چه کسانی برای رئیس جمهورشدن رئیسی تلاش می‌کنند؟

قلم‌نیوز:سیدابراهیم رییسی، رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات ۹۶ که نه‌تنها تاکنون از حضور در انتخابات ۱۴۰۰ نگفته، بلکه حتی دست‌کم یک نوبت وقتی با اصرار یک فعال دانشجویی اصولگرا مواجه شد، با تاکید بر کار‌های بر زمین مانده در دستگاه قضایی، تلویحا از نیامدن گفت.

اعتماد در ادامه نوشت: با وجود این، اما هر روز خبری درباره احتمال کاندیداتوری مجددش در این رسانه و آن مطبوعه منتشر می‌شود و جالب آنکه در عمده تحلیل‌های انتخاباتی جناح راست، نقشی محوری به خود اختصاص داده است. جایگاهی که نه‌تن‌ها در سرنوشت خودش در کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو موثر است، بلکه فراتر از آن حتی در چند و، چون آینده سیاسی دیگر کاندیدا‌های احتمالی اصولگرا نیز اثرگذار بوده و خواهد بود. چنان‌که بار‌ها ازجانب تحلیلگران اصولگرا و حتی چهره‌های نزدیک به کاندیدا‌های احتمالی این جریان ازجمله محمدباقر قالیباف یا سعید جلیلی شنیده‌ایم که حضور آنان در انتخابات پیش رو مشروط است به عدم حضور سیدابراهیم رییسی.

طی این روز‌های اخیر، اما خبری آمد که حتی فراتر از این، از جایگاه و دست بالاتر رییسی حکایت داشت. آنجا که یک پایگاه خبری، به نقل از «یک منبع نزدیک به نایب‌رییس مجلس یازدهم» از مذاکره علی نیکزاد، سعید محمد و مهرداد بذرپاش برای راه‌اندازی ستاد انتخاباتی سیدابراهیم رییسی خبر داد. این پایگاه خبری در گزارش مختصر خود به نقل از این منبع نزدیک به علی نیکزاد نوشته که این سه چهره اصولگرا از مدتی پیش مذاکرات را شروع کرده و حتی میان خود به نوعی تقسیم کار هم رسیده‌اند.

نکته جالب در بین سطور این خبر، اما آنجاست که هر سه گزینه‌ای که حالا این پایگاه خبری از آنان به عنوان گزینه‌های احتمالی مدیریت ستاد انتخاباتی سیدابراهیم رییسی نام برده، خود ازجمله کاندیدا‌های احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ نیز هستند. چنان‌که طی ماه‌های گذشته زمزمه‌هایی درباره احتمال کاندیداتوری نیکزاد و البته مهرداد بذرپاش منتشر شده و فراتر از این، دست‌کم در یک مورد یک منبع اصولگرا از تلاش سعید محمد در مسیر رایزنی با طیف‌های مختلف اصولگرا برای ورود به انتخابات ۱۴۰۰ خبر داد.

گفته می‌شود محمد همراه با نیکزاد و بذرپاش مثلثی تشکیل داده‌اند تا شرایط را برای ریاست‌جمهوری سیدابراهیم رییسی مهیا کنند. این پایگاه خبری همچنین در ادامه از تحرکات و اقدامات انتخاباتی احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و البته پدر همسر رییس قوه قضاییه نوشته و مدعی شده که علم‌الهدی طی مدت اخیر «با برخی علمای قم تماس گرفته و از آنان خواسته ورود رییسی را به انتخابات ریاست‌جمهوری بر او به‌نوعی تکلیف و مطالبه کنند.»