بولتون در کتاب جنجالی‌اش مطرح کرده است:
ترامپ آماده حمایت از حمله اسرائیل به ایران بود

 قلم‌نیوز: مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید هوز انتشار عمومی نیافت اما غوغایی به پا کرده است. هر روز بخشی از کتاب منتشر می شود و تیتر رسانه های جهان می شود. بخش هایی که معمولا به ایران هم مرتبط هستند. خاطراتی که هر کدام پرده ای تازه از ترامپ بر میدارند و رازی تازه افشا می کنند.

آخرین موارد آنها به علاقه ترامپ به دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و نیز امادگی ترامپ برای حمایت از حمله اسرائیل به ایران حکایت دارند.

به گزارش یورونیوز، جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید گفته دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیش از این برای حمایت از حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران ابراز آمادگی کرده بود.

بولتون این موضوع را در کتاب جدیدش «در آن اتاق اتفاق افتاد؛ خاطراتی از کاخ سفید» که قرار است این هفته منتشر شود، نوشته است. در بخشی از این کتاب او داستان جلسه‌ای در سال ۲۰۱۷ و اظهارات ترامپ در آن جلسه را تعریف می‌کند.

بولتون که در آن زمان هنوز عضو دولت ترامپ نبود، در همان نشست با ترامپ گفتگو کرده است. او می‌گوید اسرائیل یکی از مباحث مطرح شده در این گفتگو بود.

بولتون در کتابش نوشته است: «من به ترامپ هشدار دادم که سرمایه‌های سیاسی را در تلاش بیهوده برای حل اختلاف اعراب و اسرائیل هدر ندهد. از پیشنهاد انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به بیت‌المقدس نیز به شدت حمایت کردم، زیرا از این طریق این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته می‌شود

او در ادامه با اشاره به ایران می‌نویسد: «در مورد ایران، اصرار کردم که برنامه خروج از برجام را همچنان پیش ببرد و توضیح دادم که چرا استفاده از زور علیه برنامه هسته‌ای ایران تنها راه حل پایدار است

با آن که ظاهرا بولتون برای پیشنهاد اعمال زور علیه ایران از اسرائیل نامی نبرده بود، اما ترامپ در پاسخ گفت که در همین راستا از نخست وزیر، بنیامین نتانیاهو حمایت خواهد کرد. او به بولتون گفته: «شما به بی‌بی [نتانیاهو] بگویید که اگر او از زور استفاده کند، من از او حمایت خواهم کرد. من به او گفتم، اما شما دوباره به او بگویید

پوتین نسبت به توانایی اسراییل در حمله به ایران مردد بوده

بولتون همچنین گفته که در جریان نشستی در اکتبر سال ۲۰۱۸ در کرملین، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مورد این که اسرائیل بتواند به ایران حمله کند، ابراز تردید کرده است. بولتون در کتابش نوشته است: «پوتین گفت: اسرائیل نمی‌تواند به تنهایی اقدام نظامی علیه ایران انجام دهد، زیرا منابع یا توانایی‌های لازم برای این کار را ندارد، به ویژه اگر اعراب در پشت ایران در بیایند، که البته این فرض او چرند بود

پوتین همچنین در مورد این که خروج آمریکا از توافق هسته‌ای مثمر ثمر باشد، ابراز تردید کرده، اما بولتون به او گفته «ایران به توافق پایبند نبوده است» و به پیوند میان ایران و کره شمالی با راکتور اتمی در سوریه اشاره کرده که اسرائیلی‌ها آن را در سال ۲۰۰۷ نابود کردند. بولتون گفته: «ما به دقت نظاره‌گر شواهد و مدارکی بودیم که نشان می‌داد دو گسترش دهنده سلاح‌های هسته‌ای همچنان در حال همکاری هستند. به هر حال، از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران تا کنون هم از داخل و هم از نظر دردسرآفرینی آن‌ها در سطح بین‌المللی ضربات سنگینی را به آن‌ها وارد آورده است».

ماجرای سفر ناگهانی ظریف به نشست گروه ۷

بولتون در بخش دیگری از کتاب خود به سفر غافلگیرانه جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به نشست گروه ۷ در اوت ۲۰۱۹ در بیاریتس فرانسه می‌پردازد.

او می‌نویسد: «پس از آن که ظریف در مصاحبه‌ای گفت که نتانیاهو و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در تلاشند تا جلوی گفتگوی وی با ترامپ را بگیرند، ترامپ موضوع را با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که طرفدار برجام است، مطرح کرد

در همان زمان ایران در حال تشدید تنش‌های نظامی در منطقه، مسلح کردن حوثی‌ها در یمن و شبه‌نظامیان شیعه در عراق و همچنین تقویت اسد در سوریه و حزب الله در لبنان بود. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز اعلام کرده بود که این کشور از بخش‌های اصلی توافق هسته‌ای چشم‌پوشی می‌کند.

پس از آن که ظریف در مصاحبه‌ای گفت که نتانیاهو و محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در تلاشند تا جلوی گفتگوی وی با ترامپ را بگیرند، ترامپ موضوع را با امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که طرفدار برجام است، مطرح کرد.

بولتون به ترامپ گفت که فکر می‌کند ملاقات با ظریف ایده بدی است و به عنوان یکی از دلایل مخالفت گفته بود: «هنگامی که ما فشار را از ایران برداریم، بازگرداندن آن بسیار سخت خواهد بود

برعکس، جرد کوشنر، مشاور عالی ترامپ می‌گفت که دیدار با ظریف هیچ زیانی ندارد. بولتون در مورد کوشنر این گونه ابراز تاسف کرده است: «این افراد بیشتر از توافقی که در مقابل آن‌ها قرار داده‌اند، به چیز دیگری توجه ندارند

گرچه ترامپ با ظریف ملاقات نکرد، اما بولتون نگران این بود که کوشنر یا وزیر خزانه‌داری استیو منوچین احتمالاً با ظریف دیدار داشته باشند. او می‌گوید: «این فرضیه اخیر چیزی بود که من معتقدم مقامات ارشد اسرائیلی را عصبانی و نگران کرده و البته پومپئو را نیز خشمگین می‌ساخت

جان بولتون: ترامپ واقعا می‌خواست با ظریف دیدار کند

همچنین خبرگزاری فارس هم در این باره نوشت: بنا بر گزارش یک رسانه صهیونیستی از کتاب «جان بولتون» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید، رئیس‌جمهور آمریکا در جریان نشست سران گروه ۷ در فرانسه به دیدار با وزیر خارجه ایران تمایل داشته است.

در ادامه خبرسازی کتاب بولتون تحت عنوان «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» که قرار است ۲۳ ژوئن (سوم تیرماه) منتشر شود، روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» امروز بخش‌های دیگری از این کتاب را منتشر کرد.

بولتون در بخشی از این کتاب خاطره‌ای از دیدار سال ۲۰۱۷ خود با دونالد ترامپ را منتشر کرده و در آن از اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران، رژیم صهیونیستی و اظهارنظر رئیس‌جمهور روسیه درباره توان محدود نظامی رژیم صهیونیستی خبر داده است.

طبق این گزارش، بولتون که در زمان این دیدار با ترامپ هنوز عضو دولت او نشده بود، درباره دیدارش با رئیس‌جمهور آمریکا در کتاب نوشت: «من به ترامپ درباره هدر دادن سرمایه سیاسی خود در تلاش برای حل اختلاف عربی-اسرائیلی هشدار دادم و به شدت از انتقال سفارت ایالات متحده در اسرائیل به اورشلیم (قدس اشغالی) و در نتیجه به رسمیت شناختن آن به عنوان پایتخت اسرائیل حمایت کردم».

بولتون در کتابش نوشت: «من در موضوع ایران از او خواستم به طرح خود برای خروج از توافق هسته‌ای سرعت بدهد و توضیح دادم که چرا توسل به گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران شاید تنها راه حل پایدار باشد».

به روایت جروزالم پست، بولتون در این گفت‌وگو با ترامپ اشاره‌ای به اسرائیل نکرد اما رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به بولتون گفت که او از اقدام بنیامین نتانیاهو برای توسل به گزینه نظامی علیه برنامه هسته‌ای ایران حمایت خواهد کرد.

به نوشته بولتون، رئیس‌جمهور آمریکا خطاب به او گفت: «به بی‌بی‌ (نتانیاهو) بگو که اگر از نیروی (نظامی) استفاده کند، من از او حمایت خواهم کرد. من به خودش گفتم اما تو هم دوباره به او بگو».

بنا به گزارش روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، در جریان دیدار اکتبر ۲۰۱۸ بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، پوتین درباره توان اسرائیل برای حمله به ایران ابراز تردید کرد.

در کتاب بولتون درباره اظهارات پوتین امده است: «او (رئیس‌جمهور روسیه) گفت، اسرائیل به تنهایی امکان دست زدن به اقدام نظامی علیه ایران را ندارد چرا که منابع یا توانمندی‌های (این کار) را ندارد به ویژه اگر عرب‌ها پشت سر ایران متحد شوند».

به نوشته کتاب بولتون، رئیس‌جمهور روسیه همچنین اقدام آمریکا در خروج از برجام را اقدامی غیرسازنده خواند. این اظهارنظر پوتین سبب شد که بولتون در جواب ادعاهای بی سند و تکراری غربی‌ها و صهیونیست‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کند.

مشاور امنیت ملی وقت کاخ سفید در دیدار با پوتین به او گفت: «ایران به توافق (برجام) پایبند نبود و به موضوع ارتباط بین ایران و کره شمالی با راکتور (هسته‌ای) سوریه که اسرائیلی‌ها آن را در سال ۲۰۰۷ نابود کردند، اشاره کرد و گفت، ما به دقت دنبال شواهد همکاری این دو اشاعه‌دهنده (سلاح اتمی) بودیم و این همکاری همین حالا هم ادامه دارد. به هر حال، همین حالا هم بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران تاثیری بزرگی هم از نظر داخلی و هم از منظر دردسرسازی‌های آنها در صحنه بین‌المللی داشته است».

طبق گزارش جروزالم پست، بخش دیگری از کتاب بولتون به سفر «غیرمنتظره» محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران به «بیاریتز» فرانسه محل برگزاری نشست آگوست ۲۰۱۹ گروه ۷ اشاره می‌کند.

به گفته بولتون، ترامپ ابتدا درباره سفر وزیر خارجه ایران به محل برگزاری نشست سران گروه ۷، از امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه سوال کرد.

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید از ارسال یک یادداشت به ترامپ درباره حضور قریب‌الوقوع ظریف در شهر بیاریتز خبر داد.

به گفته او، در جواب به این یادداشت ارسالی، یک یادداشت دریافت کرد که در آن نوشته شده بود که ماکرون از ترامپ برای دیدار با ظریف دعوت کرده است.

بولتون مدعی شد که «رئیس‌جمهور ایالات متحده واقعا می‌خواست این کار را بکند (با ظریف دیدار کند)».

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید از صحبت نتانیاهو با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و تاکید بر اینکه او خواهان حرف زدن با ترامپ درباره دیدار احتمالی رئیس جمهور آمریکا با وزیر خارجه ایران است،‌ خبر داد. نتانیاهو پس از صحبت با پامپئو، با بولتون هم در این باره حرف زد.

به گفته بولتون، او متوجه شد که «جرد کوشنر» مشاور ویژه رئیس‌جمهور و داماد او در تماس تلفنی «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در اسرائیل گفته بود که او اجازه صحبت تلفنی مستقیم نتانیاهو با ترامپ را نخواهد داد.

او در کتابش نوشت: «وقتی او (کوشنر) گوشی را قطع کرد، کوشنر توضیح داد که او اجازه این کار را نداد و قبلا هم جلوی تلاش نتانیاهو را گرفته بود چرا که به نظرش این درست نبود که یک رهبر خارجی با ترامپ درباره اینکه او با چه کسی باید صحبت بکند، حرف بزند».

مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید سپس از صحبتهایش با ترامپ درباره دیدارش با وزیر خارجه ایران حرف زده و آن را ایده بدی خوانده چرا که «به محض آنکه ما فشار را از روی ایران برداریم، بازگرداندن این فشار بسیار سخت خواهد بود».

بولتون با تاکید بر اینکه در نهایت ترامپ با ظریف دیدار نکرد، از نگرانی خودش از دیدار کوشنر و استیو منوشین وزیر خزانه‌داری آمریکا با وزیر خارجه ایران خبر داد؛ دیداری که به گفته او «مقام‌های ارشد اسرائیلی را نگران و آشفته می‌کرد و صد البته پامپئو را از شدت عصبانیت کبود می‌کرد».

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این با رد مطالب درز شده از کتاب بولتون در رسانه‌ها، آن را دروغ و مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید را خائنی خواند که «باید سال‌های زیادی در زندان به سر ببرد».

یک قاضی آمریکایی به نام رویس لامبرت روز شنبه درخواست دولت ترامپ مبنی بر ممنوعیت انتشار کتاب بولتون را رد کرد. او با این حال، بولتون را متهم کرد که با اقدام به انتشار بدون انتظار بررسی از طرف دولت، مرتکب «قمار با امنیت ملی ایالات متحده» شده است.

دادخواست مدنی علیه بولتون در حال تعقیب است که می‌خواهد وی را وادار کند که به ایالات متحده حق همه سودهای این کتاب را بدهد.

ترامپ اقدام بولتون در چاپ این کتاب را «خیانتکارانه» خوانده و گفته که او برای این کار «باید سال‌های‌سال زندانی شود»