۴ مرحله ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را بهتر بشناسیم
قلم‌نیوز: دانشمندان با بررسی دوره ابتلای افراد به این ویروس کرونا خطرناک‌ترین روز‌های مبارزه بدن با این ویروس و مراحل آن را مشخص کردند. ویروس کرونا یا همان کووید-۱۹ به عنوان آخرین ویروس کشف‌شده توسط بشر امروز به یک پاندمی در جهان تبدیل شده است و گرچه همگان از نشانه‌های آن اطلاع دارند، اما هر روز اطلاعات جدیدتری در مورد آن منتشر می‌شود.

بر اساس آمار‌های جهانی، با وجود شیوع گسترده این ویروس حدود ۸۰ درصد از افراد مبتلا بدون نیاز به مداخلات درمانی خاصی بهبود پیدا می‌کنند.

اما عوارض ابتلا به ویروس کرونا در یک فرد از هر پنج فرد شدت می‌یابد و این فرد با مشکلات شدید تنفسی روبه‌رو می‌شود.

الکساندر چوچالین متخصص ارشد بیماری‌های ریه روسیه معتقد است دوره ابتلا و بیماری کووید-۱۹، چهار مرحله‌ای است.بیشتر بخوانید: ایتالیا تزریق واکسن کرونا به این افراد را آغاز کرد
اسپوتنیک به نقل از این متخصص نوشت: سیر بیماری و ابتلا به ویروس کرونا چهار مرحله دارد که عبارت‌اند از:

- مرحله اول احساس سرماخوردگی عادی که تقریباً تاثیر خاصی نداشته و بین ۷ تا ۹ روز به طول می‌انجامد.

- در مرحله دوم که از روز نهم آغاز شده و تا روز چهاردهم ادامه پیدا می‌کند، نقطه تحولی در بیماری به وجود می‌آید که طی آن سلول‌های بدن به دلیل التهاب ویروسی ریه از بین می‌رود.

به اعتقاد چوچالین، این دقیقاً همان مرحله‌ای است که پزشکان باید مهارت خود را نشان دهند و با مشخص کردن زودهنگام این ضایعه مانع از مرگ فرد شوند.

- به گفته این متخصص در صورت عدم تشخیص سریع و دقیق وضعیت، بیمار وارد مرحله سوم می‌شود که طی آن بیماری و تنگی نفس شدت می‌گیرد تا اینکه به جایی می‌رسد که فرد دیگر قادر به تنفس غیرارادی نبوده و باید او را به دستگاه تنفس مصنوعی متصل کرد.

- در مرحله چهارم ایمنی بدن بیمار به طور کامل سرکوب می‌شود و بیماری‌های دیگر نیز به سراغش خواهند آمد.
 
منبع: اعتمادآنلاین