جان بولتون فاش کرد
پوتین مانع حمله آمریکا و اسرائیل به ایران شد

 قلم‌نیوز: بولتون در کتابی به نام «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» که قرار است این هفته منتشر شود، در شرح جلسه‌ای در سال ۲۰۱۷ گفته است دونالد ترامپ در آن جلسه برای حمایت از حمله اسرائیل به ایران ابراز تمایل کرد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در گزارشی با عنوان «بولتون گفت ترامپ برای حمایت از حمله اسرائیل به ایران آماده بود» به بخشی از کتاب جان بولتون مشاور اسبق ترامپ اشاره کرده و نوشت:

بولتون در آن جلسه از ترامپ خواست که از توافق هسته‌ای با ایران خارج شود و به تشریح این موضوع بپردازد که چرا استفاده از زور در مقابل برنامه هسته‌ای ایران ممکن است تنها راه حل باشد. ترامپ در پاسخ از بولتون خواست از نتانیاهو بخواهد که چنین کاری انجام دهد و گفت اگر نتانیاهو حمله کند، او حمایت می‌کند.

به گفته بولتون، پوتین در جلسه‌ای در اکتبر ۲۰۱۸ در کرملین با اشاره به نبود منابع و ظرفیت‌های لازم در اسرائیل در صورت حمله به ایران و اتحاد اعراب در حمایت از ایران، درباره توانایی اسرائیل برای حمله به ایران و همین طور نتیجه بخش بودن خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، ابراز ترید کرده است.

بولتون در بخش دیگری از کتاب خود به حضور ظریف در نشست گروه ۷ در فرانسه پرداخته است. وی با اشاره به همزمانی این حضور با افزایش تحرکات نظامی ایران در منطقه و اعلام از سرگیری بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای از سوی رئیس جمهور ایران، گفت درباره ورود قریب الوقوع ظریف به فرانسه به ترامپ خبر داده است و وی در پاسخ از دعوت ترامپ از خود برای دیدار با ظریف گفته است.

بولتون در شرح آن روز‌ها به ماجرایی اشاره کرده است که در آن کوشنر، داماد و مشاور ترامپ، با این استدلال که هیچ رهبر خارجی نباید درباره این که رئیس جمهور آمریکا با چه کسی دیدار کند، نظر بدهد، مانع از گفتگوی تلفنی او با نتانیاهو شده بود. بولتون با دیدار ترامپ با ظریف مخالف و کوشنر موافق بود.

با وجود عدم برگزاری دیدار میان ترامپ و ظریف، بولتون نگران دیدار افرادی مانند کاشنر و استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا با ظریف بود.

این کتاب در حالی منتشر می‌شود که یکی از قضات آمریکایی درخواست ممنوعیت انتشار کتاب بولتون را از سوی ترامپ رد کرد. ترامپ نیز اقدامات بولتون را در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز «خیانت» خواند.

منبع: خبرآنلاین