کد خبر: ۳۵۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۱
مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان معتقد است: ارتباط گرفتن شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی با سازمان های دولتی برای عرضه محصول بومی سازی شده بسیار دشوار است و اگر حمایت متولیان حوزه دانش بنیان نباشد، در بسیاری از اوقات حتی از گیت ورودی آنها هم نمی توانیم عبور کنیم.

مهندس میثم غنی زاده مدیرعامل شرکت دانش بنیان هیرونگارپارس فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه تهران است که در حوزه تولید سخت افزارها و نرم افزارهای حوزه موقعیت یابی ماهواره ای که واژه کلیدی آن همان جی پی اس است، فعالیت می کند و در سال ۱۳۹۸ موفق به بومی سازی یکی از گیرنده های ماهواره ای نقشه برداری شده است.

محصول این شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، هم می تواند کاربری عمومی همچون استفاده در خودرو برای موقعیت یابی و ردیابی دقیق داشته باشد و هم در حوزه نقشه برداری که به طور حتم نیازمند دقت های بالا و سانتیمتری است، کاربرد دارد.

این گیرنده ماهواره ای که در حال حاضر نوع چینی آن نیز در بازار موجود است، مورد نیاز گروه هایی همچون نظام مهندسی، مهندسان کشاورزی و مهندسان معدن است و گروه هایی که نیازمند تهیه و پیاده سازی نقشه با دقت بالا هستند نیز می توانند از آن استفاده کنند.

اما طبق اظهارات مدیرعامل این شرکت فناور، در حالی که تقریبا بیش از ۶۰ درصد سهم بازار گیرنده های مولتی فرکانسه نقشه برداری در اختیار شرکت های خارجی به خصوص شرکت های چینی بوده است، این شرکت موفق شده است حدود ۲۵ درصد سهم بازار داخل کشور را به دست آورد و در حال حاضر نیز به دنبال کسب حمایت معاونت علمی و فناوری برای صادرات محصول خود به سایر کشورها است.

غنی زاده با بیان اینکه، ارتباط گرفتن شرکت های دانش بنیان و بخش خصوصی با سازمان های دولتی برای عرضه محصول بومی سازی شده بسیار دشوار است، تاکید کرد: اگر حمایت متولیان حوزه دانش بنیان نباشد، در بسیاری از اوقات حتی از گیت ورودی این سازمان های دولتی هم نمی توانیم عبور کنیم.

وی که با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت و گو می کرد در پاسخ به این سوال که آیا محصولی را به بخش دولتی ارائه کرده اید که از آن استقبال نشده باشد، گفت: بله این تجربه بسیار اتفاق افتاده است. در واقع شما باید بپرسید در مورد چند محصول موفق بوده اید زیرا تعداد ناموفق ها بسیار بیشتر است و از هر ۱۰ تلاش ما برای ارائه محصول یکی دو تا به موفقیت می انجامد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: البته این مساله با نامه و نامه نگاری هم حل نمی شود، اما با ابزارهایی که در پارک های علم و فناوری وجود دارد و با نامه نگاری و حمایت هایی که می تواند از سمت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گیرد، می توان ابزار گفتمان را با دولتی ها باز کرد که تا حدودی این تلاش ها در حال انجام است.

وی در پاسخ به این سوال که بازار سازمانی شما کدام ارگان ها و نهادهای دولتی هستند، اظهار کرد: سازمان های مختلفی همچون سازمان نقشه برداری کشور، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شرکت های نفت و گاز استانی می توانند از مشتریان محصولات ما باشند.

غنی زاده می گوید: بهانه این سازمان ها نیز معمولا این است که مثلا محصول خارجی یک مزیت یا کارآیی دارد که محصول ما ندارد و آنها این را بهانه می کنند البته شرایط نسبت به چند سال پیش خیلی بهتر شده است اما مشکل همچنان پابرجاست.

وی معتقد است: یکی از ابزارهای ارتباط با بخش های دولتی به طور حتم پارک های علم و فناوری هستند که به راحتی می توانند با بخش های مختلف دولت مذاکره کنند و با انعقاد تفاهم‌نامه راه گفتمان و ارتباط کسب و کار دانش بنیان ها با دولتی ها را برقرار کنند. این بخش تجاری سازی محصولات در حال حاضر در پارک علم و فناوری در دانشگاه تهران پررنگ است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در پاسخ به این سوال که در حال حاضر از چه امکاناتی در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران استفاده می کنند، توضیح داد: در واقع در اکوسیستم پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، فضای اشتراکی کسب و کارمان رشد کرد و در حال حاضر دارای ۳۰ نفر شاغل در این شرکت هستیم و افتخار می کنیم که بتوانیم در چنین محیط کسب و کاری فعالیت خود را پیش ببریم.

وی گفت: در انعقاد قراردادها نیز از کمک های امور قراردادهای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران استفاده کردیم و با شهرداری کرج یک قرارداد بستیم کاری که اگر دانشگاه نبود ما نمی توانستیم آن را به نتیجه برسانیم چراکه در سال ۱۳۹۸ تازه شرکت دانش بنیان ما شکل گرفته بود و شهرداری ها با شرکت های بدون سابقه کار، خیلی سخت قرارداد امضا می کنند اما با حمایت پارک ما موفق به انعقاد قرارداد با شهرداری شدیم و توانستیم گام بسیار بزرگی برداریم.

غنی زاده همچنین بیان کرد: ما از بخش روابط عمومی و تجاری سازی پارک علم و فناوری دانشگاه تهران نیز برای رونمایی محصول خود بهره گیری کردیم و اگر این حمایت نبود، ما نمی توانستیم مسوولان و مقامات را برای این منظور دعوت کنیم و به واسطه تلاش شبانه روزی پارک مراسم رونمایی محصولات خود را برگزار کردیم که در صنعت خودمان چنین مراسمی بی سابقه بوده است، ضمن اینکه بحث استفاده از تضامین هم یک کمک مناسب از طرف پارک است که شرکت های دانش بنیان از آن استفاده می کنند.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: