کد خبر: ۱۵۷۲۷
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۰ - ۲۲ تير ۱۳۹۸
مصاحبه با خبرنگار انصاف نیوز در روز قتل توسط میترا استاد کنسل شده بود.

به گزارش قلم، خبرنگار انصاف نیوز اعلام کرد که به دنبال علت استعفای شهردار تهران بوده است و خواسته تا دلیل آن را جویا شود که از طریق کانال تلگرامی شماره همسر وی میترا استاد را پیدا کرد و مصاحبه ای تحت عنوان آیا تخریب نجفی یک پروژه است؟ در آبان ماه 97 اخذ کرد و در تماس آخر با مقتول که 6 خرداد ماه بود شب همان روز مقتول پیام می دهد که می خواهد به سفری برود و بعد از آن مصاحبه می کند.

نماینده دادستان با بیان اینکه انگیزه متهم از قتل میترا استاد صرفا اختلاف خانوادگی در مدت یکسال زندگی مشترک بوده است گفت: در تاریخ 10 خرداد 98 صحنه قتل بازسازی شده که متهم به تشریح نحوه جنایت می پردازد و تصاویر نیز از بازسازی صحنه جنایت تهیه می شود .

قاضی شهریاری با اشاره به وضعیت روانی متهم در زمان ارتکاب جرم عنوان کرد: در تاریخ 7 خرداد ماه 98 همان شب به قید فوریت متهم جهت انجام تست روانی به پزشکی قانونی معرفی شد اما علائمی دال بر اختلال روانی و شخصیتی مشاهده نشد و عنوان شد که متهم سوابقی از افسردگی دارد.

قاضی شهریاری با اشاره به تقاضای اولیای دم بیان کرد: اولیای دم پدر و مادر مقتول و پسر 16 ساله میترا استاد هستند که با حضور در شعبه بازپرسی تقاضای قصاص متهم را اعلام کردند.

نماینده دادستان با اشاره به ارزیابی ادله اثباتی جرم افزود: ارزیابی ادله اثباتی جرم انتساب جنایت را به متهم محرز می کند.

وی با اشاره به سوابق کاری متهم افزود: نجفی متولد 1331 است. وی استاد دانشگاه و مدیر ارشد سیاسی کشور و دارای مدرک کارشناسی از دانشگاه شریف و مدرک ارشد از MIT آمریکا بوده و وی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان بود. نجفی همچنین وزیر فرهنگ و آموزش عالی کشور، معاون صدا و سیما، وزیر آموزش و پرورش ، معاون رئیس جمهور، رئیس سازمان میراث فرهنگی، سرپرست وزارت علوم، عضو شورای شهر تهران و در نهایت شهردار تهران بوده است که از شهرداری تهران استعفا داد. و در 7 خرداد سالجاری دست به قتل همسر دوم خود زد.

وی با بیان اینکه متهم نجفی دارای یک دختر 32 ساله به نام زهرا است گفت: متهم فاقد سابقه کیفری و فردی آرام و متین است و همیشه لبخند به لب دارد و در مرحله تحقیقات مورد انتقاد واقع شد.

نماینده دادستان با اشاره به خودکشی نجفی در هتل لاله تهران افزود: نجفی با 20 قرص کلونازپام در سال 97 در هتل لاله تهران اقدام به خودکشی کرد که به بیمارستان منتقل شد و انگیزه خودکشی خود را اختلافات خانوادگی بیان کرد و اذعان داشت که حتی قصد انجام خودکشی دونفره داشته اند.

وی با بیان اینکه تاریخ بشر همواره با جرم و جنایت پیوند دیرینه داشته است گفت: همه ابعاد اجتماعی می توانند در انگیزه با جنایت تاثیرگذار باشد و هیچ انسانی از احتمال ارتکاب جرم مبرا نیست. البته برخی افراد و گروه های سیاسی به دنبال رفع ابهام از متهم هستند اما دادن لقب پرستو به زنی که در میان ما نیست درست نیست و دور از انصاف است.

وی با بیان اینکه 5 شلیک پی در پی حکایت از اختیار ذهن متهم دارد عنوان کرد: نجفی پیش از آنکه یک سیاستمدار از طیف چپ یا راست باشد یک انسان است .

وی در پایان قرائت کیفرخواست گفت: در خصوص اتهام متهم به شرح مشخصات اعلامی و ادله قانونی اولیای دم تقاضای قصاص کردند و تقاضای مجازات قاونی از باب اتهام حمل و نگهداری غیرمجاز سلاح تقاضای اشد مجازات را دارند.

وی با بیان اینکه دادسر برای صلح وسازش میان طرفین پرونده اظهار داشت: اینجانب مانند تمام پرونده های قبل توصیه به صلح و سازش می کنم البته جنبه عمومی قتل پابرجاست و مورد مطالبه دادستان است.

وی با اشاره به وارد کردن برخی هجمه ها در خصوص سرعت صدور کیفرخواست در پرونده قتل میترا استاد اظهار کرد: انجام تحقیقات در 4 روز نبود بلکه یک هفته طول کشید. همچنین در قتل علیرضا شیرمحمدی تحقیقات ظرف مدت 48 ساعت پرونده تکمیل و به دادگاه ارسال شد و این موضوع صرفا در پرونده نجفی نبوده است.

منبع: رکنا

خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: