کد خبر: ۸۸۰۸
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - ۱۶ آبان ۱۳۹۶
شهردار مشهد گفت: با کلیدواژه مشاوران جوان مخالف هستم و گفته‌ام این کلیدواژه را در شهرداری بردارند.
 محسن تقی‌زاده خامسی در برنامه تلویزیونی فرمول یک اظهار کرد: با کلیدواژه مشاوران جوان مخالف هستم؛ زیرا معتقدم کاری تبلیغاتی است. فرض ما بر این است که مدیر یک آدم باتجربه است. نمی‌دانم یک جوان چگونه می‌خواهد به یک آدم باتجربه مشاوره دهد. گفته‌ام این کلیدواژه را در شهرداری بردارند. 

وی ادامه داد: من به دستیار جوان اعتقاد دارم زیرا او باید آموزش ببیند. متوسط سنی افرادی که انتخاب کرده‌ام بسیار پایین است. واژه مشاوران جوان باید به دستیار جوان تبدیل شود. مشاوران جوان نهادی شده برای استخدام پسرخاله، پسرعمه و دایی. 

شهردار مشهد  تصریح کرد: اگر قرار است کسی بیاید و دستیار من باشد باید دارای یک ویژگی باشد؛ او باید ظرفیت اینکه بتواند کاری را انجام دهد و به نتیجه برساند داشته باشد. جامعه نخبگان ایران به اندازه کافی ظرفیت این را دارند که به عنوان دستیار جوان بکار گرفته شوند. شهر ما حدود 1400 نخبه شناخته شده دارد. 

تقی‌زاده خامسی در خصوص بکارگیری زنان خاطرنشان کرد: حتما از خانم‌ها استفاده خواهیم کرد، تا الان از آنها استفاده نکرده‌ایم. زنان ایرانی از فرصت استفاده نکرده‌اند یعنی وقتی رییس جمهور آمده است، گفته‌اند می خواهیم حتما وزیر و معاون رییس جمهور شویم. فرصت‌های زیادی برای خانم‌ها در کشور وجود دارد که می‌توانند از آنها استفاده کنند. نصف ایرانی‌ها زن هستند. خانم‌ها می توانند از پایین شروع کنند و رشد کنند. 

وی افزود:نمی گویم زنان توانایی وزیر شدن را ندارند اما گر دولتی می‌آمد بجای دستیار جوان و مشاور جوان 30 تا معاون خانم می گذاشت، امروز حداقل 10 وزیر زن می توانستیم انتخاب کنیم‌. 

جوانان مشهدی جایی برای تفریح ندارند 

شهردار مشهد در خصوص  امکانات تفریحی مشهد برای جوانان عنوان کرد: جوانان حداقل در مورد مشهد این حق را دارند که بگویند جایی برای تفریح نداریم. مشهد شرایط خود را دارد و شهری زیارتی است. این شهر حدود هشت برابر جمعیت مجاورش زائر دارد. زائر هم دنبال تفریح نیست و برای او زیارت، نزدیک ترین هتل و خرید مهم است اما مجاورین نیاز دارند که تفریحگاه داشته باشند.در مشهد سرانه تفریحگاه پایین است. 

تقی‌زاده خامسی یادآور شد: در سال های 68 تا 70 که معاون استاندار در خراسان بودم  پارک شادی در مشهد ایجاد شد که الان 6 سال است تعطیل شده زیرا صاحب آن که یک بانک است می گوید می خواهم زمین را بفروشم. ما مذاکراتی کرده‌ایم اما قیمت‌هایی می گویند که آدم باورش نمی شود. این موضوع در حالی است که آن زمین را من رایگان به یک ارگانی داده بودم که بعدها به بانکی فروخته شده یا جزء سرمایه بانک قرار گرفته است. 

وی در پاسخ به این پرسش که به چه بهانه‌ای به ارگانی زمین رایگان دادید و اسم آن ارگان چیست؟، گفت:. به این دلیل زمین را به آن ارگان دادیم  که پارک درست کند. اسم ارگان را نمی شود بگویم. آنجا بزرگترین شهربازی مشهد بوده و خیلی هم خوب بوده است. زایرین هم از آن استفاده می کردند. شبیه چنین مشکلی فراوان داریم. 

شهردار مشهد با اشاره به اینکه «تفریح مردم مشهد خوردن شیشلیک شاندیز است»، عنوان کرد: تعدادی پارک و ... در مشهد داریم اما تفریح به آن معنا که شهربازی‌ای و جایی باشد که مردم اوقات فراغت را بگذرانند خیلی کم داریم. 

 بدهی 1700 میلیارد تومانی شهرداری به پیمانکاران 

تقی‌زاده خامسی در خصوص پرداخت مطالبات پیمانکاران اظهار کرد: از پیمانکاران عذرخواهی می‌کنم. شهرداری مشهد حدود 1700 میلیارد تومان به آنها بدهکار است. در مورد پرداخت مطالبات پیمانکاران اولین کاری که کرده‌ایم این است که  گفته‌ایم افرادی که سقف بدهکاری آنها زیر 100 میلیون تومان است بیایند بدهی خود را دریافت کنند. تاکنون حدود 50 پیمانکار آمده‌اند. با سه بانک هم صحبت کرده‌ایم که از طریق ما به پیمانکاران وام‌هایی بدهند که ما آنها را پرداخت کنیم. این موضوع در دنیا مرسوم است. خوشبختانه دو بانک پذیرفته‌اند این کار را انجام دهند.امیدوار هستم بتوانیم به صورت تدریجی بدهی پیمانکاران را پرداخت کنیم. اگر انها بدهکار باشند در آینده برای ما کار نخواهند کرد.

 مشهد، شهری با 25 میلیون نفر جمعیت 

وی در خصوص مشکلات مشهد یادآور شد: اولین مشکل مشهد این است که همه به مشهد می‌رسند، می‌گویند مشهد شهری ملی، بین المللی و ... است اما هنگامی که به اعتبار می‌رسد می‌گویند سه و نیم میلیون جمعیت دارد. ما سه و نیم میلیون نفر جمعیت نداریم و به 25 میلیون نفر در سال سرویس می‌دهیم. از این سرویس باید چیزی نصیب شهرداری که سرویس دهنده اصلی است بشود اما نمی‌شود تازه اخیرا محبت کرده‌اند و سهم ارزش افزوده مشهد را هم در استان توزیع کرده‌اند. دادن مجوز هتل هم اخیرا و قبل از ما رایگان شده است. از بخش تجاری هتل شاید مقداری دریافت کنیم اما از خود هتل چیزی نصیب شهرداری‌ها نمی‌شود. 

شهردار مشهد ادامه داد:حضور زائر در مشهد برای مشهدی‌ها نعمت است اما دردسرهایی هم دارد. درد سرهای آن باید به صورت ملی حل شود. نمی‌شود که یک شهر ملی باشد اما به صورت منطقه‌ای به آن نگاه کرد. 

وی با بیان اینکه «جمع آوری زباله، نگهداری فضای سبز و آسفالت مسائل روزمره شهرداری است و وضع آنها خوب است و ان شاالله بهتر هم خواهد شد»، اظهار کرد: مشکل ما زیر ساخت‌هاست.مشهد مترو می خواهد اما هنوز یک خط به طور کامل انجام شده، یک خط نصفه انجام شده و همان نصفه هم نصفه انجام شده ولی آن افتتاح کرده‌اند. 

حل مشکلات مشهد در گرو مساله حمل و نقل است 

تقی‌زاده خامسی بیان کرد:اگر بخواهیم مسائل مشهد حل شود اولین مساله  آن حمل و نقل است که روز به  روز دارد وضعیت آن بدتر می‌شود. باید در ساخت مترو تسریع شود این کار هم باید با مشارکت دولت صورت بگیرد.شهرداری یک تشکیلات وظیفه مند است و هر روز جمع آوری زباله، تمیز کردن خیابان و... را انجام می‌دهد و هر درآمدی که دارد، فعلا صرف این کارها می‌شود. 

  

وی در خصوص اظهارات مجری برنامه مبنی بر اینکه قالیباف، شهردار تهران هم با دولت روحانی و هم دولت احمدی نژاد یکسری مشکلاتی داشته و از هر دو دولت هم بودجه برای مترو می خواسته اما پروژه‌های مترو را افتتاح و درآمد زایی در شهر ایجاد کرده است، تصریح کرد: نه اینطور نبوده است. 12 سال معاون شهردار تهران بودم و بنابراین مطلع هستم که این را می‌گویم.آنها هم اوراق مشارکت منتشر کردند. اغلب بدهی شهرداری تهران هم بخاطر اوراق مشارکت است.البته من بدهکاری شهرداری را ایراد نمی دانم . 

شهردار مشهد خاطر نشان کرد: دولت برای مترو بودجه می‌دهد اما سرعت آن خوب نیست. الان دولت قبول کرده  که ما اوراق مشارکت منتشر کنیم و خودش هم پذیرفته که نصف آن را پرداخت کند نصف دیگر را هم ما پرداخت می‌کنیم. 

تقی‌زاده خامسی در خصوص وضعیت سینما و تئاتر مشهد تصریح کرد: اوضاع نسبتا بد نیست؛ وضعیت سینما خوب است اما تئاتر نه. 

وی در پاسخ به اظهارات مجری مبنی براینکه شهرداری امری تخصصی است و باید کسی شهردار شود که مشکلات آن شهر را بداند، گفت: من مشهدی‌ام اما 20 سال است که از مشهد دور بوده‌ام. 

 شهردار مشهد با اشاره به اینکه 61 ساله است، عنوان کرد: در حال حاضر خانواده‌ام  در مشهد زندگی می‌کنند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: