توزیع بنزین در ونزوئلا با سیستم جدید یارانه ای و آزاد

قلم‌نیوز: ونزوئلا در روز دوشنبه یک سیستم جدید قیمت گذاری سوخت را راه اندازی کرد که به دهه ها یارانه‌های سنگین بر قیمت بنزین پایان داد. این تصمیم باعث به وجود آمدن صف های بلند و سردرگمی رانندگان در ونزوئلا شد. دولت این کشور با واردات سوخت از ایران به کمبود سوخت پایان داده است.

سوخت ارزان دهه هاست به عنوان حق مسلم مردم ونزوئلا در این کشور تولید کننده نفت به حساب می‌آید ولی پمپ بنزین های این کشور طی ماه های اخیر به خاطر تعطیلی پالایشگاه ها و تحریم های آمریکا خالی شده اند.

ایران بر خلاف تهدیدهای آمریکا پنج نفتکش حامل سوخت به ونزوئلا فرستاد که هفته گذشته به این کشور رسید. تهران اعلام کرده در صورت درخواست کاراکاس سوخت بیشتری به این کشور می فرستد.

مادورو در روز یکشنبه یک سیستم دوگانه برای فروش سوخت ایجاد کرد که طبق آن رانندگان می‌توانند در هر ماه 120 لیتر بنزین با نرخ دولتی خریداری کنند که معادل 2 سنت در هر لیتر می‌شود ولی باید برای مقدار بیشتر از این حد 50 سنت در هر لیتر بپردازند.

این سیستم جدید باعث سردرگمی کارگران پمپ بنزین ها و مصرف کنندگان در سراسر این کشور شده است.

بسیاری از پمپ بنزین ها تا ساعت 9 صبح امروز به وقت کاراکاس هنوز بسته بودند چون کارکنان و نیروهای امنیتی باید بر توزیع بنزین با این سیستم جدید نظارت می کردند و منتظر دستورالعمل شرکت نفت دولتی ونزوئلا بودند.

بیشتر بخوانید

بازگشت 2 نفتکش ایرانی به‌سمت بندرعباس پس از تحویل سوخت به ونزوئلا

آخرین نفتکش ایرانی امروز وارد آب‌های ونزوئلا می‌شود

آغاز توزیع بنزین با این سیستم جدید در خارج از کاراکاس سخت تر بود. در ایالت مرزی پاچیرا پمپ بنزین ها اصلاً باز نشدند. در بسیاری مناطق شهرهای غربی بارکوییزیمتو و ماراکایبو پمپ بنزین ها به سرعت از بنزین یارانه‌ای خالی شدند.

مدیرعامل شرکت نفت دولتی ونزوئلا اعلام کرد:« هنوز تغییراتی برای اصلاح این روند لازم است. ما از مردم می‌خواهیم کمی صبور باشند تا این جزئیات کوچک را اصلاح کنیم».

پرداخت هزینه سوخت یارانه ای که برای هر خودرو معادل 30 لیتر است در اکثر 1800 پمپ بنزین ونزوئلا به خاطر مشکلات دستگاه های پرداخت و کمبود ارز داخلی با مشکل مواجه بوده است. بنابراین برخی پمپ‌بنزین ها مجبور شدند بدون مجوز از مقامات هزینه بنزین را با دلار دریافت کنند.

بسیاری از مردم ونزوئلا در حالی که از رسیدن این بنزین خوشحال هستند نگرانند چگونه پس از اتمام سهمیه شان باید پول این سوخت را پرداخت کنند.

منبعک تسنیم