کد خبر: ۱۵۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۷:۲۱ - ۲۵ تير ۱۳۹۸
تکثیر سریع گیاهان گران‌قیمت با استفاده از فناوری بومی کشت بافت گیاهی و تولید کود و سموم بیولوژیک کشاورزی محقق شد.
به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ در گذشته برای تکثیر درختان و گیاهان از قلمه یا بذر آن‌ها استفاده می‌شد. کشت بافت فناوری نسبتاً قدیمی است، که در سال‌های اخیر برای تولید سریع گیاهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در روش کشت بافت می‌توان حتی در خارج از فصل کشت گیاهان، به تولید هزاران گیاه مورد نظرمان دست پیدا کنیم.

گروهی از محققان کشورمان، با روی آوردن به فناوری کشت بافت موفق شدند علاوه بر تولید چند نوع گیاه سرشناس به تکثیر سریع آنان نیز کمک می‌کنند.

از جمله گیاهان تولیدشده توسط این محققان؛ می‌توان به گیاه ارکیده فلاموپسیس، گل محمدی، ونوس حشره‌خوار، کاکتوس، آبزی آلترنانترا رینیکی، آبزی آکینودروس، آبزی پوگستمون هلفری، آبزی همیانتوسو آبزی مونت اشاره کرد که بیشتر محصولات با استفاده از تکنیک کشت بافت گیاهی تولید شده است.

فریبا دستجانی فرهانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان «کشت بافت نوین پارس» گیاهان تولیدشده از طریق بذر کشت را معرفی می‌کند و ادامه می‌دهد: گیاه ارکیده فلانوپسیس از گیاهان گران‌قیمت در جهان به شمار می‌رود و از نظر زیبایی گل بسیار معروف است. تکثیر ارکیده‌ها عمدتاً از بذر صورت می‌گیرد و به دلیل نداشتن ماده مغذی در داخل بذر قدرت رویش ندارند.

وی در ادامه با اشاره به تکنیک کشت بافت که تأمین‌کننده ماده غذایی بذر گیاه است، توضیح داد: کشت بافت برای جوانه‌زنی استفاده می‌شود که به وسیله آن بذرها در مدت کوتاهی رشد می‌کنند.

این فعال حوزه گیاه‌شناسی عنوان می‌کند: گیاه آبزی آلترنانترا رینیکی مینی‌گونه‌ای از گیاه است که ما به کمک تکنیک کشت بافت آن را تکثیر دادیم، این گونه گیاهی برگ‌هایی قرمز رنگ دارد و به عنوان گیاه تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، امروزه تکثیر این گیاهان با استفاده از تکنیک کشت بافت به دلیل افزایش سرعت رشد و محصولی باکیفیت بالا در جهان و به ویژه در این شرکت صورت می‌گیرد.

دستجانی فرهانی با اشاره به آخرین نمونه تولیدشده دانش‌بنیان می‌گوید: گیاه آبزی آکینودروس خانواده آکینو جزء گیاهان زینتی در خشکی و آبزی است، این گیاه به دلیل رشد کم و زمان‌بر بودن تکثیر آن با استفاده از تکنیک کشت بافت گیاهی انجام می‌گیرد، رنگ برگ‌های این گیاه قرمز رنگ که جزو گیاهان گران‌قیمت دنیاست در کشور تایلند قرار دارد.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: