چه کسانی باغ های شهر تهران را نابود می کنند
چه کسانی باغ های شهر تهران را نابود می کنند

محمد حقانی در جلسه علنی شورای شهر تهران با اشاره به قطع درخت در محله دروس در ایام نوروز گفت: قطع درخت بسیار بد است و کتمان کردن، از آن بدتر که توسط مسئولان شهرداری اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: در ایام نوروز زمانی که در اصفهان بودم گزارش شد که تعدادی درخت در ملکی به آدرس بلوار شهرزاد، بن بست افخم، پلاک یک قطع شده است. در این آدرس دو پلاک وجود دارد در ملک ۱۲۰۰ متری قرار بود که چهار درخت با مجوز شهرداری جابه‌جا شود اما مالک مابقی درختان را نیز بدون اجازه قطع کرده است. صبح امروز نیز از طرف همسایگان باخبر شدیم که به دلیل عدم مقاوم‌سازی و نیلینگ برخی از درختان، دچار ریزش شده‌اند. ما درختان شهر را از بین برده‌ایم و این جایی برای کتمان ندارد و متاسفانه هر دفعه نیز مدیریت شهری از افراد متخلف حمایت کرده است.

حقانی با بیان این که امضای چمران در پای نامه‌ای که به باغ بودن این ملک رای مثبت داده بودند وجود دارد، گفت: در این ملک ۱۴۴ درخت باید باشد، بروید ببینید من چه دروغی دارم به مردم بگویم و درخت‌ها را بشمارید، چرا که ۴۷ اصله درخت از این تعداد وجود ندارد.

حقانی با بیان اینکه یک جمعیت ۲۰ تا ۳۰ نفری هستند که باغ های تهران را نابود می کنند، گفت: شهری که به باغ شهر مشهور بود به برج شهر تبدیل شده است.

چه کسانی باغ های شهر تهران را نابود می کنند

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه در باغ دروس ۴۷ اصله درخت از مجموع ۱۴۴ اصله درخت وجود ندارد ادامه داد: باید برای این باغ چاره‌ای اندیشیده شود و مسئولان شهرداری بگویند که این ۴۷ اصله درخت کجا است.

مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران نیز در ادامه سخنان حقانی گفت:‌ بحث قطع درختان باغ دروس را دنبال کردم و خواستار این شدم که یک گزارش کامل به من بدهند.هفته دوم فروردین ماه محمدحقانی رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از قطع شبانه درختان یک باغ در منطقه دروس خبر داد و گفت: این باغ به مساحت ۵۱۰۰ متر در منطقه دروس واقع شده است که بعد از دست به دست شدن بین نهادهای مختلف سرانجام توسط خانمی خریداری شده است.وی افزود: این ملک در سال ۸۴ در کمیسیون ماده ۷ سازمان پارک ها به عنوان باغ شناخته شد و در بهمن ماه سال ۹۴ پروانه برج باغ برای آن صادر شده است.

عضو کمیسیون بهداشت، سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران بیان کرد: باخبر شدم تعداد زیادی از درختان این باغ به علت خاکبرداری از ریشه خارج و تعداد دیگری از کمر قطع شده اند که این کار در روزهای تطعیل نوروز رخ داده است و شواهد نشان می دهد این کار بدون مجوز انجام شده است.

حقانی تصریح کرد: قطعا قطع درختان با موافقت شهرداری انجام شده است زیرا منطقه هم دارای شهردار کشیک و هم شهردار ناحیه است.

وی افزود: این نکته حایز اهمیت است که مجوزهایی که با عنوان برج باغ صادر می شوند غیرقانونی هستند و بنده در سال های گذشته در کمیسیون سلامت تلاش کردم که این مصوبه لغو شود که کلیات تغییر آن در صحن شورا تصویب شده است و در سال جدید اعضای شورا قصد دارند مصوبه برج باغ ها را کامل لغو کنند.

پس از انتشار این خبر، علی ولی‌زاده رئیس اداره فضای سبز منطقه سه اعلام کرد: هیچ درختی در جریان ساخت و ساز باغ دروس قطع نشده است. او با اشاره به اخباری مبنی بر قطع شبانه درختان در باغی ۵ هزار متری در محله دروس گفت «در بازدیدی که از این باغ داشتیم، هیچ درختی قطع نشده است».

وی ادامه داد: ساخت و ساز در این زمین در محل استخر و بنای قدیمی باغ است و به محوطه فضای سبز و درختان این زمین هیچ لطمه‌ای وارد نشده است.

ولی‌زاده با بیان اینکه شاید همسایگان این باغ از صدای کمپرسور حفر چاه گمان کرده‌اند که صاحبان باغ در حال قطع درخت هستند، گفت: ساخت و ساز در محل استخر باغ بوده و در بازدیدی که به همراه بازرسی سازمان پارک‌ها و فضای سبز داشته‌ایم هیچ درختی از این باغ قطع نشده و ۹۷ درخت در باغ موجود است.

چه کسانی باغ های شهر تهران را نابود می کنند

وی ادامه داد: تنها در ۳۰ درصد فضای این باغ بر اساس قانون یک ساختمان ۹ طبقه ساخته می‌شود که احتمالا به دلیل آنکه برخی از همسایگان منظر خانه‌هایشان از باغ به ساختمان تغییر می‌کند، گزارشات خلاف واقع داده‌اند.

همچنین علی محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران با تاکید بر اینکه هیچ درختی در این باغ قطع نشده است، گفت: اگر در هر گوشه‌ای از این شهر درختی قطع شود، مطابق قانون با متخلفان برخورد و موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌کنیم، اما در بازرسی‌هایی که از محل داشته‌ایم هیچ درختی در این باغ قطع نشده است.

وی اعلام آمادگی کرد: اهالی رسانه برای اطمینان از این که درختی قطع نشده است از این باغ بازدید کنند.