کد خبر: ۹۹۱۶
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۶ - ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
تراکنش‌های مالی در حوزه بیت‌کوین‌ها که به‌صورت روزانه صورت می‌گیرد، رقم بسیار زیادی است، این نشان‌دهنده اهمیت و گسترش این حوزه در ایران است که می‌تواند گشایش‌های فراوانی در حوزه تبادلات تجاری ایجاد کند.

محمدرضا غفوری، کارشناس بانکی با بیان اینکه روزانه حدود 10 میلیون دلار تراکنش بیت کوین در ایران انجام می شود، گفت: انقلاب بلاک‌چین قرار است یک تحول و تغییر رویکرد در نظام بانکی باشد. با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر شاهد شکل‌گیری شبکه‌ها و روابط بین بانکی هستیم، گسترش این شکل از بانکداری باعث تحولاتی شده که از اساس و پایه، شکل بسته یا سنتی بانکداری را تغییر خواهد داد. این تغییرات مکانیسم‌های اعتباری و اعتبارسنجی سنتی را هم دربرخواهد گرفت.

وی افزود: این بدین معنی است که ما در آینده نزدیک بانک و ساختار و کارکرد بانکی خواهیم داشت، اما نسل بانک‌ها در این سیستم کاملاً عوض خواهد شد. درواقع ما آخرین نسل بانکداری سنتی خواهیم بود و در آینده با توجه به بحث ارزرمزها و توسعه‌ای که در حوزه بلاک‌چین صورت خواهد گرفت، شکل‌های پرداخت و مناسبات اعتباری تغییر خواهد کرد و حتی مبنای بسیاری از تحولات اقتصادی هم از این سمت خواهد بود.

غفوری با بیان اینکه در این زمینه مهم‌ترین مسئله بحث رگولاتوری است که وظیفه آن برعهده بانک‌های مرکزی خواهد بود، اضافه کرد: این نهاد می‌تواند در اصلاح و بهبود این شبکه تأثیرگذار باشد. امیدواریم در قالب رگولاتوری از سوی بانک مرکزی شاهد تمهیدات متناسبی باشیم تا فضای کسب‌وکار به سطح قابل توجهی برسد.

وی درباره استفاده از فناوری بلاک‌چین در غلبه بر تحریم‌های اقتصادی گفت: طبیعتاً یکی از ظرفیت‌هایی که این فناوری‌ها می‌توانند ایجاد کنند، عدم وابستگی است که ممکن است در شرایط متفاوتی ایجاد شود. رمزارزها می‌توانند نیازهای ارزی کشور را تأمین کنند. بازار بیت‌کوین در کشور شاید به ظاهر کوچک باشد، اما گردش‌ها و تأمین‌ مالی در این حوزه چیز دیگری را نشان می‌دهد.

غفوری خبر داد: تراکنش‌های مالی در حوزه بیت‌کوین‌ها که به‌صورت روزانه صورت می‌گیرد، رقم بسیار زیادی است، به‌طوری که از رقم 10 میلیون دلار سخن گفته می‌شود. این نشان‌دهنده اهمیت و گسترش این حوزه در ایران است که می‌تواند گشایش‌های فراوانی در حوزه تبادلات تجاری ایجاد کند.

این کارشناس بانکی همچنین گفت: یکی از موضوعاتی که به‌عنوان مزیت رمزارزها مطرح می‌شود، اطمینان ‌خاطری است که در حوزه‌های اعتباری به‌وجود می‌آید. درواقع افراد از نقل و انتقال و تراکنش‌های خود در این بستر اطمینان‌خاطر دارند. حال ممکن است در یک وب‌سایت کلاهبرداری‌هایی صورت گرفته باشد، اما چیزی که بازارهای جهانی نشان‌ می‌دهد این است که تراکنش‌های بیت‌کوین بسیار ایمن هستند.

غفوری در این زمینه یادآوری کرد: با این حال باید اشاره کرد یکی از نگرانی‌های رگولاتوری بانک‌ مرکزی در همین رابطه است که ضرورت آسانی انجام و اطمینان‌بخشی در این زمینه را بالا ببرد. از این نظر یکی از وظایف تعریف‌شده کمیته مشترکی که بین وزارت ارتباطات، مخابرات و بانک مرکزی ایجاد شده، ایجاد همین اطمینان‌خاطرها است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: