معاون اول رییس جمهور مطرح کرد؛
تهاتر نفت برای خرید اتوبوس
قلم‌نیوز: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در حاشیه مراسم آغاز عملیات اجرایی شارباغ حضرت فاطمه زهرا (س) و فاز 2 پروژه شهید نجفی رستگار در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: حضور در برنامه امروز با دعوت شهرداری انجام گرفت و توفیقی بود که برای ما حاصل شد هر زمان که از ما دعوت شود قطعاً شرکت می‌کنیم و امروز شاهد اقداماتی توسط شهرداری بودیم که فرصت خوبی را برای شهروندان به ویژه در جنوب تهران فراهم می‌کند.

وی درباره بودجه شهرداری افزود: مدیریت شهری بخشی از آن طبق قوانین در اختیار شهرداری و بخش دیگر همچون آب و فاضلاب در اختیار دولت است و می‌تواند به شهرداری واگذار شود که البته سالانه میلیاردها تومان هزینه برای تأمین آب سالم و ایجاد سد می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: شهرداری منابع مالی محدودی دارد و در گذشته بخشی از منابع از طریق تراکم‌فروشی که در واقع شهرفروشی و قانون فروشی است حاصل می‌شد که اکنون این قضیه متوقف شده است. البته بخشی از مشکلات کنونی تهران نیز به دلیل  تراکم فروشی بوده است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت بودجه دولت بهتر از شهرداری نیست گفت:‌بخش عمده درآمد دولت از فروش نفت بوده و رقم مستقیم و غیرمستقیمی در این زمینه در بودجه داشته است که اکنون کاهش یافته ولی با این وجود دولت در افزایش و توسعه حمل و نقل عمومی در کلانشهرها از جمله تهران اقدامات زیادی انجام داده است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: زمانی که در سال‌های پیش تحریم برداشته شد 2 میلیارد دلار از منابع چین به مترو اختصاص یافت که یک میلیارد دلار آن برای شهرداری تهران بود که البته با تحریم‌های جدید به مشکل خورد همچنین 315 واگن نیز در نظر گرفته شده بود و نمی‌توان گفت کمک‌های دولت کمرنگ است.

جهانگیری به تراکم جمعیت در مترو و اتوبوس اشاره کرد و گفت: باید اقدام جدی در جهت رفع این مشکل حاصل شود که با همکاری ستاد مقابله با کرونا تصویب شده که تا پایان امسال از طریق تهاتر نفت اتوبوس‌های ساخته و نیمه ساخته شده از خارج وارد کنیم.