کد خبر: ۱۱۴۵۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۴ - ۱۵ اسفند ۱۳۹۷
راه آهن قزوین- رشت عصر امروز (چهارشنبه) با حضور رییس جمهوری راه اندازی و به طور رسمی به بهره برداری رسبد.

به گزارش قلم نیوز- دولت تدبیر و امید به منظور توسعه خطوط ریلی کشور، پنج طرح اولویت‌ دار با عنوان طرح‌های اقتصاد مقاومتی کلید زد که پیوست پنج استان به شبکه راه آهن اصلی‌ترین هدف آن بود.

اجرا و ساخت خط آهن قزوین به رشت هم یکی از این طرح ها بود تا پیوند استان های گیلان و قزوین از مسیر راه آهن هم ممکن شود.

راه آهن قزوین- رشت به صورت یک خطه، بـا سرعـت 160 کیلومتر برای قطارهای مسافری و 120 کیلومتر در ساعت برای قطارهای باری، از ایستگاه سیاه چشمه استان قزوین آغاز شده و با گذر از روستاهای کوهین و شیرین سو در محدوده شهرهای لوشان، منجیل، رودبار، رستم آباد و امامزاده هاشم ادامه مسیر داده و به ایستگاه رشت می رسد.

این مسیر ریلی از ایستگاه رشت دو شاخه می شود که یک شاخه با عبور از شهر پیربازار به بندرانزلی متصل شده و شاخه دوم آن به شهر مرزی آستارا در غربی ترین نقطه گیلان می رسد.

همچنین تعداد 9 ایستگاه شامل دستجرد، کوهین، شیرین سو، لوشان، منجیل، رستم آباد، امامزاده هاشم، رشت و پیربازار در این مسیر ساخته و پیش بینی شده است.

این طرح افزون بر آن که از لحاظ حمل ‌و نقل داخلی بار و مسافر برای استان های قزوین و گیلان اهمیت دارد، از حیث ایجاد کریدور ریلی جدید برای صادرات و واردات و همچنین ترانزیت کالا از مناطق شمالی کشور به خلیج فارس و آب های آزاد بین‌المللی و دیگر کشورهای همسایه ایران بسیار مهم است.

ساخت پروژه راه آهن قزوین- رشت از سال 1385 آغاز و در قالب هشت قطعه کار شده است؛ این خط آهن قادر خواهد بود سالانه 10 میلیون تن بار حمل و سه میلیون و 800 هزار مسافر جابه جا کند.

راه آهن قزوین- رشت 53 دستگاه تونل به طول 22 کیلومتر دارد؛ همچنین بزرگترین پل راه آهن کشور به طول یک هزار و 430 متر روی سد منجیل ساخته شده است.

برای احداث راه آهن قزوین- رشت بیش از 25 کیلومتر تونل، حدود 9 کیلومتر پل بزرگ، 22 میلیون متر مکعب خاکبرداری و خاکریزی انجام و افزون بر یک هزار و 850 میلیارد تومان هزینه شده است که با قیمت گذاری روز، حدود پنج هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

اول آذرماه امسال قطار قزوین- رشت حرکت آزمایشی خود را با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از ایستگاه قزوین آغاز کرده بود.

رئیس جمهوری، جمعی از وزیران و اعضای هیأت دولت امروز و فردا (چهارشنبه و پنجشنبه) مهمان گیلانی ها هستند.

روحانی پیش از این نیز اواخر فروردین 94 در پانزدهمین سفر استانی خود و نیز اوایل فروردین 96 برای بهره برداری از چندین پروژه مهم عمرانی و صنعتی، به گیلان سفر کرده بود.


نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: