کد خبر: ۱۴۴۲۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۳ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
محسن هاشمی در دیدار هیاتی از کشور عمان:
رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: شوراهای شهر و روستا بزرگترین نماد مردم سالاری ایران اسلامی هستند که خدمات رسانی به شهروندان و تامین منافع آنان را در سرلوحه اقدامات خود قرار داده اند.

به گزارش قلم، محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در دیداری که در محل صحن علنی شورای اسلامی شهر برگزار شد با خالد المشیخی رئیس هیات و مدیر کل همکاری‌های خدمات سلامت استان ظفار، سعود الحینانی شهردار ضنک، طلال الحسنی شهردار مصیره، حلیل الحبسی شهردار الرستاق، مجید الحرتی شهردار سمائل و علی الشمسی شهردا صحار از کشور عمان دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار سید حسن رسولی، نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه، سید محمود میرلوحی، رئیس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات، ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت و زهرا نژاد بهرام، رئیس کمیته شهرسازی شورا حضور داشتند.

در ابتدا دیدار محسن هاشمی به تشریح تاریخچه و وظایف شوراهای اسلامی شهر و روستا در جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: قانون شهرداری‌ها در کشور ایران مربوط به ۷۰ سال پیش است ولی بحث شوراهای اسلامی شهر و روستا مربوط به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که در سال ۱۳۵۸ به تصویب رسید و بالغ بر ۷ بند از این قانون به شوراها اختصاص داده شد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه افزود: شوراهای اسلامی بزرگترین نماد مردمی سالاری ایران اسلامی است که اولین انتخابات در ۲۰ سال پیش برگزار شد و امروز دوره پنجم آن را طی می‌کنیم. مدت زمان هر دوره نیز ۴ سال است.

هاشمی افزود: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همراه با انتخابات ریاست جمهوری برگزار می‌شود و همزمان با رئیس جمهور، اعضای شوراها نیز انتخاب می‌شوند.

وی در ادامه گفت: در این روز بیش از ۲۰۰ هزار نفر برای شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور انتخاب می‌شوند که نمود بارزی از مردم سالاری در جمهوری اسلامی است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: برای شهر تهران ۲۱ نفر به عنوان اعضای اصلی شورا و ۱۱ نفر نیز به عنوان علی البدل انتخاب می‌شوند. این در حالی است که تعداد اعضای شوراها برای شهرهای دیگر ۱۵، ۱۳، ۹ و ۷ نفر است.

محسن هاشمی ادامه داد: در اولین روزی که شوراها جلسه تشکیل می‌دهند هیأت رئیسه و رئیس شورا انتخاب می‌شوند و بعد نوبت به انتخاب کمیسیون‌های تخصصی می‌رسد.

وی افزود: در شورای شهر تهران ۶ کمیسیون تخصصی وجود دارد که کمیسیون شهرسازی و معماری، کمیسیون حقوقی و نظارت، کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون عمران و حمل و نقل شهری، کمیسیون‌های ۶ گانه شورای شهر تهران هستند.

هاشمی اظهار داشت: در اولین روزهای فعالیت شورای شهر، شهردار تهران انتخاب می‌شود که بعد از آن، انتخاب شهردار باید به تأیید وزارت کشور برسد و حکم را وزیر کشور می‌دهد.

محسن هاشمی در ادامه افزود: از وظایف اصلی شوراهای شهر نظارت بر عملکرد شهرداری‌ها است.

وی افزود: مصوبات شورای شهر به دو صورت انجام می‌گیرد؛ لوایحی که شهرداری ارسال می‌کند و طرح‌هایی که توسط کمیسیون‌ها به صحن می آیند که پس از تأیید هیأت تطبیق در فرمانداری به شهرداری ابلاغ می‌شود.

خالد المشیخی که ریاست گروه عمانی را بر عهده داشت نیز طی بیان مطالبی گفت: امیدواریم همکاری‌های خوبی در جهت دستیابی به شهر سالم و شهروند سالم بین دو کشور ایجاد شود.

در ادامه خالد المشیخی، مدیر کل همکاری‌های خدمات سلامت استان ظفار کشور عمان با ابراز خوشحالی از حضور خود و همراهانش در تهران گفت: از حسن استقبال شما بسیار خرسندیم و امیدواریم بتوانیم باب همکاری‌های بیشتری را با تهران و کشور ایران بگشاییم.

وی ادامه داد: دیروز نشستی با مسئولان وزارت بهداشت کشور ایران داشتیم که بسیار مفید بود. در این جلسه نمایندگان سازمان بهداشت جهانی نیز حضور داشتند.

المشیخی افزود: در حوزه سلامت همه ما به نوعی شریک هستیم و اقدامات ما اثر گذار در سایر نقاط نیز هست لذا نیاز به فعالیت‌های مشترک در حوزه سلامت و خدمات بهداشتی داریم.

المشیخی در ادامه با اشاره به تجربیات کشور عمان در حوزه سلامت گفت: تجربه‌ای که ما در عمان داریم مربوط به روستاها و شهرهای سالم است که خیلی نزدیک به تجربه برادران ما در جمهوری اسلامی ایران است.

المشیخی ابراز امیدواری کرد در این سفر اهتمامی که در دستیابی به شهرهای سالم از سوی دو کشور است منجر به ایجاد همکاری‌های بیشتر شود.

ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران نیز دیگر سخنران این دیدار بود و گفت: امیدواریم تبادل تجربیات و نیروی انسانی متخصص در حوزه سلامت با کشور عمان منجر به بهبود زندگی شهروندان دو کشور شود.

ناهید خداکرمی در ادامه گفت: ما در کمیسیون سلامت شورای شهر تهران مباحثی را که مرتبط با سلامت شهروندان است مورد توجه قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: مسلماً اشتراکات فرهنگی و مذهبی فراوانی بین دو کشور ایران و عمان وجود دارد و تاریخ نیز گواه رویکرد مثبت و عاطفی بین دو کشور است لذا این مهم می‌تواند به ما کمک کند تا برنامه‌های مشترکی را برای بهبود زندگی شهروندان ایرانی و عمانی داشته باشیم.

خدا کرمی در ادامه افزود: امروزه زندگی شهرنشینی موجبات تغییرات در آب و هوا و تولید گازهای گلخانه‌ای می‌شود و آنچه زندگی شهر نشینی امروز بر سر محیط زیست می‌آورد سبب ساز مشکلات فراوانی در زندگی بشری شده که از جمله می‌توان به آلودگی آب و هوا و خاک اشاره کرد. در این راستا نگاه و رویکرد ما به صورت مدیریت شده و پیشگیرانه است.

خدا کرمی تصریح کرد: بنابراین آنچه به عنوان برنامه مشترک بین ایران و عمان می‌تواند تعریف شود، تجربه‌های شما در زمینه شهرها و روستاهای سالم و ساختمان‌های سبز است و از طرفی هم تجربه ما در زمینه خدماتی که به شهروندان در حوزه‌های سلامت روان و پیشگیری از رفتارهای پرخطر می‌دهیم، می‌تواند فصل مشترکی برای برنامه‌های منطقه‌ای باشد.

وی ادامه داد: ما امیدواریم بتوانیم در منطقه خلیج فارس و به ویژه در مورد تهران و مسقط در مسیر همکاری‌های بیشتر گام برداریم و با شهرهای منطقه پیمان خواهر خواندگی منعقد کنیم.

خدا کرمی همچنین خاطر نشان ساخت: ما آمادگی داریم در زمینه بازیافت پسماند و تبدیل آن به کالای دوباره مصرف در زمینه سلامت عمومی شهر و از آن مهمتر در تبادل نیروی انسانی زبده و متخصص همکاری کنیم. هر جا که نیاز است شما و ما از تخصص نیروی انسانی در حوزه سلامت زنان و سلامت خانواده و سلامت عمومی شهروندان بهره جوییم و تفاهم نامه منعقد کنیم.

رئیس کمیته سلامت شورا ابراز امیدواری کرد فصل مشترکی در حوزه سلامت و محیط زیست بین ایران و عمان باز شود.

در این جلسه همچنین دکتر حلیل الحبسی، شهردار الرستاق عمان به عنوان آخرین سخنران، گفت: از میزبانی برادران خوب ایرانی مان تشکر می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: ما نیز تجربه خوبی از تشکیل شوراهای شهر در عمان داریم و امروز هر استانی افرادی را انتخاب می‌کنند که به عضویت شورا در بیایند. در شهرها و استان‌های بالای ۶۰ هزار نفر، ۶ عضو، پایین ۶۰ هزار نفر تا ۳۰ هزار نفر، ۴ عضو و زیر ۳۰ هزار نفر، ۲ عضو انتخاب می‌شوند.

وی ادامه داد: در کنار اعضایی که انتخاب می‌شوند برای شورای شهر، اعضای انتصابی هم هستند که از دولت می آیند و به نوعی نماینده وزارتخانه‌هایی هستند که به شهروندان خدمات رسانی می‌کنند.

الحبسی افزود: ما از حضور این افراد در شوراها اطلاعات دقیقی را در حوزه‌های مختلف به دست می‌آوریم که می‌توانیم با مطالعات کارشناسی، خدمات رسانی خوبی در جهت تأمین منافع شهروندان داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در شوراهای شهر عمان، سه کمیسیون امور عامه و کلی، قانون گذاری و امور اجتماعی وجود دارند.

الحبسی در ادامه افزود: ما اهتمام ویژه ای به مسائل محیط زیستی داریم به گونه‌ای از گذشته سلطان قابوس به این امور دقت ویژه ای داشته است و بر اساس این ایده وزارت خانه محیط زیست در دهه ۱۹۸۰ تاسیس شد. گرچه در ابتدا تفکر این بود که این وزراتخانه فعالیتی نمادین دارد اما بعد دیدند این یک بینش حکیمانه بوده و می‌بینیم بسیاری از کشورها، وزارتخانه‌هایی دارند که کارشان پیگیری مسائل محیط زیستی و تغییرات آب و هوایی است.

گفتنی است این دیدار در جهت همکاری‌های هر چه بیشتر در حوزه سلامت و خدمات بهداشتی برگزار شد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: