در نامه‌ای به رییس جمهوری؛
۲۲۷ نماینده مجلس خواستار افزایش خرید قیمت تضمیمی گندم شدند

به گزارش قلم نیوز- ۲۲۷ نماینده در نامه ای به رئیس جمهور خواستار افزایش خرید قیمت تضمیمی گندم شدند.

متن این نامه به شرح زیر است:

طی سه دهه اخیر قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی فراز و فرودهایی داشته است،  به گونه ای که در برهه‌های مختلف زمانی همچون سال های ۷۹ تا ۸۳ و ۹۲ تا ۹۵ که نرخ خرید گندم متناسب با تورم و همچنین شرایط بازار بوده است، تولید این محصول اساسی روند صعودی را تجربه نموده که در سال ۸۳ و ۹۵ در تولید  گندم خودکفا شده است.

در برهه‌های زمانی دیگر از جمله سال های  ۸۷ تا ۹۱ و ۹۶ تا ۹۷ شاهد عدم افزایش قیمت گندم بوده ایم که نتیجه آن قاچاق گندم به دیگر کشورها و فروش گندم به واحدهای دام و طیور و در نهایت خروج میلیون ها دلار ارز از کشور شد.

با توجه به تجربه ۷ میلیون تن گندم و قاچاق آن در برهه های مختلف زمانی انتظار می رفت در سال جاری باتوجه به اختلاف قابل توجه قیمت گندم با کشورهای همسایه و تورم ۵۵ درصدی محصولات تولیدات کشاورزی دولت نرخ عادلانه ای را برای خرید گندم داده شود.

کم توجهی دولت نسبت به ۹۶ و ۹۷ و همچنین اختلاف قیمت های داخلی با گندم کشورهای همسایه زمینه را برای قاچاق گندم به خارج از کشور  فراهم کرده است.

طبق محاسبات کارشناسی مرکز پژوهش های مجلس قیمت مناسب با متناسب با نرخ تورم بخش کشاورزی هزار و ۹۳۰ تومان است و به خصوص از شخص جنابعالی تقاضا داریم با تعیین قیمت ۲ هزار تومانی برای گندم از تکرار تجربه تلخ قاچاق که تاثیرات سوء غیر قابل پیش بینی فراوانی دارد و در نتیجه خروج میلیون ها دلار ارز با تسهیل به موقع جلوگیری کنید.