کد خبر: ۸۶۵۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - ۰۸ شهريور ۱۳۹۶
با استعفای استیو بنن از کاخ سفید، دسترسی جان بولتون به کاخ سفید قطع شده است. بولتون گفته بنن به او ماموریت داده بود تا طرح لغو یکجانبه برجام از سوی آمریکا را تهیه و به کاخ سفید بفرستد.
"جان بولتون" سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل - در دولت جورج دبلیو بوش -  و یکی از تندروترین سیاستمداران جمهوریخواه آمریکا تهدید کرد طرح خروج یکجانبه آمریکا از برجام را به صورت عمومی منتشر خواهد کرد.

 بولتون روز دوشنبه تهدید کرد به دلیل اینکه صدای مخالفان برجام را به گوش ترامپ و افکار عمومی آمریکا برساند، اقدام به انتشار عمومی طرح خروج از برجام خواهد کردتا همگان بدانند گزینه ای به نام "لغو یکجانبه برجام از سوی آمریکا " وجود خارجی دارد. 


تنگنای مخالفان برجام در کاخ سفید؛ تهدید بولتون به انتشار عمومی طرح لغو یکجانبه برجام از سوی آمریکا

به نوشته این دیپلمات سابق آمریکایی در وب سایت "نشنال ریویو"، در ماه ژوئیه گذشته "استیو بنن" استراتژیست ارشد مستعفی ترامپ، به او ماموریت داده بود طرح خروج آمریکا از برجام را تهیه کند، اما با خروج بنن و دیگر مخالفان سرسخت برجام از کاخ سفید در اثر استعفاهای زنجیره ای هفته های گذشته، او می خواهد این طرح را به کاخ سفید ارسال نکند بلکه به صورت عمومی منتشر کند.

بولتون گفته است بیم آن دارد صدای مخالفان برجام به گوش رییس جمهور آمریکا نرسد.
 
دولت ترامپ قرار است یک ماه دیگر برای سومین بار درباره لغو سه ماهه تحریم های هسته ای ایران به کنگره مجوز بدهد. دولت ترامپ تا کنون دو مرتبه با تایید پای بندی ایران به برجام، مجوز تعلیق تحریم های هسته ای ایران را صادر کرده است.

با استعفای بسیاری از مشاوران ارشد ترامپ در هفته های اخیر که غالب آنها دیدگاه و رویکردی ضد برجامی داشتند، حالا به نظر می رسد دیدگاه هایی مشابه بولتون در کاخ سفید در اقلیت قرار گرفته است.

بولتون یکی از گزینه های تصدی وزارت امور خارجه آمریکا در روزهای تشکیل کابینه ترامپ و پس از آن یکی از گزینه های تصدی پست مهم "مشاور امنیت ملی کاخ سفید" بوده است؛ اما در هر دو مرتبه افرادی دیگر به جای او برای تصدی این مناصب تعیین شدند.

او پیش از تشکیل کابینه ترامپ در جایگاه دوم وزارت امور خارجه آمریکا قرار داشت، اما با مخالفت جمهوریخواهان کنگره نامزدی احتمالی او برای تصدی منصب وزارت امور خارجه با مانع روبرو شد.

حالا به نوشته فارن پالیسی با خروج استیو بنن از حلقه مشاوران ترامپ و کاخ سفید، به نظر می رسد این شخصیت تندرو آمریکایی حتی دسترسی سابق خود به کاخ سفید را نیز از دست داده و به همین خاطر اعلام کرده طرح مطالعه شده خروج یکجانبه آمریکا از برجام را نه به کاخ سفید بلکه برای عموم رسانه ها رونمایی خواهد کرد.

او در مطلب دیروز خود در وب سایت " نشنال ریویو" نوشته است: "اگر رییس جمهور طالب گزینه خروج از برجام نیست، اشکالی ندارد، اما این بدان معنا نباشد که گزینه ای برای خروج از برجام وجود ندارد."
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: