کد خبر: ۱۵۲۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۲ - ۱۲ تير ۱۳۹۸
محسن هاشمی:
رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: می‌توان نقدینگی سرگردان در جامعه را به سمت بخش شهرسازی و نوسازی بافت های فرسوده جذب کرد.
به گزارش قلم، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در نخستین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای کمیسیون‌های شهرسازی کلان شهرها که صبح روز چهارشنبه در سالن شیبانی شورای شهر تهران در حال برگزاری است، گفت: در سیاست‌گذاری‌ها طوری عمل کردیم که سرمایه مردم به جای بارگذاری در بافت‌های فرسوده به سمت ساخت سازه باغات می‌رود.

وی ادامه داد: بافت فرسوده یکی از معضلات تهران و کلان شهرهاست اما در سیاست‌گذاری‌ها طوری عمل کردیم که سرمایه مردم به سمت بارگذاری در جاهایی برود که نمی‌خواهیم.

وی افزود: سالهاست در تهران تلاش می‌کنیم مردم به سمت ساخت و ساز بافت فرسوده بروند اما سیاست‌گذاری طوری است که به سمت ساخت و ساز در باغات می‌روند.

هاشمی خاطر نشان کرد: حتی در یک سال اخیر رئیس جمهوری نیز در موضوع نوسازی بافت فرسوده فعال هستند و وزیر راه و برخی دیگر از مسئولین مسئولیت‌هایی را در حوزه نوسازی بافت فرسوده به عهده گرفتند اما هنوز نتوانستیم در این زمینه موفقیتی کسب کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: از نقدینگی سرگردان که رهبر انقلاب نیز از آن یاد کرده‌اند باید در جاهایی که نیاز بیشتری وجود دارد، استفاده کرد.

وی تصریح کرد: می‌توان نقدینگی سرگردان در جامعه را به سمت بخش شهرسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده جذب کرد.

هاشمی در ادامه با اشاره به چالش‌های اصلی حوزه شهرسازی و معماری گفت: ضعف برنامه‌های توسعه شهری و نظارت بر آنها، فرسودگی شهری، تراکم بازار مسکن، شکل گیری اسکان غیررسمی، کیفیت نازل ساخت و سازها از جمله ضعف‌های حوزه شهرسازی و معماری است.

هاشمی همچنین ضعف در اجرای ضوابط و مقررات‌ها و همچنین مشکلات سیما و منظر شهری را از دیگر چالش‌های حوزه شهرسازی عنوان کرد.

وی گفت: یکی از مشکلات کلان شهرها و مراکز استان‌ها این است که موضوع شهرسازی را به معماری تقلیل می‌دهیم.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه در حوزه معماری هم تنها بار گذاری ها مهم است، افزود: این به این معناست که موضوع شهرسازی به بارگذاری تقلیل داده شده است و اگر طرح جامعه نیز نوشته شود در حد طرح تفصیلی است و به طرح تفصیلی نیز به عنوان درآمد نگاه می‌کنیم.

هاشمی ادامه داد: با نوع نگاه به حوزه معماری و شهرسازی معاونان معماری و شهرسازی شهرداری‌ها متهم می‌شوند که قلک شهرداری‌ها هستند. معاونت‌های شهرسازی تلاش کنند که این نوع نگاه را تغییر دهند.

هاشمی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه مشکلاتی که در حوزه معماری و شهرسازی وجود دارد در حوزه پسماند و سایر حوزه‌ها نیز وجود دارد، گفت: حتی در تهران و کلانشهرها طرح جامع پسماند هم نداریم.

وی گفت: اگر بخواهیم توسعه اصولی داشته باشیم، لازم است به پیوست‌های مختلف طرح جامع توجه شود.

رئیس شورای شهر تهران تاکید کرد: لازم است درون طرح‌های شهرسازی پیوست‌های مختلف مورد توجه قرار گیرد و طرح جامع بازبینی شود.
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: