ماجرای کسر جریمه ماسک از یارانه چیست؟
قلم‌نیوز:دکتر ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی درباره مصوبه جریمه افراد بدون ماسک گفت: استفاده از ماسک فعلاً در استان تهران اجباری شده است و در صورتی که مردم از ماسک استفاده نکنند، جریمه می‌شوند. افرادی که به کرونا مبتلا هستند و قرنطینه نمی‌شوند پیش‌بینی شده است که از طریق سامانه «ماسک» در قرنطینه قرار بگیرند و اگر تخلف کنند ۲۰۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

از ورود بدون ماسک به ادارات جلوگیری می‌شود

وی گفت: بخش خصوصی نیز مکلف شده است جواب تست کرونا را به خانواده و محل کار افراد مبتلا اعلام کند، طبق مصوبه سی و سوم ستاد ملی کرونا قرار بود به افراد فاقد ماسک ارائه خدمت نشود. الان مقرر شده است از ورود افراد بدون ماسک به ادارات نیز جلوگیری شود. حراست‌ها و سیستم‌های نگهبانی و مدیران ادارات مسئول این کار شده‌اند و مجازاتی برای متخطیان مصوب شده است.

حریرچی درباره جریمه مراکز عمومی متخلف گفت: بار اول، به این مراکز خرید و اماکن عمومی اخطار کتبی داده می‌شود؛ در بار دوم ۳۰۰ هزار تومان جریمه و دفعه سوم، یک میلیون تومان جریمه و در تذکر بار چهارم، یک هفته تعطیلی اعمال خواهد شد.

جریمه افراد بدون ماسک در حمل و نقل عمومی

معاون کل وزارت بهداشت درباره جریمه استفاده نکردن از ماسک در حمل و نقل عمومی تشریح کرد: در تاکسی‌ها اگر راننده از ماسک استفاده نکند ۱۰۰ هزار تومان و اگر مسافر رعایت نکند ۲۰ هزار تومان جریمه در نظر گرفته شده است. در مترو و اتوبوس، مسئولین اتوبوسرانی و مترو مکلف به نظارت بر استفاده از ماسک هستند.

ماجرای کسر جریمه ماسک از یارانه

به گفته او ۴۰ تا ۵۰ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند. برای شناسایی افراد از موبایل و کد ملی افراد استفاده می‌شود و قرار نیست در خیابان جریمه اخذ شود بلکه جریمه افرادی که با استفاده از موبایل شناسایی می‌شوند به قبض موبایل آن‌ها منتقل می‌شود و باید تا دو هفته آن را پرداخت کنند؛ اگر پرداخت صورت نگیرد از یارانه کسر خواهد شد و یا افراد با استفاده از کارت ملی شناسایی می‌شوند.

دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت نیز شب گذشته درباره محل پرداخت جریمه گفت: فرد خاطی، بدهکار می‌شود؛ یک شماره حساب اعلام می‌شود که متعلق به وزارت بهداشت است و افراد متخلف بدهکار می‌شوند و این جریمه به هر طریقی ممکن است پرداخت شود و الزاماً از یارانه کسر نمی‌شود. اگر فرد پول را به وزارت بهداشت واریز کند کسر از یارانه صورت نخواهد گرفت.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: نباید تعطیلی شهر تهران منجر به افزایش تردد مردم در مراکز خرید شود، بسیج، نیروی انتظامی، ضابطین قوه قضاییه و کارشناسان بهداشت محیط برای اعمال جریمه همکاری خواهند داشت و جریمه نقدی در خیابان از مردم اخذ نخواهد شد.

پذیرش بیماران غیراورژانسی ممنوع شد

معاون کل وزارت بهداشت درباره وضعیت بیمارستان‌های کشور تشریح کرد: متأسفانه وضعیت بسیار نگران‌کننده‌ای داریم؛ بخشنامه‌ای از سوی معاونت درمان صادر و پذیرش بیماران غیراورژانسی ممنوع شده است؛ به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی اختیار دادیم که از ظرفیت تمام بیمارستان‌ها استفاده کنند؛ هنوز بیماری بیرون از بیمارستان نمانده، اما مثلاً در تهران، میزان بستری‌ها دو برابر بیش از تعداد ترخیص‌شدگان است. در برخی استان‌های دیگر نیز چنین وضعیتی داریم و باید توجه داشت میزان شیوع بیماری‌های غیرواگیر کاهش نیافته است و الان مجبور شده‌ایم درمان‌های غیراورژانسی را به تأخیر بیندازیم.

وی گفت: در برخی از ایام بیمارستان بقیه‌الله با تمام ظرفیت خود در اختیار بیماران کرونا قرار گرفت، باید توجه داشت که کل تعداد تخت‌های نیرو‌های مسلح ۶۱۰۰ تخت است و اگر مردم رفتار اجتماعی خود را تغییر ندهند ممکن است تعداد تخت‌ها برای بیماران ناکافی باشد.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به تلاش‌ها و زحمات کادر بهداشتی و درمانی کشور تأکید کرد: همه نیرو‌ها درگیر مقابله با کرونا هستند و بسیاری از افراد سرشناس در حوزه پزشکی به کرونا مبتلا شدند و تعدادی نیز مأسفانه فوت کردند.