حمایت ویژه درمانی از بیماران صعب‌العلاج همچنان در انتظار تامین اعتبار
دکتر رسول دیناروند در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و کره‌جنوبی در حوزه سلامت با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امروز بین نماینده وزیر ایمنی غذا و داروی کره‌جنوبی و سازمان غذا و دارو تفاهمی صورت گرفت و براساس این تفاهم پیش‌بینی شده که یک گروه کاری مشترک بین دو کشور ایجاد شود.

وی افزود: هدف ما در این تفاهم‌نامه جذب سرمایه‌گذاری شرکت‌های کره‌ای در زمینه تولید دارو و تجهیزات پزشکی است و در عین حال در زمینه همکاری‌های آموزش نیروی انسانی دو کشور و کنترل کیفیت و سلامت فرآورده‌ها همکاری می‌کنیم. از طرفی کره‌ای‌ها نیز علاقه‌مند هستند که در زمینه هماهنگ‌سازی مقررات مربوط به ثبت دارو و تجهیزات پزشکی و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی همکاری‌هایی با ایران داشته باشند تا کمپانی‌های کره‌ای بتوانند در ایران فعالیت‌های بهتر و راحت‌تری انجام دهند. براین اساس قرار شد گروهی تشکیل شود و این موارد را پیگیری کند که اولین جلسه این گروه طی دو ماه آینده در تهران است. به این ترتیب گروهی از وزارت ایمنی غذا و داروی کره به تهران می‌آیند و مذاکرات عملی در این حوزه آغاز می‌شود.

رییس سازمان غذا و داروی کشور در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وضعیت بسته بیماران صعب‌العلاج در طرح تحول نظام سلامت گفت: عمده تمرکز ما در طرح تحول سلامت بر کاهش هزینه‌های بستری برای همه بیماران بود؛ به طوری که سقف پرداختی بیماران در سال جاری در بیمارستان‌های دانشگاهی شش درصد بوده است و این در حالی است که نسبت به قبل از طرح تحول میزان این سقف 40 درصد بوده، یعنی 6 تا 7 برابر کاهش یافته است.

دیناروند افزود: از طرفی دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها فراهم شده و نیازی به خروج بیمار یا همراهانش از بیمارستان برای تهیه این لوازم نیست.

وی با بیان اینکه در حوزه سرپایی در زمینه کاهش هزینه‌های دارویی عمده تمرکز ما بر بیماران خاص و صعب‌العلاج بوده است، گفت: در این راستا میان وزارت رفاه و وزارت بهداشت تفاهم‌نامه‌ای امضا شد و 300 قلم دارو از 2.5 سال گذشته مشمول حمایت فراتر از بیمه‌ای قرار گرفت. البته در آن زمان 30 قلم از داروهای این بیماران اصلا بیمه نبودند که در این تفاهم‌نامه حمایت 70 درصدی از آنها به عمل آمد که مربوط به داروهای سرطانی و نازایی بود. در عین حال دارویی‌هایی که حمایت 70 درصدی بیمه را داشتند حمایت از آنها به میزان 90 درصد افزایش یافت و هزینه‌های آن را وزارت بهداشت تامین می‌کند و به بیمه‌ها می‌پردازد. همچنین داروهای بیماران خاص نیز رایگان ارائه می‌شوند و حتی داروهای وارداتی بیماران خاص نیز حمایت بیمه‌ای می‌شوند تا دسترسی بیمار به داروی اصلی قطع نشود.

رییس سازمان غذا و داروی کشور با بیان اینکه برای اجرای این بسته بیماران صعب‌العلاج در حوزه دارویی در سال، 2000 میلیارد اعتبار در نظر گرفته شده است، گفت: 1500 میلیارد تومان از این اعتبار از طریق بیمه تامین می‌شود و 500 میلیارد آن مستقیما از سوی وزارت بهداشت در زمینه اقلامی مانند شیر خشک‌های رژیمی، داروهای رادیو اکتیو و... حمایت می‌شود. این بسته در دو سال اخیر اجرا شده و از سال 95 نیز این حمایت‌ها ادامه می‌یابد.

دیناروند درباره قسمتی از بسته حمایت از بیماران صعب‌العلاج که اجرا نشده است، گفت: آن قسمت مربوط به حوزه دارو نیست، چراکه برخی بیماران خاص هزینه‌های غیردارویی نیز دارند و به تجهیزات پزشکی خاصی نیاز دارند. بنابراین فراتر از اقداماتی که انجام می‌شود، یک بسته حمایتی در حوزه درمان برای آنها پیش‌بینی شده بود که به دلیل محدودیت‌های اعتباری برای آنها اجرا نشد. میزان اعتباری که برای آن بسته در حوزه درمان پیش‌بینی شده بود، 900 میلیارد تومان بود که اگر تامین می‌شد می‌توانستیم مسائل دارویی را هم از طریق آن اجرا کنیم.

وی تاکید کرد: بنابراین قرار بود حمایت‌های ویژه درمانی از بیماران صعب‌العلاج انجام گیرد که به دلیل محدودیت‌های اعتباری اجرا نشد.

رییس سازمان غذا و دارو درباره حمایت از داروهای نازایی گفت: حمایت از داروهای نازایی 70 درصدی شده البته کسانی که مشکل نازایی دارند تنها یک سوم هزینه‌هایشان دارویی است و دوسوم هزینه‌های آنها صرف اقدامات غیردارویی می‌شود.