کد خبر: ۲۲۸۰۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ - ۰۱ شهريور ۱۳۹۹
در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا
رئیس جمهور با اشاره به برگزاری آزمون‌های سراسری در روزهای اخیر گفت: واقعاً برگزاری این آزمون و تصمیم‌گیری برگزاری برای ما سخت بود. اینکه برگزار بشود یا نشود و اگر بشود چگونه باشد. برخی می‌گفتند اصلا برگزار نشود.
قلم‌نیوز: حجت الاسلام‌ حسن روحانی طی سخنانی در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با اشاره به فرارسیدن روز پزشک اظهار کرد: امسال یک تبریک جانانه تری را باید تقدیم پزشکان جامعه کنیم. همیشه پزشکان ما در خط مقدم سلامت مردم بودند و همیشه تلاش کردند و به قسم خود پایبند بودند. پزشکان عزیز ما کار خود را به عنوان یک شغل تلقی نمی‌کردند بلکه به عنوان یک وظیفه و تلاش عاشقانه برای سلامت مردم تلقی می‌کردند. 

وی افزود: ما الان وارد شهریور شدیم و ۶ ماه با این ویروس مقابله کردیم و وارد ماه هفتم شدیم. در این مقابله مدافعان سلامت کار بسیار بزرگی انجام دادند اعم از پزشک، پرستار، بهیار و همه‌ آنهایی که تلاش می‌کنند در بخش‌های مختلف. یک زنجیر به هم پیوسته است و همه را به عنوان خط مقدم مدافعان سلامت مردم می شناسیم و می‌خواهیم از عزیزانی که شبانه روز در زمینه این بیماری تلاش کردند، تجلیل کنیم.

 روحانی تاکید کرد: حتی استادان و افرادی که می توانستند حضور نداشته باشند اما برای دلداری بقیه آمدند و تلاش کردند. همه پزشکانی که ممکن است به طور معمول رشته پزشکی آنها اپیدمی و عفونی نبوده اما در عین حال آمدند و کمک کردند از همه‌ آنها سپاسگزاری و تشکر می‌کنیم و روز پزشک را به همه‌ آنها تبریک می‌گوییم.

 وی با بیان اینکه امروز در جلسه ستاد ملی به عنوان نمونه سه خانواده از خانواده‌های پزشکانی که جان خود را فدا کرده و به شهادت رسیده بودند، دعوت شد اظهار کرد: از آنها به عنوان نمونه تجلیل و تشکر شد. البته تجلیل و تشکر ما نسبت به همه خانواده‌های عزیز است. ما باید تواضع کنیم در برابر همه خانواده‌هایی که صبر و تحمل کردند.

رییس جمهور با یادآوری کمک‌های پزشکان به جبهه‌ها در دوران جنگ هشت‌ ساله، گفت:‌ در آن زمان وقتی به جبهه می‌رسیدیم، جراحان مشغول عمل جراحی بودند و شاید برخی از آنها ۴۸ ساعت نمی خوابیدند و مرتب در اتاق عمل بودند و جان رزمندگان زیادی را نجات دادند. پزشکان، جراحان و پرستاران کار بزرگی در آن ۸ سال انجام دادند و شرایط امروز در مقابله با کرونا نیز شبیه همان روزهاست.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز هم به فداکاری و ایثار همان زمان نیاز داریم، ادامه داد: ممکن است امروز خمپاره و بمب و کاتویوشای دشمن نزدیک ما نباشد، اما وقتی این همه بیمار وجود دارد، در مجموع شرایط به یک مرز خطرناک در میدان جنگ شباهت دارد.

وی اظهار کرد: موج اول در نوع خودش سخت بود برای اینکه با این ویروس و خطرات آن و این که چه نوع دارو و درمانی می‌تواند مفید باشد یا چه مراقبتی اهمیت بیشتری دارد، آشنا نبودیم، پس از اسفند تا اواخر فروردین، دو ماه بسیار سختی را پشت سر گذاشتیم.

رییس جمهور یادآور شد: موج دوم کرونا اما از اواخر خرداد آغاز شد و تمام تیر و مرداد ماه را هم در بر گرفت، این موج تا حدی با موج اول متفاوت بود، به طوری که این موج وسیع‌تر و سنگین‌تر بود و ویروس مهاجم‌تر شده بود. 

وی با اشاره به آماری از جانباختگان کرونا در مدت اخیر اظهار کرد: در میان جانباختگان، جوانان در سنین ۳۰ تا ۴۰ سال را مشاهده می کنیم، در حالی که در موج اول این آمار کم بود اما در موج دوم بیشتر شده است و علاوه بر این در موج دوم استان‌های زیادی درگیر شده اند.

روحانی تصریح کرد: اگر یک یا دو استان درگیر باشند راحت‌تر می‌توان مدیریت کرد، اما گاهی از ۳۱ استان، بیش از ۲۰ استان درگیر بیماری هستند، آن وقت شرایط دیگر متفاوت می‌شود.

وی با قدردانی مجدد از تلاش جامعه پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا اظهار کرد: بدانیم برای اینکه در نمودارهای استانی، کرونا یک میلیمتر کاهش پیدا کند و روند و شرایط عادی آغاز شود، خیلی تلاش شده است. اینکه امروز به نمودار برخی استان‌ها با یک نفس راحت و لبخند نگاه می‌کنیم که تا چه اندازه از پیک قبلی فاصله گرفته، با تلاش همه این پیک، پایین آمده و خط صاف شده و شرایط آرامش‌بخش شده است، بنابراین قدر این کار بزرگ را باید بدانیم.

روحانی تاکید کرد: امیدوارم با همین روحیه و تلاش و فداکاری تا روز پایانی مقابله با این ویروس و عبور از آنکه البته نمی دانیم چه زمانی است، همه به همین صورت کنار هم باشیم تا خداوند پیروزی را نصیب ما کند.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری آزمون‌های سراسری در روزهای اخیر، اظهار کرد: واقعاً برگزاری این آزمون و تصمیم‌گیری برگزاری برای ما سخت بود. اینکه برگزار بشود یا نشود و اگر بشود چگونه باشد. برخی می‌گفتند اصلا برگزار نشود. یک مسئولی با من تماس تلفنی داشت و می‌گفت فلانی! بگذارید کنار این موضوع را! این چه موضوعی است که حالا این‌همه درباره‌اش بحث می‌کنید؟ تعبیر او این بود که بگذارید یک سال دیگر برگزار شود.

وی افزود: بله می‌شود گفت یک‌ سال دیرتر انجام شود اما بیان‌ کردن آن خیلی سخت است. عمر، آرزو، برنامه‌ریزی و امید یک جوان و خانواده‌اش در میان است. حالا بگوییم صبر کن تا یک‌ سال دیگر یا برو در دانشگاه‌های پایین‌تر مشغول تحصیل شو. ولی زمانی است که این جوان می‌آید در آزمون سراسری شرکت می‌کند و نمره کافی نمی‌آورد، آنوقت می‌گوید من تلاشم را کردم، آن دانشگاهی که می‌خواستم نشد، دانشگاه‌های رده بعدی شد اما زمانی ما نمی‌گذاریم او ورود پیدا کند و تلاش کند، این دیگر خیلی سخت است.

روحانی تصریح کرد: از طرف دیگر اگر ما نمی‌توانیم به خاطر ویروس یک آزمون برگزار کنیم پس چطور می‌گوییم مغازه‌ها باز باشد؟ پس چطور می‌گوییم در این شرایط اداره‌ها باز باشد؟ پس چطور در شرایط این ویروس می‌توانیم اجازه دهیم مردم سفر بروند؟ اینها همه مشابه هم هستند. چطور بازار باز است؟ مغازه باز است؟ ادارات باز است؟ اتوبوس و مترو باز است؟ سفرها به استان‌ها آزاد است؟ این آزمون هم مثل همان‌هاست.
کرونا همچنان ناشناخته است

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش گفت:‌ مردم عزیز باید توجه کنند این بیماری علی‌رغم اینکه برخی از ابعاد آن برای ما آشکار شده است اما هنوز هم برخی دیگر از ابعاد آن برای ناشناخته است. در مدت زمان این ۶ ماه که از شیوع بیماری کرونا گذشته است، داروها، ‌ مقاله‌ها و تحقیقات مختلفی انجام شده است و به رغم همه این تلاش‌ها، همچنان صحبت‌های متضادی گفته می‌شود. کشوری ادعای مفید بودن یک دارو را دارد و کشوری دیگر مدعی است آن دارو مضرر است. 

روحانی اظهار کرد: به رغم گذشت ۶ ماه از شیوع ویروس و  باتوجه به جدید بودن آن همچنان اتفاق نظر، گفته‌های متضاد و حتی بازگشت به زمان قبل وجود دارد.  در روزهای اول شیوع بیماری تاکید بر استفاده از دستکش بود ولی امروز شستن دست و صورت با آب و صابون توصیه می‌شود. البته هرچقدر رو به جلو حرکت می‌کنیم، ‌ با وجود اینکه بعضی از ابعاد ویروس مشخص می‌شود، ‌ بخش تاریک ویروس همچنان زیاد است و این بیماری به صورت کامل از کسوف و خسوف خارج نشده است.

رییس جمهوری به تلاش کشورهای مختلف برای تولید واکسن کرونا اشاره کرده و گفت:‌ بعضی از کشورها مدعی ساخت واکسن هستند و بعضی دیگر مدعی تولید آن در مرحله فاز یک، فاز دو و یا مدعی هستند از فلان تاریخ ۴۰ هزار نفر واکسن را تست می‌کنند. همچنین معروف است که ۱۸۰مرکز یا بیشتر در حال تولید واکسن هستند. اما هنوز با اطمینان درباره هیچ واکسنی نمی‌توان صحبت کرد.

روحانی ادامه داد: اینکه به جایگاهی برسیم که سازمان بهداشت جهانی یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به ما بگوید که این کشور واکسنی که تولید کرده موثر،  بی‌خطر و چند ماه نیز تاثیر گذار است مهم است. یعنی  اینکه این واکسن چه مقدار می‌تواند مردم را از بیماری حفاظت کند و ایمنی زایی این واکسن چه مقدار و چند ماه است؟ هیچ‌کدام از این موارد مشخص و روشن نیست و همه برای رسیدن به پاسخ آن تلاش می‌کنند.
آزمون بزرگ عزاداری سالار شهیدان

وی در ادامه  با تاکید بر دولت الکترونیک و سلامت الکترونیک گفت: این دو امر بسیار برای ما مهم است. در دولت الکترونیک مردم از خانه خارج نمی‌شوند و به بانک، شهرداری و اداره ثبت و ادارات دیگر نمی‌روند و از خانه با موبایل مشکل خود را حل می‌کنند. باز هم تاکید می‌کنم اگر اداره‌ای کاری را بتواند از طریق فضای سایبری انجام دهد اما به طرف بگوید حضوری بیاید حتما باید تنبیه شود. از آن تنبیه هایی که انفصال یک ماه و شش ماه بود.

در بخش سلامت هم همینطور است. پرونده سلامت الکترونیک پیشرفت خوبی داشته است.‌ از دکتر نمکی و مهندس جهرمی خواهش می کنم تلاش کنند همه مراحل سلامت الکترونیک را به پایان برسانیم. نسخه الکترونیکی پیچیده شود و مردم نیازی نداشته باشند جز در موارد ضروری مراجعه کنند.

من می دانم این کار سخت است و من می دانم  بعضی بخش ها زیر بار نمی روند و بخشی از ادارات ما برای بعضی امور خلاف قانون نیاز به حضور دارند. می دانم بعضی از شهرداری ها نیاز به حضور دارند ما اگر می خواهیم با فساد برخورد کنیم جایش اینجاست و زمان و موقعیتش الان است. همه را وادار کنیم تا جایی که امکان دارد.

روحانی در رابطه با عزاداری ماه محرم تصریح کرد: نکته آخر ماه محرم و عزاداری است. عزاداری برای ما مهم است و ایران می‌تواند برای همه کشورها و مسلمانان الگو باشد. یک آزمون بزرگی برای ماست که چگونه این عزاداری سالار شهیدان را انجام دهیم و به فرهنگ عاشورا احترام بگذاریم.

عاشورایی که همه زندگی ماست و همه پیروزی‌ها و افتخارات را برای ما ایجاد کرده است و به ما روحیه، قدرت و اعتماد به نفس داده و استقلال را برای ما به ارمغان آورده و ایستادگی در برابر قدرت‌ها را به ما یاد داده است و در این عاشورای با این عظمت که اصلا نمی‌توان گفت خواص آن چقدر است و احیای دین ما با اوست، باید مراعات کنیم و همه دستورالعمل ها را مراقبت کنیم.

رئیس جمهور افزود: عزاداری ها، نشست ها، فاصله ها و ماسک ها و اصول بهداشتی باید مورد مراعات باشد. خیلی برای ما مهم است که ماه محرم پرشوری را بگذرانیم و بعد از عاشورا در نمودارها پیک جدید نبینیم و آنجا باعث افتخار ما است و همه سازمان ها، تکایا، حسینیه ها و مسئولین و علما باید به آن نمودار افتخار کنند که دنیا ببیند ما عزاداری انجام دادیم و به حمدالله دستورالعمل ها مورد توجه و مراعات ما بود.

تاکید می‌کنم به وزیر ارتباطات برای ایام ماه محرم روی مسأله پهنای باند، امکان ارتباطی که باید در سراسر کشور به بهترین وجه در اختیار مردم باشد تمرکز کند. در همه عزاداری ها و تکایا در اعلامیه های خود اعلام می کنند ما را از طریق فلان فضای سایبری مشاهده کنید که باید پایه ها و شبکه هایش کاملا مستحکم باشد.

وی خاطرنشان کرد: از وزیر ارتباطات می خواهم به هیچ مسئول مهمی که باید مراقب باشد در این ایام مرخصی داده نشود، تاسوعا و عاشورا باید سرکار باشند و مراقبت کنند چون می تواند موجب به هم ریختگی برنامه ریزی باشد.

روحانی تاکید کرد: همه برای این عزاداری برنامه ریزی کردند روی کانال های فضای مجازی و صدا و سیما. وظیفه بزرگی صدا و سیما و فضای مجازی در این ایام بر عهده دارند و ما باید از لحاظ امکانات ارتباطی تمام توان خود را به کار بگیریم که هم عزاداری ها و هم سخنرانی ها پخش شود و هم فضای معنوی و عزاداری وارد همه خانه ها شود.

این دو از آن رسانه های بزرگ ما هستند و ان شاءالله مراقبت های لازم را داشته باشیم و مردم ما شاهد محرمی پرشور با دلی پر از عزا برای حسین عزیز و سالار شهیدانشان باشند و در عین حال به سلامتی خود، عزیزان و فرزندانشان مطمئن باشند. خداوند به همه اجر بدهد تا در این ایام بسیار مهم، عزاداری برای سالار شهیدان را داشته باشیم. این عزاداری‌ها احیای دین ماست.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: