تجلیل از مفاخر فرهنگ و ادب آذربایجان‌شرقی در عصر کتاب استانی
به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آیین بزرگداشت بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی در چهارمین برنامه عصر کتاب استانی سه شنبه (۵ شهریور) به همت موسسه خانه کتاب و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود.

بهروز عزبدفتری متولد ۱۳۱۷در تبریز و دانشیار زبان و ادبیات انگلیسی دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه تبریز است. کتاب های آبگینه بر دوش و باران سنگ؛ برگردان انگلیسی اشعار برگزیده شاعران معاصر ایران، نعل در آتش (هفده گفتار در حوزه های ادبیات و زبانشناسی)، ادبیات و بازتاب آن، زبان و ذهن کودک، درباره نوآم چامسکی و روانشناسی هنر از جمله آثاری است که از وی به چاپ رسیده است.

خلیل سلطان القرایی در سال ۱۳۲۹ در شهر تبریز به دنیا آمد. وی دکترای رشته فلسفه تعلیم و تربیت را پس از عزیمت به فرانسه از دانشگاه میرای فرانسه شهر تولوز در سال ۱۳۵۹ کسب کرد و از سال ۱۳۶۱ به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه تبریز در گروه علوم تربیتی مشغول به کار شد. از جمله آثار وی می توان به کتاب های مرزبان نامه، فلسفه تعلیم و تربیت و آرای تربیتی، یادنامه میرزا جعفر سلطان القرایی و در جست و جوی معنای زندگی اشاره کرد.

حسین دوستی متولد ۱۳۳۸ در اهر انتشار کتاب را از سال ۱۳۷۳ و با اثر تاریخ و جغرافیای ارسباران آغاز کرد. کار تحقیق و تألیف کتاب را عمدتاً در موضوع ارسباران شناسی و به طور پیوسته ادامه داد. از جمله آثار وی می توان به  ادبیات مرثیه در ارسباران، همصدایی با شهریار، نگاهی به تاریخ و جغرافیای ارسباران، مشتاقی و مهجوری: یادنامه مفاخر و مشاهیر آذربایجان و عاشورا سرایی اشاره کرد.

سلسله برنامه های عصر کتاب استانی در راستای برنامه‌های سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تحقق شعار ایران فقط تهران نیست و توجه موسسه خانه کتاب به اهالی قلم، مفاخر و ظرفیت‌های فرهنگی استان ها برگزار می‌شود. موسسه خانه کتاب پیش از این در برنامه عصر کتاب استانی از اسفندیار آهنجیده، مرید محمدی و علیرحم شایان، محمودرضا اکرامی فر، زنده یاد حاج داراب بدخشان، احمد عضدی و حسین مسرت تجلیل کرده است.
آیین بزرگداشت بهروز عزبدفتری، خلیل سلطان القرایی و حسین دوستی در تبریز، خیابان امام خمینی (ره)، نرسیده به چهار راه آبرسان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، تالار خاقانی برگزار می‌شود.