آرامش به بازار لوازم خانگی باز می‌گردد؟

قلم‌نیوز:  بازار لوازم خانگی در سال جدید روزهای آشفته‌ای را سپری می‌کند و قیمت‌ها در این بازار به گونه عجیبی افزایش یافته است. علی‌رغم این که افزایش قیمت در سال گذشته موجب شد تقاضا در این بازار به حداقل برسد، این موضوع مانع افزایش قیمت در سال جدید نشد.

در این بین فروشندگان و تولیدکنندگان یکدیگر را به عنوان مقصر گرانی قلمداد می‌کنند.

فروشندگان مدعی هستند به دلیل اینکه کالاها را با قیمت زیاد از تولیدکنندگان خریداری کردند نمی‌توانند ارزان‌تر آن را به خریداران عرضه کنند.

افزایش قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی به حدی زیاد شده که رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان را وادار به واکنش کرد.

عباس تابش در این باره گفت: حداکثر افزایش قیمت نسبت به بهمن ۹۷ برای تلویزیون ۲۰ درصد و سایر لوازم خانگی ۲۵ درصد ثبت شده است، ذینفعان در مهلت مقرر باید قیمت کالای خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند در غیر این صورت مشمول عرضه خارج از شبکه هستند.

به گفته رییس سازمان حمایت ذی‌نفعان در بخش لوازم خانگی تا امروز، ۲۷ خردادماه، مهلت دارند قیمت کالای خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند.

وی گفت: بعد از ابلاغ ۲۰ و ۲۵ درصدی افزایش قیمت لوازم خانگی، بازرسی از اقلام و کالاهای مرتبط با لوازم خانگی در اولویت کاری ما خواهد بود و با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.

این در حالی است که چندین هفته از افزایش افسارگسیخته قیمت لوازم خانگی می‌گذرد و سازمان حمایت هنوز کار خاصی برای کنترل بازار نکرده است.

در همین باره حمیدرضا غزنوی اظهار کرد: افزایش هزینه تولید از جمله قیمت مواد اولیه و سایر مولفه‌ها موجب شده قیمت تمام شده افزایش یابد.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی خاطرنشان کرد: ورق فولادی یکی از مواد اولیه اساسی در صنعت لوازم خانگی است که طی ماه‌های اخیر علاوه بر اینکه قیمت آن افزایش یافته است حضور دلالان نیز در این بخش پررنگ شده و تولیدکنندگان را برای تهیه ورق با مشکل مواجه کرده است.

وی با بیان اینکه سه برابر نیاز بازار در صنعت لوازم خانگی سرمایه‌گذاری شده است، بیان کرد: با حمایت از تولیدکنندگان داخلی به راحتی می‌توان بازار را تامین و جای برندهای خارجی را با محصول داخلی پر کرد.

غزنوی با بیان اینکه تولید کنندگان برای اینکه فروش بیشتری داشته باشند کالاهای خود را با قیمت پایین‌تر عرضه می‌کنند، تاکید کرد: تولیدکنندگان حدود ۲۰ درصد قیمت کالاهای خود را افزایش دادند.

آشفتگی بازار لوازم خانگی در حال حاضر به حدی زیاد شده که گشت‌های تعزیرات برای مقابله با سوء استفاده کنندگان در این بازار حضور پیدا کرده اند تا بتوانند کمی به این بازار سرو سامان ببخشند.