عملکرد مطلوب شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش
قلم‌نیوز: سعید نظری، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش در تشریح اقدامات این شرکت گفت: طبق اساسنامه شرکت، از آذر ۹۸ مجوز فعالیت در قالب هلندینگ چند رشته‌ای از بورس دریافت شده و مجوز تغییر نام به هلدینگ سرمایه گذاری و توسعه کیش نیز از سوی ثبت شرکت‌ها در بهمن ۹۸ اخذشد.

وی افزود: اساسنامه‌ها و مستندات مربوطه نیز به دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد برای دریافت مجوز ارسال شده که در صورت انجام شدن، این طرح به عنوان الگو به سایر مناطق معرفی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش بسترسازی برای رشد و توسعه اقتصادی، صــنعتی، عمرانی، بازرگـانی منطقه آزاد کیش از طریق جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و ارائه خدمات پشتیبانی به تمامی فعالان اقتصادی منطقه در چارچوب سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران را از اهداف مهم این مجموعه عنوان کرد.


وی افزود: در جهت تحقق اهداف ذکر شده سرمایه گذاری درتمامی فعالیت‌های توسعه‌ای با سایر سرمایه گذاران تا سقف چهل و نه درصد و با رعایت سیاست‌های کلی اصل (۴۴) قانون اساسی مشارکت می‌کنیم.

به گفته نظری اطلاع رسانی درخصوص شناسایی، جذب و هدایت سرمایه گذاران توانمند داخلی و خارجی برای استفاده بهینه از منابع و امکانات و ظرفیت‌های منطقه و کمک به ارتقای سرمایه گذاری درمنطقه آزاد تجاری – صنعتی کیش از مهم‌ترین محور‌های فعالیت این مجموعه است.

نظری استفاده از تسهیلات مالی و اعتباری بانک‌ها و موسسات اعتباری و کارگزاری در سازمان بورس اوراق بهادار در چارچوب موازین شرعی و مقررات قانونی، بررسی طرح‌های سرمایه گذاری و ارایه خدمات پشتیبانی و اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی درزمینه توسعه سرمایه گذاری، تهیه بسته‌های سرمایه گذاری به منظور ایجاد و شناسایی فرصت‌ها و طرح‌های سرمایه گذاری در قالب طرح جامع منطقه آزاد تجاری – صنعتی کیش را از دیگر موارد مد نظر برای تحقق سیاست‌های کلان این شرکت برشمرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش همچنین با تشریح بودجه‌های مصوب و اصلاحی این مجموعه با توجه به میزان فعالیت‌ها و اقدامت انجام شده گفت: بودجه مصوب سال ۹۸ مبلغ ۳۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بود که با توجه به فعالیت‌ها و اقدامات خوب انجام شده مبلغ اصلاحی را برای رقم ۴۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به دبیرخانه ارسال کردیم و عملکرد ما با عدد ۷۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان محقق شد.

به گفته نظری در سال ۹۹ بودجه مصوب این شرکت رقم ۵۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان تعیین شد و در بودجه اصلاحی با توجه به عملکرد مطلوب ۶ ماهه به رقم ۳۲۶ میلیارد تومان اصلاح شد.

وی رقم بودجه مصوب سال ۱۴۰۰ را نیز مبلغ ۵۶۰ میلیارد تومان عنوان کرد.

سعید نظری در بخش دیگر سخنان خود اخذ موافقت اصولی اوراق خرید دین به مبلغ ۳ هزار میلیارد ریال در دو مرحله از سازمان بورس و همچنین اخذ موافقت اصولی تاسیس دو صندوق زمین و ساختمان که هردو برای نخستین بار در تاریخ مناطق آزاد در کیش اجرا شد، صدور بیمه تکمیلی درمان بومیان جزایر هندورابی و کیش، صدور بیمه تکمیلی نیرو‌های حجمی سازمان، صدور بیمه تکمیلی اعضاء خانه مطبوعات، برون سپاری بیمه خدمات درمانی و عمر، ایجاد چند طرح مشارکتی جدید با ارزش افزوده و سود خالص ۵ میلیارد و پانصد میلیون تومان و تامین منابع مالی سازمان تا ۵ سال آینده را از مهم‌ترین اقدامات این شرکت در سال ۹۹ برشمرد.

پرهیز از خام فروشی اراضی، تحصیل بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابع نقد و شبه نقد نزد شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش، تأمین ۲۰۰۰ میلیارد تومان منابع مالی از سال ۹۸، تحقق ۸۰۱ میلیارد تومان سود خالص شرکت، برنامه ریزی جهت تکمیل و راه اندازی پایانه جدید فرودگاه کیش و تأمین منابع مالی، اقدام برای اجرای طرح ملی مسکن در زمینی به مساحت ۸ هزارمتر مربع با تعداد ۲۵۰ واحد مسکونی، راه اندازی و فعال کردن تمامی طرح‌های عمرانی مشارکتی با بخش خصوصی، اخذ موافقت اصولی تاسیس هلدینگ سرمایه گذاری و توسعه کیش به منظور عرضه سهام آن در بازار سرمایه و ثبت شرکت توسعه عمرانی هندورابی - کیش با هدف جذب سرمایه گذاران و توسعه این جزیره نیز از دیگر دستاورد‌های شرکت سرمایه گذاری توسعه کیش است که نظری به تشریح آن پرداخت.

سعید نظری مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه کیش در پایان ضمن اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه و مشارکت با بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در فعالیت‌های توسعه‌ای، از برنامه ریزی برای انعقاد ۵ قرارداد مشارکت در ساخت در نیمه اول سال ۱۴۰۰ خبرداد.

بنا براعلام مدیرعامل شرکت توسعه سرمایه گذاری کیش، طرح‌های مشارکت در ساخت جدید و برگزاری فراخوان شناسایی متقاضیان سرمایه گذاری در برنامه‌های مشارکتی، گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با عمان از طریق شرکت کیش العالمیه، پیگیری و تسریع در شکل گیری شرکت توسعه عمرانی هندورابی - کیش، خرید ۳ فروند هواپیمای مسافربری از مهمترین برنامه‌های این شرکت در سال ۱۴۰۰ است

منبع: منطقه آزاد کیش