیون از مسابقات مقدماتی جام‌جهانی و پاداشی که فیفا برای تیم‌های صعودکننده به جام جهانی در نظر می‌گیرد، اگر تیم ملی موفق به حضور در جام جهانی نشود، ما شاهد فاجعه از دست رفتن حداقل ١٢‌میلیون دلار دیگر خواهیم بود. اگر این مبلغ را با نرخ امروز دلار محاسبه کنیم حداقل ٢٧٠‌میلیارد تومان ضرر دیگر به خاطر عدم صعود به جام جهانی خواهیم داشت. اگر تیم ملی در همین مرحله از انتخابی جام جهانی حذف شود که ایران شانس حضور در جام ملت‌های آسیا چین و درآمدزایی حداقل ٢‌میلیون دلاری از این رقابت‌ها را هم از دست می‌دهد. یعنی حذف از این مرحله حداقل یک ٤٥‌میلیارد تومان دیگر به فوتبال کشور ضرر می‌زند.

٥٥٥ میلیارد تومان ضرر کردیم!

تا به همین حالا ضرر رسمی حدود ٢٤٠‌میلیارد تومانی از عقد تا فسخ قرارداد با ویلموتس برای فوتبال ایران قطعی است. اما جامعه فوتبال ایران دقت کند که اگر به جام جهانی قطر و جام ملت‌های آسیا صعود نکنیم هم یک ضرر ٣١٥‌میلیارد تومانی دیگر هم به خاطر فاجعه ویلموتس برای فوتبال کشور اتفاق خواهد افتاد. در نظر داشته باشید که در این موارد تنها مسائل کلی بررسی شده است و وارد مسائل مالی جزئی فوتبال ملی که آن هم هزینه‌های هنگفتی دارد نشده‌ایم. در واقع ویلموتس تا به اینجا که در خطر حذف هستیم ٥٥٥‌میلیارد تومان به فوتبال ایران ضرر زده است!»

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: