کد خبر: ۴۶۶۰
تاریخ انتشار: ۱۸:۴۹ - ۱۴ تير ۱۳۹۵
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قرارداد دریافت وام از جمهوری آذربایجان برای ساخت راه آهن قزوین- رشت- آستارا در سفر مرداد ماه رییس جمهوری به آذربایجان قطعی می شود، گفت: کره ای ها برای ورود به انواع پروژه های آزادراهی و راه آهن بسیار مصصم و پیگیر هستند.

علی نورزاد – مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با بیان اینکه کره‌ای‌ها برای سرمایه گذاری بر روی آزادراه اهواز – اندیمشک اعلام آمادگی کرده‌اند، اظهار داشت: اطلاعات و پیشنهادهایی به کره‌ای‌ها برای ورود به این پروژه داده‌ایم اما این پروژه هنوز به مرحله تفاهمنامه نرسیده است.

وی درباره مشارکت ۱۰۰ درصدی یک شرکت ایتالیایی برای ساخت آزادراه همدان، گفت: رویکرد ما در مذاکره با ایتالیایی‌ها در این پروژه، همکاری به شکل BOT است اما کره‌ای‌ها برای ورود به پروژه‌های آزادراهی بسیار پیگیر هستند و مذاکرات متعددی را با سطوح مختلف مدیریتی در وزارت راه و شهرسازی و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل داشته‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بار‌ها به بخش خصوصی و شرکت‌های پیمانکاری در داخل کشور اعلام کرده‌ایم که نسبت به ایجاد کنسرسیوم با شرکت‌های خارجی برای ورود به پروژه‌های عمرانی اقدام کنند و از تشکیل کنسرسیومی با حضور شرکت‌های داخلی وخارجی بسیار استقبال می‌کنیم.

نورزاد ادامه داد: برای پروژه راه آهن قزوین- رشت به شرکت‌ها اعلام کردیم که یک کنسرسیومی تشکیل دهند که کنسرسیومی هم ایجاد شده که هنوز به تفاهمات کلی نرسیده‌ایم. در پروژه راه اهن اصفهان- اهواز هم کنسرسیوم‌های مختلفی تشکیل شده که به محض قطعی شدن قرارداد با کره‌ای‌ها، این کنسرسیوم‌ها با حضور شرکت‌های داخلی فعال خواهند شد اما هنوز میزان مشارکت‌ها مشخص نشده‌اند.

نورزاد درباره دریافت وام از آذربایجان برای ساخت راه آهن قزوین- رشت گفت: در جلسات گذشته با یک بانک آذربایجانی مذاکراتی داشتیم و ارائه وام برای ساخت راه آهن قزوین- رشت- استارا دستور رییس جمهور این کشور است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل با تاکید بر اینکه در سفر مردادماه رییس جمهوری کشورمان به جمهوری آذربایجان قرارداد وام ۵۰۰ میلیون دلار آذری‌ها به ایران قطعی می‌شود، ادامه داد: طبق مذاکرات انجام شده، بهره این وام بسیار کم است و نرخ بهره آن ۲. ۵ درصد حساب می‌شود.

وی با اشاره به اعلام آمادگی شرکت‌های خارجی برای ورود به پروژه راه اهن قزوین- رشت- آستارا گفت: روس‌ها ادعا کردند که تمایل به ورود به ساخت پروژه راه آهن قزوین – رشت – آستارا دارند اما هنوز به مرحله تفاهم نامه و مراحل رسمی نرسیده است. ایتالیایی‌ها و چینی‌ها هم برای ساخت پروژه رشت-آستارا اعلام امادگی کرده‌اند.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره زمان افتتاح این پروژه گفت: کار اصلی پروژه قزوین – رشت ریل گذاری است و اگر تامین مالی شود تا بهار سال ۹۶ به بهره برداری می‌رسد. اگر ذوب آهن بتواند ریل را در موعد مقرر تحویل دهد می‌توان از ریل ملی در پروژه راه اهن قزوین- رشت استفاده کرد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: