کد خبر: ۲۱۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۱ - ۱۶ تير ۱۳۹۹
بسیاری از سرطان‌ها در بدن با یک تغییر خیلی کوچک خود را نشان می‌دهند که مرتبط با یک خطر بزرگ برای سلامتی‌اند. اگر به این نشانه‌ها توجه کنیم، می‌توانیم به موقع درمان را شروع کنیم.

قلم‌نیوز: حساسیت بیشتری روی ۱۳ مورد زیر داشته باشید و هر درد و تغییر بدون دلیل را در بدن به دکتر گزارش دهید.

۱. درد به هنگام ادرار کردن

اگر در هنگام ادرار کردن درد احساس می‌کنید و در ادرار خود خون می‌بینید فوری با یک دکتر مشورت کنید. وجود درد در اندام‌های تناسلی را جدی بگیرید و به یک دکتر اورولوژ مراجعه کنید. این درد از وجود لخته خون در مجاری ادراری یا بیضه‌ها خبر می‌دهد که به سرطان پروستات منجر می‌شود.

۲. هماتوسل (بیماری‌های بیضه)

مردان باید با بدن خود آشنا باشند و تغییرات را متوجه شوند. تنها خودمان هستیم که می‌توانیم خیلی زود بیماری را شناسایی کنیم. هر تغییری مانند تغییر سایز، تورم و احساس سنگینی در بیضه‌ها را جدی بگیرید، چراکه ممکن است این‌ها نشان‌دهنده سرطان بیضه‌ باشند.

۳. تغییرات پوستی قابل توجه

اغلب مردان بالای ۵۰ سال به علت سرطان پوستی جان خود را از دست می‌دهند. طبق گزارش‌های بنیاد سرطان پوستی آمریکا، مردان جوان بیشتر در معرض خطر ملانوم (سرطان پوست جدی) هستند. تغییرات قابل توجه مانند خال‌های برجسته و مایع‌دار، التهاب‌های پوستی و تغییر رنگ ناگهانی از دسته نشانه‌هایی‌اند که باید به آن‌ها توجه کنید.

۴. آفت یا درد در دهان

اگر متوجه آفتی در دهان شدید که خوب نمی‌شود یا دردی که در حول دهان جابه‌جا می‌شود، به دکتر مراجعه کنید. لکه‌های قرمز و سفید در لثه و زبان یا درد در لثه‌ها به هنگام جویدن را جدی بگیرید. این‌ها نشانه‌هایی از سرطان دهان هستند.

۵. سرفه‌های مزمن

سرفه‌هایی را که بیشتر از سه هفته و به طور وخیم ادامه دارند با دکتر در میان بگذارید. به یاد داشته باشید علائمی مانند سرماخوردگی و آلرژی در طولانی‌مدت خبر از سرطان و مشکلات ریوی می‌دهند. گاهی اوقات به مرور زمان و عدم درمان این سرفه‌ها به برونشیت حاد تبدیل می‌شوند. در این زمان سرفه‌ها همراه لخته‌های خون هستند.

۶. خون در مدفوع

خون در مدفوع ممکن است نشان از هموروئید (بواسیر یا خون‌شار) و شروع این بیماری باشد. همچنین این نشانه ممکن است خبر از سرطان روده بزرگ نیز بدهد. در صورت مشاهده به پزشک فلوشیب مراجعه کنید.

۷. دل‌درد و حالت تهوع

همیشه دل‌درد و حالت تهوع خبر از سرطان نمی‌دهد، ولی اگر این علائم را در طولانی‌مدت (۵ روز) احساس می‌کنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید و آزمایش‌های اولیه را انجام دهید. این حالات نشان از زخم معده و در موارد حاد خبر از سرطان خون، معده، لوزالمعده، مری، کبد یا سرطان روده بزرگ می‌دهد.

۸. تب‌های مکرر

اگر به طور مکرر تب می‌کنید و هیچ علائم دیگری ندارید، در این ‌باره نگران باشید. عفونت‌های خونی و در بدترین حالت سرطان خون بر تعداد گلبول‌های سفید اثر می‌گذارند و واکنش بین گلبول‌ها و عفونت‌ یا سلول سرطانی در خون موجب تب‌های مکرر می‌شوند.

۹. درد گلو به هنگام قورت دادن

در بسیاری از موارد، درد گلو به علت سرماخوردگی و آنفلوآنزاست. در این صورت نیازی نیست نگران باشید و فقط باید داروهایی که پزشک توصیه می‌کند مصرف کنید، اما اگر این گلودرد طی هفته‌ها ادامه دارد و به مرور زمان بدتر می‌شود نشان از سرطان روده، حنجره یا معده دارد.

۱۰. کبودی بی‌دلیل در بدن

کبودی بدن اغلب مورد نگران‌کننده‌ای نیست، ولی اگر به طور مکرر و بدون دلیل رخ بدهد باید توجه کنیم. این اتفاق به علت عدم توانایی حمل اکسیژن کافی در خون اتفاق می‌افتد که نشان از سرطان خون دارد.

۱۱. کاهش وزن بی‌دلیل

شاید در ابتدا برایتان خوشحال‌کننده باشد که بدون هیچ دلیلی وزن کم کنید، اما این موضوع نباید شما را از علت وزن کم کردن غافل کند. این مشکل (لاغری بدون دلیل رژیم یا ورزش) حاکی از بیماری سرطان لوزالمعده، مری، کبد یا روده بزرگ است.

۱۲. خستگی طولانی‌مدت

پایین بودن انرژی در این دوره و زمانه مسئله عجیبی نیست، ولی خستگی‌های مزمن و طولانی‌مدت (یک ماهه) بدون دلایلی مانند خستگی از کار یا بیماری‌ به پیگیری نیاز دارد. سرطان خون و بافت‌های لنفاوی (لنفوم) علائمی این‌چنینی دارد.

۱۳. سردردهای مزمن

اگر میگرن ندارید و مرتب سردردهای مزمن دارید، بهتر است به پزشک مرجعه کنید. همیشه سردردتان را با قرص‌های مسکن آرام نکنید و به دنبال دلیل اصلی بگردید. سردرد مزمن نشان از تومور مغزی دارد که به رگ‌های عصبی و خونی سر فشار می‌آورد.


خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: