کد خبر: ۱۸۶۶۲
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۶ - ۱۱ آبان ۱۳۹۸
غریب‌پور در نمایشگاه کانمین خبر داد:
رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: با اکتشافات جدید، کنسرسیوم اکتشاف 12 محدوده امیدبخش در اختیار گرفته است. وی تاکید کرد: اکتشاف، توسعه زیربناها، سرمایه گذاری و فناوری و آموزش از جمله اولویت های ایمیدرو است.
به گزارش قلم نيوز و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب پور که در پانزدهمین نمایشگاه کانمین (2019) سخن می گفت، افزود: ایمیدرو ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع به پهنه های اکتشافی کشور اضافه کرده است.

وی با بیان اینکه این سازمان اکنون ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع اکتشاف را هدفگذاری کرده است، گفت: با حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت و همچنین معاونت معدنی، در ۳۰ استان پهنه ها را تحویل گرفته ایم.

توسعه اکتشاف در معادن بزرگ

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه در معادن بزرگ همچون سنگان، توسعه اکتشاف را خواهیم داشت، افزود: در اکتشاف به دنبال این هستیم که دستگاه و تجهیزات جدید را برای این حوزه وارد کنیم.

غریب‌پور گفت: ایمیدرو، خواهان فعال کردن تمام پهنه های اکتشافی در کشور است.

16 میلیارد دلار طرح تا پایان 1404

وی عنوان کرد: تا پایان سال ۱۴۰۴، حدود ۱۶ میلیارد دلار طرح خواهیم داشت.

غریب‌پور ادامه داد: معدن و صنایع معدنی ۳۳ درصد صادرات غیرنفتی طی ۵ ماهه نخست امسال را به خود اختصاص داد.

26 هزار میلیارد تومان سهم از صادرات

رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: ۲۶ هزار میلیارد تومان سهم این حوزه در صادرات بوده است. این بدان معناست که به ازای هر سه دلار، یک دلار سهم این بخش بوده است.

سهم معدن صنایع معدنی در بورس

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سهم قابل توجه معدن و صنایع معدنی در بورس گفت: ارزش بازار معدن و صنایع معدنی در بورس به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی افزود: همچنین ۲۵ درصد سهم بازار سرمایه و ۳۶ درصد سود کشور در اختیار معدن و صنایع معدنی است.

افزایش اعتبار زیربناها

غریب پور با بیان اینکه اعتبار توسعه زیربناها را طی سال جاری تا چهار برابر افزایش دادیم، عنوان کرد: ۱۱ هزار میلیارد یورو نیازمند سرمایه گذاری در زیربناها هستیم. در توسعه زیربناها ایمیدرو با شرکت های بزرگ وارد مشارکت شده است.

وی افزود: انتقال آب دریای عمان به شرق کشور، احداث جاده تربت حیدریه به سنگان و احداث راه آهن بافق به یزد از جمله اقدامات مشارکتی ایمیدرو در توسعه زیربناهاست.

سرمایه‌گذاری سود شرکت‌ها در توسعه

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در ایمیدرو از ظرفیت سود بنگاه های بزرگ در توسعه بخش بهره خواهیم برد.

غریب پور ادامه داد: شرکت های ملی مس و مبارکه به اندازه کل فروش سال گذشته، طی شش ماهه نخست امسال فروش داشته‌اند.

وی تاکید کرد: سود شرکت ها، باید در توسعه سرمایه گذاری شود. این پیام به کشور اطلاع رسانی شود که معدن و صنایع معدنی منابع خود را صرف توسعه کشور می‌کند.

تعریف پروژه های جدید

غریب پور با بیان اینکه شرکت ها به سمت تعریف پروژه های جدید بروند اعلام کرد: امسال تا سه میلیون تن به ظرفیت فولاد کشور اضافه می شود و تولید آن به حدود ۲۸ میلیون تن خواهد رسید.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به حمایت ایمیدرو از طرح ها و ایده های ارزش آفرین در بخش معدن و صنایع معدنی گفت: در بخش دانش و فناوری، ایمیدرو همکاری با دانشگاه های تهران، شریف و امیرکبیر را مورد توجه قرار داده است.

معرفی ایده‌های تقاضامند

وی افزود: در سال جدید، بخش های جدیدی با همکاری یونیدرو، به جشنواره تخصصی اینوماین اضافه خواهد شد.

غریب پور گفت: در این جشنواره، ایده ها به شرکت های تقاضا مند معرفی می‌شوند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه ایمیدرو، ۱۹ طرح پژوهشی را با عقد قرارداد مورد حمایت قرار داده است افزود: طی سال جاری، میزان بودجه پژوهش و آموزش به ترتیب ۵۰ و ۶۰ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: ۱۸ تفاهم نامه در حوزه آموزش و فناوری به امضا رسیده است.

ساخت ماشین آلات

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: مصمم هستیم با همکاری شرکت ها، بعد از ساخت قطعات داخل، به سمت ساخت ماشین آلات برویم.

غریب پور افزود: سیاست گذاری ها باید بلند مدت باشد تا سرمایه گذار چشم انداز روشنی برای خود ترسیم کند.

رونق صادرات

وی افزود: در شرایط گرانی ارز، صادرات مورد توجه است. طی شش ماهه امسال ۳۶ درصد رشد صادرات داشته ایم.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اعلام اینکه بیش از ۷۰۰ هزار نفر شغل مستقیم در این بخش ایجاد شده است تصریح کرد: ایمیدرو، بخش خصوصی را در بسیاری از امور مشارکت داده است و به طور حتم این مهم بیشترین تاثیر را در "رونق تولید" و "ایجاد اشتغال فراگیر" خواهد داشت.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: