مجلس نمایندگان به پیش نویس لایحه استیضاح ترامپ رأی داد
قلم‌نیوز:اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا و گروهی از نمایندگان جمهوری‌خواه قصد دارند به طرح استیضاح او رأی مثبت بدهند. این رأی‌گیری یک هفته بعد از یورش معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری به ساختمان کنگره انجام می‌شود.

سرعت پیشبرد این رأی‌گیری و حمایت جمهوری‌خواهان از آن، خشم قانونگذاران آمریکایی از نقش ترامپ در تحریک معترضان برای حمله به ساختمان کنگره را نشان می‌دهد.

موافقان استیضاح ترامپ
 
در این جلسه ستنی هویر (Steny Hoyer) رهبر اکثریت دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: ترامپ عهدشکنی کرده و شورش مسلحانه را برانگیخته است و اقدامات وی نیاز به واکنش فوری دارد

همچنین تعدادی از جمهوری خواهان نیز استیضاح او را ضروری می‌دانند.

رئیس جمهور برای ترساندن مقاماتی که واقعیت را فاش می‌کنند، هر کاری را می‌توانسته انجام داده است

نماینده دموکرات: من از جمهوری خواهان می‌خواهم که به این قطعنامه رأی دهند


جولیا براونلی، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان در این جلسه گفت: من از جمهوری خواهان می‌خواهم که به این قطعنامه رأی دهند و از قانون اساسی محافظت کنند.

ننسی روت مِیس نماینده جمهوری خواه نیز گفت: من فکر می‌کنم رئیس جمهور و هر کسی که در این خشونت‌ها سهیم بوده باید پاسخگو باشد

کتی کستر، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان گفت: آنچه ترامپ انجام داد و تحریک وی به خشونت بزرگترین خیانت یک رئیس جمهور در تاریخ کشورمان است.

ایلهان عمر: باید این رئیس جمهور را فوراً استیضاح و از مقامش برکنار کنیم

ایلهان عمر، نماینده دموکرات نیز در این جلسه گفت:ما باید این رئیس جمهور را فوراً استیضاح و از مقامش برکنار کنیم تا نتواند تهدیدی برای دموکراسی ما باشد.

آدام شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا گفت: از اینکه تعداد قابل توجهی از جمهوری خواهان از قطعنامه استیضاح ترامپ حمایت کنند، تعجب نمی‌کنم.

موافقان استیضاح اعلام کردند یورش ۱۷ دی به کنگره، به معنای راه اندازی «تروریسم داخلی» است که با اظهارات ترامپ برانگیخته شده اند.

جیم مک‌گاورن رئیس کمیته قوانین مجلس درباره آنچه که در ۱۷ دی رخ داد گفت: این اقدام به جهانیان پیام می‌دهد که دموکراسی در ایالات متحده ادامه دارد. فقط یک مایل و نیم پایین‌تر در خیابان پنسیلوانیا، دونالد ترامپ و متحدانش خشم یک جمعیت خشن را برانگیختند

مخالفت قانونگذاران جمهوری‌خواه با استیضاح ترامپ

جیسون اسمیث قانونگذار مجلس نمایندگان آمریکا در مخالفت با استیضاح ترامپ گفت: استیضاح ترامپ با توجه به اینکه تنها ۷ روز از دوران ریاست‌جمهوری او باقی مانده اقدامی «بی‌ملاحظه» است

تا این لحظه قانونگذاران جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان ضمن حفظ فاصله با ترامپ و محکوم کردن اقدام او در تحریک به شورش، با استیضاح او مخالفت کرده‌اند.

تام کول، نماینده جمهوری خواه:کشور را بیش از این تجزیه نکنید

تام کول یکی از نمایندگان جمهوری خواه معتقد است "استیضاح سریع" رئیس جمهوری، زمان کافی برای دادرسی را نمی‌دهد و می‌گوید: این کار ما را بیشتر تجزیه خواهد کرد. وی افزود: روند سیاسی در ایجاد وقایع هفته گذشته، موثر بوده است. رئیس جمهوری ترامپ انتخابات ۲۰۲۰ را پذیرفته است و چهارشنبه آینده بایدن رئیس جمهوری منتخب، سوگند یاد خواهد کرد.

نماینده جمهوری خواه واشنگتن به استیضاح ترامپ رای مثبت می‌دهد

جیم هررا (Jaime Herrera) نماینده جمهوری خواه واشنگتن، به لیست جمهوری خواهانی که به استیضاح ترامپ رای مثبت می‌دهند پیوست

استیو اسکالیس، دیگر نماینده جمهوری خواه، شورش‌های اطراف ساختمان کنگره را "تروریسم داخلی" نامید

در نهایت مجلس نمایندگان آمریکا به پیش نویس لایحه استیضاح دونالد ترامپ به اتهام تشویق به شورش که مقدمات عزل او را فراهم می‌کند، رأی داد.

منبع: انتخاب