عقب‌گرد نفت در برابر چشم انداز افزایش صادرات ایران

بهای معاملات نفت برنت ۱۴ سنت معادل ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۹۶ دلار و ۵۱ سنت در هر بشکه رسید و از رشد ۱.۸ درصدی معاملات روز قبل کاست. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۶ سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۹۰ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید. شاخص نفت آمریکا روز دوشنبه دو درصد صعود کرده بود.

تحلیلگران گروه ANZ Research در یادداشتی نوشتند: چشم انداز توافق هسته ای ایران و آمریکا همچنان روی بازار سایه افکنده است.

اتحادیه اروپا اواخر روز دوشنبه متن نهایی برای احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران را ارائه کرد که در انتظار موافقت واشنگتن و تهران است. یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت: انتظار می‌رود تصمیم نهایی در این باره تا چند هفته دیگر گرفته شود.

ویویک دیهار، تحلیلگر بانک کامن ولث در یادداشتی نوشت: اگرچه جزییات درباره زمان ازسرگیری صادرات نفت ایران حتی در صورت احیای توافق، هنوز معلوم نیست اما قطعا ایران می تواند صادرات نفت خود را نسبتا سریع افزایش دهد. ایران می تواند در مدت شش ماه صادرات نفت خود را به میزان یک تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز معادل ۱.۵ درصد از عرضه جهانی افزایش دهد. احیای توافق هسته‌ای باعث خواهد شد قیمتهای نفت افت چشمگیری پیدا کنند.

با این حال، پس از انتشار آمار اشتغال ماهانه بهتر از حد مطلوب در آمریکا در ژوییه و رشد غیرمنتظره صادرات چین، نشانه‌هایی از این که تقاضا به حدی که تصور می‌رفت، ریزش نکرده، کفی برای قیمت‌ها ایجاد کرده است. بازار نفت اخیرا به دلیل نگرانی از رکود جهانی، تحت فشار کاهشی مانده و قیمت نفت برنت هفته گذشته با بزرگترین کاهش هفتگی روبرو شد.

طبق آمار گمرکی، چین که بزرگترین واردکننده نفت در جهان است، در ژوییه ۸.۷۹ میلیون بشکه در روز نفت خام وارد کرد که در مقایسه با ژوئن افزایش داشت اما همچنان ۹.۵ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۱ بود.

بر اساس گزارش رویترز، معامله‌گران منتظر انتشار آمار هفتگی ذخایر نفت و فرآورده‌های نفتی آمریکا هستند که روز سه شنبه از سوی موسسه امریکن پترولیوم و روز چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می‌شود.

پنج تحلیلگر در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند ذخایر نفت آمریکا در هفته منتهی به پنجم اوت، به میزان ۴۰۰ هزار بشکه و ذخایر بنزین هم به میزان حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.