۳۰ هزار داوطلب برای آزمایش واکسن کرونا ابراز تمایل کردند
آغاز آخرین مرحله آزمایش واکسن کرونا روی انسان

قلم‌نیوز: شرکت مُدرنای آمریکا فاز سوم و آخرین مرحله آزمایش این واکسن روی انسان را آغاز کرد.

اسپوتنیک گزارش داد: 30 هزار داوطلب برای آزمایش واکسن کرونا ابراز تمایل کردند.

این واکسن تولید مشترک سازمان ملی بهداشت و شرکت مُدرنای آمریکا روی آنها امتحان شود. این فاز سوم و آخرین مرحله آزمایش این واکسن روی انسان است.

دولت آمریکا تقریبا نیم میلیارد دلار برای ساخت این واکسن اختصاص داده بود. این واکسن، یکی از اولین واکسن ‌هایی است که به طور گسترده روی انسان آزمایش می ‌شود.

پیشتر اعلام شده بود که دفتر ریاست جمهوری ترامپ، 1 میلیارد و 950 میلیون دلار در ازای ساخت و توزیع 100 میلیون دُز واکسن در قالب برنامه واکسیناسیون BNT162 در صورتی که مجوز سازمان کنترل کیفیت غذا و داروی آمریکا را دریافت کند، پرداخت خواهد کرد.

محققان آمریکایی دو هفته پیش در گزارشی اعلام کرده بودند که طبق نتایج مرحله نخست آزمایش واکسن شرکت مدرنا، این واکسن ایمن است و در بدن تمام 45 داوطلب آزمایش شده بدون عارضه جانبی جدی پادتن تولید کرده است.

داوطلبانی که در مرحله نخست دو دوز واکسن دریافت کرده بودند، دارای سطح بالایی از پادتن بودند که از حد متوسط در افراد بهبود یافته مبتلا به کووید19 بالاتر نیز بوده است.

ساخت واکسن فرآیندی بسیار زمان ‌بر است که معمولا چند سال به ‌درازا می کشد اما شرایط کنونی بیماری کووید19، و اینکه بسیاری تولید واکسن را تنها راه کنترل این بیماری می‌ دانند، سبب شده تا رقابتی نفس گیر برای تولید واکسن در سراسر جهان شکل بگیرد.