کد خبر: ۳۹۹۳۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۸ - ۲۳ آذر ۱۴۰۱
سالروز تولد ناصر حجازی در روزهایی که موضوع فوتبال به واسطه برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ داغ است، انگیزه ای مضاعف برای یادآوری اثری هنری است که همچنان یادمان اسطوره فقید فوتبال کشورمان است. ناصر حجازی اگر الان زنده بود، ۷۳ سال سن داشت. او زمانی در مقام دروازه‌بان، در همین رویداد مهم جام جهانی در کنار تیم ملی ایران ایستاد و به اندازه ای خوش درخشید که فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال از او به عنوان دومین دروازه‌بان برتر قرن بیستم قاره آسیا نام برد.

ساخت مجسمه از چهره‌ها بخشی از هنر مجسمه‌سازی در فضای شهری است. هنرمند مجسمه‌ساز می‌بایست علاوه بر تسلط کافی بر هنر مجسمه‌سازی و داشتن بیانی ویژه و نو در این زمینه، به اصول و ملزمات خاص فضاهای شهری و درک صحیح این فضاها نیز آشنا باشد، تا در نهایت اثر حجمی وی بتواند در فضای شهری مورد نظر به خوبی قرار گیرد و با سایر عناصر و آرایه های موجود در محیط، کاملا هماهنگ باشد، نه این که خود به عنوان عنصری مزاحم و نامتناسب بر آشفتگی‌های شهری بیافزاید.

عملکرد ناصر حجازی در دروازه موجب شد که او طی زمان کوتاهی به یکی از ستاره‌های اصلی تیم ملی ایران و همچنین استقلال تبدیل شود. صراحت کلام حجازی موجب می‌شد تا شکست‌های ورزشی هم نتوانند چهره‌اش را مخدوش کنند. حجازی سال‌‍‌ها شماره یک تیم ملی بود و سه بار با تیم ملی قهرمان آسیا شد؛ بنابراین بدیهی است که یک هنرمند برای ساخت مجسمه به این شخصیت بپردازد.

مرتضی آرین، هنرمند مجسمه‌سازی است که سه سال پیش مجسمه ناصر حجازی را ساخت. او که این روزها مشغول ساخت مجسمه یکی از سرداران جنگ است به ایسنا می‌گوید: «ترجیح می‌دهم تا زمانی که بین حرف و عملم هماهنگی ایجاد شود، تمرکزم روی کارم باشد و مصاحبه‌ای نکنم.»

مجسمه ناصر حجازی ۲۵ آذر سال ۹۸ نصب و فردای آن روز در بخش غربی بلوار فردوس که به نام مرحوم ناصر حجازی نامگذاری شده، با حضور اعضای وقت شورای شهر تهران رونمایی شد.

زمان ساخت این مجسمه خیلی کوتاه بود و به گفته خود مجسمه‌ساز کار دوماهه در عرض ۲۰ روز انجام شد. این مجسمه نیم تنه است و یک توپ به زیر دست ناصر حجازی اضافه شده که نشانگر ابهت یک رهبر فوتبال است. همچنین جنس اثر بتن گلاسه است و لایه بیرونی آن ضد حریق و لایه داخلی از بتن گلاسه ساخته شده است.

ساخت سردیس محمدرضا شجریان در سال ۹۹ از دیگر آثار مرتضی آرین محسوب می شود. ساخت این سردیس برخلاف برخی سردیس‌ها و تندیس‌های دیگر که گاهی دور از چهره واقعی اشخاص است و با انتقاد همراه می شود، در زمان رونمایی از بازخوردهای مثبتی بهره‌مند شد.

چرا ناصر حجازی فوتبالیست خوش شانسی است؟
سردیس محمدرضا شجریان ساخته مرتضی آرین

پیش از ساخت مجسمه ناصر حجازی توسط مرتضی آرین، در سال ۹۰ هم خبرهایی درباره ساخت مجسمه ناصر حجازی مطرح شد. می گفتند این مجسمه قرار است توسط یکی از اساتید مجسمه ساز ساخته شود اما به دلیل نداشتن اسپانسر، کار وضعیت نامشخصی داشت.

مجسمه قرار بود از جنس برنز باشد و در آن زمان حدود ۱۰۰ میلیون تومان برآورد هزینه شده بود. قرار بود این هزینه توسط باشگاه استقلال و تعدادی از دوستان مرحوم حجازی با مشارکت هم تامین شود اما در نهایت این اتفاق عملی نشد تا سازمان زیباسازی خود دست به کار شود و ساخت مجسمه ناصر حجازی را به مرتضی آرین سفارش دهد.

در این زمینه بخوانید:

زشت‌ترین مجسمه‌ها از فوتبالیست‌ها/خوش‌شانس‌های بدشانس!

صحنه‌های مهم جام‌جهانی که مجسمه شدند

مروری بر مجسمه های مشهور دنیا حاکی از آن است که ساخت مجسمه از چهره های ملی کشورها و خصوصا فوتبالیست های مشهور، جایگاه ویژه ای در طراحی شهری دارد. با این همه تعداد بسیار کمی از بازیکنان افتخار آن را دارند که تندیسی از آنها ساخته شود اما افرادی که از این شانس بهره‌مند می‌شوند، نمی‌توانند چیزی بهتر از آن را در رویاهایشان تصور کنند. با این همه همین خوش‌شانسی به‌راحتی و با کمی اشتباه مجسمه ساز می‌تواند به هولناک‌ترین کابوس عمرشان بدل شود!

ساخت اثر هنری برای جاودانه‌ کردن فوتبالیست‌ها، باعث افتخار است اما مجسمه‌هایی که برای آنها ساخته می‌شود، همیشه آن‌طور که برنامه‌ریزی شده است پیش نمی‌رود. در واقع، بازیکنان زیادی در دنیا هستند که مجسمه‌هایشان آنقدر بد ساخته شده است که فقط می‌توان آن را یک فاجعه توصیف کرد.

بر این اساس می توان ناصر حجازی را در زمره فوتبالیست های خوش شانس قرار داد؛ چراکه اثری که به عنوان یادمان از او ساخته شد به لحاظ زیبایی شناسی و شباهت بصری با انتقاد چندانی مواجه نبود؛ به نحوی که همسر مرحوم ناصر حجازی هم پس از ساخت این مجسمه، به نشانه رضایت عکسی را به یادگار با مجسمه انداخت.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: