ثبت گرمای بی سابقه در آلاسکا و مرگ ماهی‌های سالمون
به گزارش روز شنبه این شبکه خبری،‌ دانشمندان با ثبت حرارت بالای  ۷۶درجه فارنهایت (۲۲درجه سانتی گراد) در رودخانه های آلاسکا، این میزان را از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو بی سابقه عنوان کردند.

بنابراین گزارش، دانشمندان در هفتم ماه جولای (۱۶ تیر) درجه حرارت در آب های "کوک اینتل" واقع در جنوب آلاسکا را به میزان  ۸۱.۷درجه فارنهایت (۲۷.۶درجه سانتی گراد) ثبت کردند.

این گزارش می افزاید: یک تیم از پژوهشگران با ثبت یک نمونه آماری، برآورد کردند که این درجه حرارت در رودخانه های آلاسکا بخصوص در رودخانه "کویوکاک"(Koyokuk) منجر به مرگ بالغ بر هشت هزار قطعه ماهی سالمون شده است، این گونه از ماهی ها در آستانه تخم ریزی از بین رفته اند و نگرانی از آن وجود دارد که مرگ آنها در آستانه تخم ریزی موجب کاهش بیشتر تعداد آنها در سال های آتی شود.

"سو مائوگر"(Sue Mauger)مدیرنهاد محیط زیستی "کوک اینتلکیپر" (Cook Inletkeeper) آلاسکا در این باره گفت: این شرایط درسال ۲۰۶۹ به مراتب بسیار وخیم تر از سال ۲۰۱۹ خواهد بود.

به گفته این مدیر نهاد محیط زیستی آلاسکا، تیم پژوهشی این نهاد درسال ۲۰۱۶ میلادی مدلی در زمنیه تاثیرات تغییر آب هوایی بر اکو سیستم آلاسکا پیش بینی کرده بودند که وضعیت کنونی بسیار وخیم تر از آن پیش بینی ها شده است.
آلاسکا با وسعتی بالغ بر یک میلیون و ۷۱۷ هزار کیلومتر مربع وجمعیتی نزدیک به ۷۳۷ هزار و پانصد نفر یکی از ایالت های آمریکا بوده که در منتها الیه کانادا واقع است.درجه حرارت در زمستان در این منطقه به منفی ۶۰ درجه سانتی گراد هم می رسد.