کد خبر: ۲۰۳۲۲
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۸ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۹
حمله عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال به رسانه ملی
عضو هیات رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: برخی صحبت‌ها که در رسانه ملی مطرح می‌شود خدمت بزرگ به ویلموتس است.

قلم‌نیوز:  محمود اسلامیان در خصوص حواشی اخیر پیرامون فدراسیون فوتبال از جمله پرونده مارک ویلموتس و همچنین بازگشت احتمالی علی کفاشیان به فدراسیون صحبت‌های زیر را مطرح کرد.

اینطور که به نظر می‌رسد اوضاع فدراسیون با توجه به پرونده ویلموتس خیلی خوب نیست.

به نظر می‌رسد این روزها اگر قرار باشد بدانیم عدالت چیست باید گفت که برنامه‌های صدا و سیما را ببینند. آنطور که در صدا و سیمای ملی در مورد پرونده ویلموتس صحبت می‌شود و یک گروهی از آن دفاع می‌کنند خود وکیل ویلموتس نمی‌تواند به این راحتی و به این خوبی از موکلش دفاع کند و اینطور حرف بزند. خدمت بزرگی صدا و سیما به ویلموتس کرد. در هر صورت مهم نیست. این روزها هر کسی می‌خواهد با فوتبال خودش را مطرح کند. تا قبل از این مسابقات برگزار می‌شد و به تیم‌ها و داوران گیر می‌دادند و الان همه چیز حاشیه شده است و کاری هم نمی‌شود کرد.

آقای اسلامیان صرف نظر از برخی انتقادات آیا واقعا اعضای هیأت رئیسه می‌توانند از پرونده ویلموتس و قراردادی که با آن بسته شده، دفاع کنند؟

این که ویلموتس مربی خوبی است شکی نیست، از لحاظ رزومه کارنامه خوبی داشت. اینکه نماینده مجلس به صراحت می‌گوید حکم این پرونده علیه ایران است حرف درستی نیست در حالی که همه ما باید در یک جبهه باشیم اما اکنون طوری برنامه می‌سازند که فدراسیون ایران محروم شود. من یک سؤالی می‌پرسم چرا ویلموتس در صحبت‌هایش گفت سرم کلاه گذاشتند؟

منظور شما این است که این جمله به نفع ایران است؟

این نشان می‌دهد که ما قرارداد محکم و قوی‌ای بستیم که او احساس می‌کند سرش کلاه رفته. یعنی هنگام عقد قرارداد متوجه نبوده چه چیزی امضا می‌کند. حالا از این بحث بگذریم در مجلس آیا به وزیر اشتباهی رای مثبت نمی‌دهند؟ به نظر شما وقتی در انتخاب وزیر صنایع به طور مثال اشتباهی رای می‌دهند در این وزارتخانه چند میلیون دلار ضرر به کشور نمی‌زند؟ من باز هم می‌گویم انتخاب ویلموتس خوب بود ولی در ایران جواب نداد. او دید نمی‌تواند به موقع پولش را بگیرد و انگیزه‌اش کم شد. شما وقتی به یک کارمند هم به موقع حقوق ندهید انگیزه‌اش را از دست می‌دهد.

اما قبول کنید قطعا ویلموتس با علم اینکه ایران دچار تحریم است پای قرارداد را امضا کرده.

درست است اما یکی مثل کی‌روش این شرایط را تحمل می‌کند و یکی تحمل ندارد. همین کی‌روش را صبح تا شب در همین تلویزیون ملی زدند. همین آقای میثاقی که اکنون تریبون دار شده در همان جام جهانی با گرفتن مصاحبه با کی‌روش علیه برانکو این دو را به جان هم انداخت.

از این صحبت‌ها که بگذریم شما پیش‌بینی‌تان از پرونده ویلموتس چیست؟

اگر آقایان در رسانه ملی بگذارند و مصالح کشور را اولویت قرار دهند پرونده ویلموتس را تلاش می‌کنیم به سمت شکست نخوردن پیش ببریم. همه مشکلات فوتبال ما چیست؟ آیا غیر از این است که باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس و همین فدراسیون و تیم ملی و سایر باشگاه‌ها پول است.۲۱۰ عضو فیفا دارای حق پخش هستند و مشکلات مالی خود را با حق پخش برطرف می‌کنند اما در ایران این اتفاق نمی‌افتد و جالب اینجاست که صدا و سیما حق پخش نمی‌دهد و به انتقاد از فوتبال هم می‌پردازد. اینجای ماجرا خوشمزه و قشنگ است. اکنون مسئله اصلی ما اصلا اساسنامه است. گاهی اوقات که برنامه‌های ورزشی صدا و سیما را می‌بینم وگوش می‌دهم انگار در حال گوش دادن و دیدن رسانه‌های بیگانه هستم. بعضی صحبت‌ها نادرست است . این را هم در نظر بگیرید در یک مقطع آقای تاج مریض شد و نتوانست به کارش به فدراسیون ادامه دهد. مگر کالدرون و استراماچونی در استقلال و پرسپولیس به مشکل نخوردند؟ آیا غیر این است که مشکلی اصلی آنها پول بود. طبق برآورد AFC صدا و سیما باید ۱۵۰ میلیون دلار به فوتبال پول دهد. آیا این پول کمی است؟ تا زمانی که حق پخش درست نشود ما در این فوتبال مشکل داریم.

از این مبحث بگذریم. قضیه بازگشت کفاشیان به فدراسیون چیست؟ حتی او دیروز برای دیدن حیدر بهاروند (سرپرست فعلی فدراسیون) رفته است.

البته دیروز ظاهرا آقای بهاروند فدراسیون نبوده و من هم به تازگی با آقای کفاشیان صحبتی نداشتم. او یکسری بحث‌های حقوقی دارد؛ او خدمات زیادی به ورزش داشته اما در جریان بحث بازگشتش به فدراسیون نیستم و فقط این را می‌دانم که او بنا ندارد سرپرست فدراسیون فوتبال شود بلکه بحث‌های دیگری دارد که بهتر است از خودشان بپرسید.

مباحث حقوقی مطرح است که به دلیل غیبت یک سال و نیمه کفاشیان در سمتش یعنی نائب رئیسی اول او دیگر قادر نخواهد بود به لحاظ قانونی به فدراسیون بازگردد.

این بحث اصلی ما نیست. همانطور که گفتم اکنون در فدراسیون بحث اصلی اساسنامه است و از لحاظ قانونی نمی‌دانم قضیه چیست. من همیشه از کفاشیان به عنوان یک مدیر خوب، صادق و امین دفاع کرده‌ام.

به هر حال شما در هیأت رئیسه فدراسیون حضور دارید و بعید است که در جریان مسائل حقوقی این پرونده نباشید. شما که از کفاشیان دفاع می‌کنید بگویید چرا برای او پرونده در کمیته اخلاق ایجاد شد؟

به هر حال هر کسی که مدیر باشد ممکن است در طول فعالیتش مواردی پیش آید که به دلیل سوء‌استفاده یا فساد نیست بلکه از سر یکسری اشتباهات است. ممکن است من مدیر دچار این اشتباهات شوم اما دنبال سوء استفاده نیستم.

مباحثی مطرح است که آقای تاج و شاید برخی رفقایشان در فدراسیون تمایلی به بازگشت کفاشیان به فدراسیون ندارند.

چنین چیزی نیست من خودم هم دوست آقای تاج هستم هم کفاشیان. پیش از این هم که دوستان برای تحقیقات به دفتر کفاشیان رفته بودند از او دفاع کردم. فکر می‌کنم تنها کسی بودم که در آن مقطع تمام قد از او دفاع کردم و باز هم تاکید می‌کنم بنای کفاشیان به این نیست که سرپرست فدراسیون فوتبال باشد.

چرا هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال در خصوص برگزاری لیگ تصمیم قاطع نمی‌گیرد و اجازه می‌دهد برخی از باشگاه‌ها مدام به انتقاد از برگزاری لیگ بپردازند. آیا نباید فدراسیون فوتبال یک بار برای همیشه مقابل این مخالفت‌ها بایستد؟

این موضوع به سازمان لیگ بازمی‌گردد اما من این تذکر را در فدراسیون فوتبال مطرح می‌کنم.


خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: