کد خبر: ۱۷۶۵۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - ۲۵ شهريور ۱۳۹۸
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مردم یمن و حقوق آن‌ها دفاع می‌کند، ولی اینکه این گونه اقدامات به ایران نسبت داده شود، در راستای دروغ حداکثری است که در ادامه ناکامی‌هایشان در پیش گرفته‌اند.
«سید عباس موسوی» صبح امروز دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به سفر رئیس جمهوری به ترکیه اظهار داشت: امروز رئیس‌جمهور در ترکیه در پنجمین نشست سران کشور‌های عضو روند آستانه شرکت می‌کنند و امیدواریم نتایج این نشست به نفع مردم منطقه و سوریه باشد و آرامش را به این کشور بازگرداند و تا نابودی تروریست‌ها و بازگشت صلح و امنیت در منطقه ادامه خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به سفر محمد جواد ظریف به کشور‌های آسیایی در هفته‌های اخیر گفت: وزیر امور خارجه طی روز‌های آینده مهیای سفر به نیویورک هستند و در هفتاد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل شرکت خواهند کرد. ایشان در این اجلاس به همراه رئیس‌جمهوری شرکت می‌کنند. در نیویورک هم دیدار‌ها و ملاقات‌هایی با مقامات کشور‌های دوست برقرار است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اتهام‌زنی به ایران درباره حملات اخیرپهپادی به تاسیسات نفتی سعودی‌ها تصریح کرد: پنج سال است که یمن درگیر جنگ خونین است و ائتلاف سعودی با حمایت کشور‌های غربی جنایات گسترده‌ای علیه ملت یمن مرتکب شده است. طبیعی است که مردم و ارتش یمن به این جنایات‌ها واکنش نشان دهد.

موسوی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که از مردم یمن و حقوق آن‌ها دفاع می‌کند، ولی اینکه این گونه اقدامات دفاعی به ایران نسبت داده شود، در راستای دروغ حداکثری است که در ادامه ناکامی‌هایشان است.

وی ادامه داد: ما از این اقدامات تعجب نمی‌کنیم. کشور‌های وابسته همچنان وابسته هستند و آن‌هایی که قرار است آن‌ها را بدوشند این حرف‌ها را می‌زنند تا به این کشور‌های وابسته احساس امنیت بدهند. این حرف‌ها بی‌اساس و محکوم هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره اتهام‌زنی‌های شبکه بی‌بی‌سی فارسی به ایران اظهارداشت: من وارد بحث‌های امنیتی نمی‌شوم. متهمانی سال‌های گذشته از سوی نهاد‌های امنیتی دستگیر شده و براساس مدارک بازجویی شدند. بعد‌ها نظام دست به خودپویایی می‌زند و اگر حقی از افراد ضایع شده، آن را جبران می‌کند. طبیعی است که معاندان سوء استفاده کنند. کار‌های حقوقی در این باره ممکن است از سوی وزارت اطلاعات و نهاد‌های حقوقی پیگیری شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره توسعه توریسم سلامت در کشور ابراز داشت: یکی از مزیت‌های نسبی ایران علاوه بر داشتن مراکز تاریخی و فرهنگی که برای هر توریستی مهم است، مسئله توریسم سلامت است که به خاطر پیشرفت‌های پزشکی ایران است. ایران سال‌ها است مهیداتی در این زمینه اتتخاذ کرده است. وزارت گردشگری متولی این کار است و وزارت امور خارجه در کنار همه نهاد‌ها برای حل و فصل مشکلات و موانع پیشرو اقدام می‌کند.

دیدار رئیس جمهوری با ترامپ در دستور کار نیست

موسوی درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بیان کرد: من این دیدار را تائید نمی‌کنم. نه این دیدار در دستورکار ما هست و نه فکر می‌کنم چنین اتفاقی در نیویورک رخ دهد. همانطور که آقای روحانی گفت ما به دیدار برای عکس گرفتن حساب نمی‌کنیم بلکه دیدار باید با دستور کار و نتایج ملموس باشد؛ لذا این گمانه‌زنی‌ها در دستورکار ایران نیست.

وی تصریح کرد: همانطور که قبلا هم اعلام کردیم، اگر آمریکایی‌ها به برجام بازگردد و از تروریسم اقتصادی را بردارند آن‌ها می‌توانند به نشست کمیسیون مشترک بازگشته و حرف‌هایشان را بزنند.

اقدام کانادا مغایر با قوانین بین المللی است / ایران حق دفاع از حقوق خود را محفوظ می‌داند

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره مصادره شده اموال ایران در کانادا یادآور شد: این پرونده از چند سال پیش در جریان بود. این حکم دو سال قبل صادر شد که ما هشدار‌های لازم را دادیم که اجرا نکنند. اجرایی شدن آن دو سال طول کشید. الان هم اعلام می‌کنیم اجرای این حکم مغایر با نص حقوق و قوانین بین‌المللی است ایران نیز این حق را برای خود محفوظ می‌دارد تا از حقوق خود دفاع کند. اقدامات لازم در این باره شروع شده است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره راه‌اندازی سوئیفت روسی عنوان کرد: با توجه به اقداماتی که از سوی آمریکا در سواستفاده از قدرت دلار خود انجام می‌دهد و از این مسئله به عنوان ابزار در روابط سیاسی نسبت به کشور‌های مستقل انجام می‌دهد، جمهوری اسلامی ایران سعی می‌کند با کشور‌های دارای مراوده از سازوکار‌های خاص خود استفاده کند حذف دلار و مبادله با ارز‌های ملی یکی از این راهکارهاست. هم‌اکنون با کشور‌های دوست با ارز‌های ملی مبادلات خود را انجام می‌دهیم.

موسوی درباره بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از دانشگاه‌ها گفت: این موضوع مربوط به برجام نبوده و نیست. این بازدید‌ها در راستای اجرای تعهدات داوطلبانه ایران ذیل پروتکل الحاقی بوده است که برای شفاف‌سازی بیشتر و گرفتن بهانه از مخالفان بوده است. این مسئله چند مورد بوده و در گذشته هم انجام شده است. این بازدید‌ها چند مورد بوده و تمام شده است.

درباره اتباع استرالیایی از نهاد‌های مرتبط سوال کنید

وی درباره بازداشت سه تبعه استرالیایی اظهار داشت: من از بازداشت سه تبعه اطلاع ندارم. یک مورد بود که سال گذشته به اتهام جاسوسی به حبس محکوم شده بود. در مورد دو تبعه دیگر باید از نهاد‌های مرتبط سوال کرد.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: