روحانی مطرح کرد؛
برای اشتغال جوانان باید همه توان را به کار گیریم/ در سال جاری تمام پروژه‌های بزرگ را افتتاح کردیم
به گزارش قلم نیوز- حجت الاسلام "حسن روحانی" در جمع مردم بوشهر، اظهار داشت: بسیار خوشحال هستم که برای هفتمین بار به استان دلاور بوشهر سفر می‌کنم و در هر سفری در این سال ما شاهد یک حرکت بسیار مهم در زمینه اقتصادی بودیم. از محبت مردم عزیز در مسیر راه و اکنون در ورزشگاه تشکر می‌کنم که علیرغم تغییرات آب و هوا و ریزش باران و نعمت بزرگ خداوند برای همه ما مردم با شور و شوق و اشتیاق بخاطر شنیدن سخنان یکی از خادمان خودشان اجتماع کرده‌اند.

وی ادامه داد: قبل از هرچیز می‌خواهم میلاد با سعادت امام نهم فرزند مولای ما علی‌ابن‌موسی‌الرضا(ع) حضرت جواد الائمه(ع) را خدمت همه شما تبریک عرض کنم. امامی که از دوران نوجوانی و در سن جوانی؛ در نوجوانی رسالت و مسئولیت را بر دوش گرفت و در ۲۵ سالگی بدرود حیات گفت. او جوان ائمه هدی است و دست توسل ما به سوی آن معصوم بزرگوار و جد شریفش که به ولادت او هم نزدیک هستیم دراز است.

وی افزود: همچنین پیشاپیش سال نو و عید نوروز را تبریک عرض می‌کنم و خوشحال هستم آخرین سفر استانی در سال ۹۷ در محضر مردم شریف و عزیز این دیار و این خطه مرزی مهم بوشهر هستیم. من لازم می‌دانم در آغاز از ملت بزرگ ایران تشکر و سپاسگذاری کنم به دلیل اینکه در این سالی که توام با مشکلات و سختی‌های اقتصادی بود مردم در همه مراسم‌های باشکوه انقلابی، دینی و مذهبی اجتماعشان و حضورشان را به رخ جهانیان کشیدند و به دشمنان ما اعلام کردند که ممکن است سختی‌ها و مشکلاتی را به وجود بیاورید اما نخواهید توانست ملت بزرگ ایران را در برابر خودتان تسلیم کنید. این ملت شجاع و مقاوم در برابر همه توطئه‌های شما بوده و خواهد بود.

رییس‌جمهور گفت: همه ما می‌دانیم که دشمنان ما در یک سال گذشته تمام توان خودشان را برای فشار بر زندگی مردم وارد آوردند و امید آنها این بود که مردم را از مسیرشان، انقلابشان، نظامشان و اعتقاداتشان جدا کنند اما مردم ما سختی‌های زندگی را پذیرفتند و به دشمنان این سرزمین با صدای بلند پاسخ منفی دادند و دولت در این شرایط سخت با همه توان در کنار ملت خواهد بود.

وی ادامه داد: ما به حول و قوه الهی و با همه امکانات به کمک مردمی که سختی‌های بیشتری را امروز تحمل می‌کنند، مردمی که دارای درآمد ثابت هستند امروز سخت‌ترین مشکلات را خواهند داشت. آنهایی که درآمدشان متغیر است خودشان را با شرایط تطبیق می‌دهند برای همین در بودجه سال آینده که تقدیم مجلس کردیم برای آنهایی که درآمد ثابت دارند و برای همه کارمندان چه آنهایی که مشغول کار هستند و چه بازنشستگان که در مجموع حدود ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر هستند و برای همه کارگران که آنها هم حدود ۱۴ ملیون نفر هستند تلاش کردیم که بتوانیم حقوق و مستمری‌شان را افزایش دهیم در همین زمینه سعی کردیم برای کارمندان حدود ۲۰ درصد و برای کارگران بیش از ۲۰ درصد برای سال آینده افزایش قائل باشیم.

وی افزود: البته این ۲۰ درصد کارمندان را با فرمول خاصی مجلس تبدیل به قانون کرده که براساس همان قانون عمل خواهیم کرد و در شورای کار این هفته حقوق کارگران نیز تصویب خواهد شد.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تورم امسال ما بیش از بیست درصد بوده اما توان ما برای افزایش حقوق و دستمزد بیش از این نبودهف گفت: امیدواریم در سال آینده با کمک هم شرایط مطمئن‌تری برای مردم ایجاد کنیم که خیالشان از لحاظ قیمت ارز و کالا و مطمئن باشد.

وی ادامه داد: همه تلاش خود را به کار گرفته و می‌گیریم امسال مردم در مقاطعی مشکل داشتند و دارند به دولت موکدا توصیه کردم همه توان دولت و مسئولان سراسر کشور به گونه‌ای باشد شب عید مردم بتوانند تا حدی حس راحتی کنند از خدا بخواهیم سال بعد شرایط بهتری داشته باشیم.اولین حمایت از افرادی است که دارای حقوق ثابت‌اند دومین حمایت از اقشاری است که در فشار هستند.

روحانی یادآور شد: در سه سال اخیر مستمری افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی که ۱۱ میلیون نفر هستند را به بیش از ۴ برابر افزایش دادیم اما باز هم می‌دانیم در سختی هستند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در زمینه تولید در این کشور با حمایت دولت و بانک‌ها شرایطی فراهم کنیم تا محصولات زراعی و خدمات با قیمت مناسب در خدمت مردم قرار گیرد، گفت: برای اشتغال جوانان باید همه توان را به کار گیریم. وضع اشتغال در سال ۹۷ مناسب بود نسبت به افرادی که در جمع بیکاران قرار داشتند بیش از ۳ میلیون نفر بیکار داریم.

وی تاکید کرد: به ملت بزرگ ایران و مردم استان بوشهر و شهرستان کنگان اعلام می‌کنم علیرغم اینکه تمام تلاش‌ها بر این بود که برای سال ۹۷ توسعه نداشته باشیم و دولت همه پروژه‌ها را زمین بگذارد و همه آنها را کنار بگذاریم و حداکثر مواد مورد نیاز مردم را در اختیارشان بگذاریم، به حول قوه الهی بیش از ۳۴ هزار میلیاد تومان برای پروژه‌های عمرانی پرداخت کردیم امیدواریم در این چند روز هم این رقم را افزایش دهیم.

روحانی یادآور شد: به حول قوه الهی در سال جاری تمام پروژه‌های بزرگ را افتتاح کردیم اینکه توانستیم بزرگترین پالایشگاه میعانات کشور را به افتتاح نهایی در ۹۷ برسانیم، کار بزرگی است. در سفر قبل به هرمزگان دو پالایشگاه افتتاح شد یکی با ۱۴ میلیون لیتر در روز و ستاره خلیج فارس با ۳۶ میلیون لیتر در روز مجموع این‌ها نصف بنزین کشور است، این به معنای آن است مردم ما و کارگران و مهندسان ما و نفت ما و بخش‌های مختلف عمرانی توانسته‌اند این حرکت را انجام دهند.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در هفته‌های پیش راه آهن مهمی از قزوین به رشت افتتاح کردیم علیرغم تحریم و فشار پروژه‌های بزرگ را ادامه دادیم در سفر امروز بزرگترین پروژه‌های انرژی کشور را افتتاح می‌کنیم به معنای آنکه ۴ فاز پارس پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری ۱۱ میلیادرد دلار به افتتاح می‌رسد و اواخر فروردین یا اوایل اردیبهش پروژه مهمی در بخش آبی و کشاورزی با ۱۰ میلیاد دلار به افتتاح می‌رسانیم که پروژه مهمی در بخش کشاورزی است.