کد خبر: ۳۶۳۷۴
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۷ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۱
یک دیپلمات پیشین کشورمان خاطرنشان کرد:‌ عمان در میان کشورهای خلیج فارس بهترین نوع روابط با ایران را داشته و عموما سیاست‌های بی‌طرفانه‌ای که اتخاذ می‌کند موجب شده کشور قابل اعتمادی برای ایران باشد.

محسن پاک‌آیین در گفت‌وگو با ایسنا سفر رئیس جمهور به عمان را در راستای تقویت رویکرد روابط با همسایگان در دولت سیزدهم، یک رویکرد راهبردی عنوان کرد و افزود: این سفر در ادامه سفرهایی است که رئیس جمهور به تاجیکستان، ترکمنستان،‌ روسیه و همچنین قطر داشته و نشان دهنده رویکردی راهبردی است.

وی خاطر نشان کرد: کشور عمان یکی از دوستان قدیمی ایران است و از اوایل انقلاب اسلامی در کنار انقلاب بوده و معمولا در میان کشورهای خلیج فارس بهترین نوع روابط با ایران را داشته است.

این دیپلمات پیشین کشورمان تصریح کرد:‌ همچنین با توجه به نفوذی که قطر دارد و سیاست‌های بی‌طرفانه‌ای که در قبال مسائل جهانی و منطقه‌ای اتخاذ می‌کند همواره یکی از واسطه‌های روابط ایران با برخی دیگر از کشورها بوده و از این جهت یک کشور قابل اعتماد از سوی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.

پاک‌آیین همچنین اظهار کرد: در ارتباط با مباحث منطقه‌ای مثل یمن همواره سیاست‌های عمان در جهت تشویق خاتمه تجاوز به یمن و در سیاست‌هایی همسو با ایران بوده است و این نوع نگاه را در موضوعات مربوط به دخالت آمریکا در سوریه، مبارزه با تروریسم و... نیز شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: در حوزه مباحث اقتصادی نیز در حوزه‌های مختلف اعم از انرژی، تجارت و ترانزیت ظرفیت‌های خوبی برای همکاری وجود دارد. در واقع ایران پل اتصال کشورهای خلیج فارس به اروپا،‌ آسیای مرکزی و شرق آسیا است. همچنین بنادر عمانی با بنادر ایران برای حمل و نقل کالا از دیرباز با یکدیگر ارتباط داشته‌اند و در این سفر رئیس جمهور نیز تقویت ارتباطات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. ضمن اینکه عمان می‌تواند واردکننده محصولات باکیفیت ایرانی باشد.

سفیر سابق کشورمان در آذربایجان همچنین بیان کرد:‌ در حوزه انرژی و در رابطه با قیمت‌گذاری نفت و گاز در اوپک و سازمان صادرکنندگان گاز و همچنین انتقال انرژی، عمان شریک ایران بوده و ما ارتباطات خوبی با یکدیگر داریم. همچنین در این سفر مسئله تقویت گردشگری از طریق افزایش پروازها هم مورد توجه قرار گرفت. امیدواریم توافقات انجام شده به مرحله اجرایی برسد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: