کد خبر: ۱۲۰۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴ - ۲۰ فروردين ۱۳۹۸
وزیر صنعت:
با توجه به سهم 55 درصدی همسایگان از صادرات غیر نفتی ایران در سال گذشته ؛ وزیر صنعت خبر از افتتاح دفاتر بازرگانی جدید در سوریه, ترکیه و عراق داد.
به گزارش قلم نیوز از تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی امروز (دوشنبه) در دیدار با سفیر ایران در عمان تصریح کرد: افزایش مراودات تجاری با عراق، ترکیه، سوریه و لبنان را در دستور کار قرار داده ایم.
وی افزود: بخشی از برنامه، راه اندازی دفتر تجاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در شهرهای اربیل، بصره و بغداد در عراق و استانبول در ترکیه است که در همین ارتباط دفتر وزارتخانه در آنکارا پایتخت ترکیه فعال است.
رحمانی افزایش همکاری اقتصادی با عمان، عراق و لبنان را دروازه ورود به بازار کشورهای عربی خواند و گفت: محور برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال پیش رو، افزایش صادرات، تولید ساخت داخل و فعال سازی معادن است.
وی ادامه داد: عمان با توجه به تجارت آزاد با 27 کشور دنیا، دروازه ورود به بازاری 500 میلیونی است که ایران باید با افزایش تعاملات اقتصادی و تجاری خود با این کشور از این فرصت استفاده کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: 55 درصد صادرات غیرنفتی ایران به 15 کشور همسایه است اما فقط 2 درصد واردات این کشورها از ایران صورت می گیرد که برنامه ما افزایش این میزان به پنج درصد است.
به گزارش قلم نیوز به نقل از ایرنا، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران چندی پیش اعلام کرد تراز تجارت خارجی در سال 97 مثبت یک میلیارد و 700 میلیون دلار شد. 
در این مدت 44 میلیارد و 300 میلیون دلار صادرات غیرنفتی صورت گرفت که نسبت به مدت مشابه سال 1396، 5.6 درصد کاهش یافت.
همچنین 42 میلیارد و 600 میلیون دلار کالا به کشور وارد شد که نسبت به مدت مشابه سال 1396 کاهش 21.7 درصدی را رقم زد.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: