کد خبر: ۱۷۸۳۱
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۰ - ۰۶ مهر ۱۳۹۸
پس از انتقاد تند سعید معروف از وضعیت فدراسیون والیبال،‌ این موضوع با واکنش‌های متفاوتی از سوی کارشناسان همراه بود و به نظر نمی‌رسد گوش شنوایی بدهکار خواسته‌های ملی‌پوشان والیبال در سال منتهی به المپیک باشد.
 جمعه ۲۹ شهریور ماه ۱۳۹۸ بعد از پیروزی تیم ملی والیبال ایران مقابل کره‌جنوبی و صعود به فینال رقابت‌های قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ بود که سعید معروف کاپیتان سروقامتان ایران با حضور در نشست خبری بعد بازی، از شرایط فعلی فدراسیون ابراز ناراحتی کرده و انتقادات تندی را از این وضعیت انجام داد.

معروف در نشست بعد از بازی گفت: "فدراسیون والیبال به قدری بی در و پیکر است که نباید انتظار زیادی از آن داشت. جنگ بر سر صندلی ریاست است و همه دنبال پوزیشن هستند. می‌خواهیم به مسابقات جام‌جهانی برویم اما رئیس نداریم. از چنین فدراسیون بی در و پیکری نباید راهکار خواست. همه بازیکنان تحت فشار هستند و تنها بازیکنان و کادرفنی تلاش می‌کنند. کسی به فکر تیم‌ ملی نیست و نباید انتظار راهکار داشت.

او ادامه داد: حرف زیاد است و در این مورد می‌توانم سه ساعت حرف بزنم اما کسی به فکر نیست. مجبوریم سرها را پایین انداخته و اگر بردیم نوش جان بازیکنان و اگر باختیم فدای سرشان. تا الان هم بدون هیچ‌ چشم داشتی بازی کرده‌ایم و این شعار نیست. تنها به عشق مردم ایران بازی می‌کنیم. فدراسیون والیبال هرکی به هرکی است و کسی به فکر نیست، بازیکنان تلاش می‌کنند، اگر بردند و قهرمان شدیم نوش‌جانشان و اگر باختیم فدای سرشان، آن‌ها بدون ‌چشم داشت تلاش می‌کنند."

این صحبت‌های معروف در فضای مجازی، میان منتقدان و کارشناسان از چند جهت مورد بحث و بررسی قرار گرفت که برخی‌ها صحبت‌های کاپیتان تیم ملی وایلبال را عین واقعیت و برخی دیگر این اظهار نظر را تندروی می‌دانستند. جهانگیر سیدعباسی یکی از کارشناس والیبال ایران در مورد انتقادهای کاپیتان تیم ملی توضیح داد: "نمی‌خواهم در مورد صحبت‌های کسی نظر بدهم، اما واقعیت این است که پیش از انتقادهای کاپیتان تیم ملی هم گفته بودم انتخابات فدراسیون باید سریع‌تر برگزار شود تا والیبال رئیس خود را بشناسد. متاسفانه به قدری این انتخابات را به تاخیر انداختند که زمان را از دست دادیم. برنامه های فدراسیون در این شرایط به درستی پیش نمی‌روند چون همه با حکم سرپرستی (موقت) در پست خود فعال هستند.

وی افزود: بارها شخصا این موضوع را مطرح کردم، انتخابات والیبال باید سریعا بعد از کنار رفتن ضیائی برگزار می‌شد اما کسی گوش نداد. به هر حال الآن ملی‌پوشان از نزدیک این وضعیت را لمس و حس می‌کنند، وضعیت فعلی فدراسیون فشار روی تیم ملی را نیز بیشتر می‌کند و به نظرم صحبت‌های معروف نیز از این جهت است. زمان را برای انتخابات والیبال از دست داده‌ایم و باید سریع‌تر برگزار شود."

فرهاد نفرزاده دیگر کارشناس والیبال ایران نظر نسبتا متفاوتی در مورد این موضوع داشت و در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: "صحبت‌های معروف را شنیده‌ایم، اما من فکر نمی‌کنم نبود رئیس فدراسیون در این شرایط تاثیر زیادی روی برنامه‌های تیم ملی و فدراسیون داشته باشد. برنامه‌های فدراسیون والیبال روزانه نیست و بلند مدت است، با توجه به اینکه فدراسیون سرپرست دارد، من فکر می‌کنم برنامه‌ها هرچند کند ولی در حال پیش رفتن است. ضمن اینکه باید به ریشه انتقادات هم توجه کرد. با همه احترامی که به نظر کارشناسان و کاپیتان تیم ملی می‌گذارم، حس می‌کنم ریشه این انتقادات تا حدودی به مسئله جوایز لیگ ملت‌ها بر می‌گردد. همانطور که می‌دانید در پرداخت جوایز بازیکنان اندکی کم  کاری شد و این موضوع نارحتی بازیکنان را به همراه داشت. نمی‌گویم نبود رئیس در پیگیری برنامه‌های فدراسیون هیچ تاثیری ندارد، اما واقعیت این است که تیم ملی کادرفنی و سرپرست، فدراسیون هم در راس امور خود سرپرست دارد."

به هر حال تیم ملی والیبال ایران در سال منتهی به انتخابی المپیک، در حالی برنامه‌های خود را دنبال می‌کند که سایه فضای انتخاباتی و عدم وجود رئیس مقتدر در راس فدراسیون عملا هر اقدامی را با دشواری همراه ساخته است. هماهنگی برای مسابقات تدارکاتی، پیگیری مطالبات بازیکنان، ایجاد انگیزه و شرایط مناسب روانی و حتی ارزیابی عملکرد بازیکنان و کادرفنی توسط کمیته‌های فنی فدراسیون در کنار عدم وجود برنامه ریزی شفاف و تعیین تکلیف لیگ و باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر همه و همه به سبب عدم ثبات مدیریت در فدراسیون والیبال پدید آمده است. مواردی که انتظار می‌رود وزارت ورزش و جوانان با تسریع در برگزاری انتخابات به آن ها خاتمه دهد تا بازیکنان بتوانند بدون دغدغه در مسابقات انتخابی المپیک شرکت کنند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: