کد خبر: ۱۱۴۹۹
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۳ - ۱۸ اسفند ۱۳۹۷
جهانگیری:
معاون اول رییس جمهوری، گفت: امروز دوست و دشمن بر این که ایران از کانون های ثبات منطقه است معترفند و می دانند که ایران قطعاً بخشی از راهکار حل مشکلات در منطقه است.
به گزارش قلم نیوز- "اسحاق جهانگیری" در آیین بهره برداری از مجتمع صنعتی و معدنی سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به برگزاری بیش از سه سال جلسات مختلف با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و وزرای سابق و فعلی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در خصوص تعیین تکلیف بانک های متعلق به این نیروها، اظهار داشت: نیروهای مسلح علاقمند بودند تا مدیریت این بانک ها را در اختیار دولت قرار داده و از فعالیت بانکداری کنار بکشند. 

وی با بیان این که پس از برگزاری جلسات، پیشنهاد واگذاری به رهبر معظم انقلاب ارائه شد و فرماندهی کل قوا نیز این موضوع را اعلام کردند، اظهار داشت: خوشبختانه بدون کمترین دغدغه و نگرانی این اتفاق انجام شد زیرا مردم متوجه بودند که این اتفاق بزرگ با محوریت بانک مرکزی در حال انجام است. نه سپرده گزاران و نه برخی بانک ها که سهامدارانی از بخش خصوصی داشتند نگران نشدند و حتی اتفاق قابل توجهی نیز در مسایل اقتصادی پیش نیامد. 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه اکثر بانک های نیروهای مسلح در شرایط بهتری نسبت به برخی بانک های خصوصی قرار داشتند، تصریح کرد: نیروهای مسلح برای این که باری بر دوش دولت تحمیل نشود پیشنهاد کمک هم داشتند، البته بسیاری از این بانک ها در بنگاه های اقتصادی سهام دار بودند و متعاقب این اتفاق سهام آنها نیز به بانک سپه واگذار شد.

جهانگیری از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به عنوان وزارتخانه ای موفق یاد کرد و با اشاره به وضعیت باثبات امنیتی کشور در منطقه آشوب زده خاورمیانه، خاطرنشان کرد: این ثبات محصول دستاوردها و فعالیت های نیروهای مسلح کشور و این وزارتخانه مهم است. 

وی افزود: امروز دوست و دشمن بر این که ایران از کانون های ثبات منطقه است معترفند و می دانند که ایران قطعاً بخشی از راهکار حل مشکلات در منطقه است. 

معاون اول رئیس‌‌جمهور با اشاره به درخشش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در موضوع موشکی و تهیه پیش نیازهای نیروهای مسلح، ابراز داشت: امروز این توانمندی باعث شده که در حوزه فناوری های نوین و دانش بنیان سرآمد باشیم که باید از همه محققان و پژوهشگران کشور که دستاوردهای بزرگی را به مردم هدیه می دهند به ویژه سردار حاتمی وزیر توانمند و خوش فکر این وزارتخانه قدردانی کرد. 

جهانگیری با اشاره به اهداف محقق شده در اجرای کارخانه فجر دو، بیان کرد: یکی از اهداف دولت انتقال واحدهای صنعتی آلاینده از داخل کلانشهرها به ویژه پایتخت به منطقه ای در خارج از شهر بوده است تا از تمرکز صنایع در شهرهای بزرگ جلوگیری شود و مسایل زیست محیطی رعایت و نسبت به بهبود کیفیت هوا در این شهرها اقدام شود. 

وی با بیان اینکه فناوری های قدیمی هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ زیست محیطی دارای مشکل هستند و باید نوسازی شوند، یادآور شد: خوشبختانه اجرای این طرح با رعایت مسایل زیست محیطی و نوسازی فناوری های مرتبط با آن به انجام رسیده است. 

معاون اول رئیس‌‌‌جمهور، ادامه داد: در این طرح از امکانات و فناوری های تولید داخل به خوبی استفاده شده است و این نشان دهنده توانمندی نیروی انسانی و ظرفیت های داخلی کشور است. 

جهانگیری با اشاره به این که هدف آمریکا از جنگ اقتصادی فروپاشی ایران بود، عنوان کرد: بسیاری از کشورها تصور می کردند آمریکایی ها می توانند اقتصاد ایران را از بین ببرند اما دلیل آنکه این اتفاق رخ نداد، این بود که کشور از توان لازم برای ساخت دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز و بهره برداری از معادن برخوردار شده است. 

وی اضافه کرد: البته مردم کشور مشکلات بسیاری را تحمل می کنند، اما در هیچ کجای دنیا به این موضوع فروپاشی نمی گویند حتی خود آمریکا نیز در مقطعی دچار تحولات شدید اقتصادی شد و مجبور شدند بسیاری از واحدهای صنعتی را به دولت واگذار کردند. 

معاون اول رئیس‌‌‌جمهور، ادامه داد: کشوری که قادر به احداث نیروگاه و راه اندازی صنایع فولاد و کارخانه تولید سرب و روی است، می تواند اقتصاد خود را روی پا نگه دارد. یکی از پایه های اصلی تحریم، تحریم فلزات بود، هم فلزات گرانبها و هم افزایش قیمت مواد معدنی، اما به فضل الهی موفق نشدند خدشه ای به برنامه های واحدهای صنعتی ما وارد کنند.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از اصلی ترین دغدغه ها در واحدهای تولید سرب مسایل زیست محیطی است، گفت: خوشبختانه آخرین روش های تأمین حفظ محیط زیست در این کارخانه رعایت شده است و مسائل زیست محیطی به درستی مورد توجه قرار گرفته است.

وی با اشاره به ظرفیت های گسترده کشور در بخش معدن در مناطق مختلف کشور، اظهار داشت: ما در بسیاری از فلزات نظیر مس و روی علاوه بر این که خودکفا هستیم به صادرات نیز فکر می کنیم. اقدام مهم دیگری که در حال وقوع است توسعه فلزات پیشرفته نظیر تیتانیوم است و اینها دستاوردهای خوبی است که باید توسعه پیدا کند. 

معاون اول رئیس‌‌‌‌جمهور در ابتدای سخنانش ضمن تبریک حلول ماه رجب به مردم خوب استان سمنان به ویژه شهرستان های آرادان و گرمسار اظهار امیدواری کرد در نخستین فرصت، سفری به دیگر شهرها و مرکز این استان انجام شود تا ضمن اطلاع از مشکلات و محدودیت ها، تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

جهانگیری استان سمنان را استانی پرظرفیت در بخش های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، اقتصادی و سیاسی توصیف و تصریح کرد: استان سمنان استان شخصیت پروری است و آقای روحانی نیز از این استان برخاسته اند. امروز همه افتخار داریم تحت مدیریت یک سمنانی بزرگوار دکتر روحانی عزیز فعالیت و به مردم خدمت می کنیم. 
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: