کد خبر: ۸۴۵۹
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۴ - ۲۵ تير ۱۳۹۶
سردی روابط ایران و تاجیکستان ادامه دارد
پیش از این تاجیکستان دفاتر "کمیته امداد امام خمینی" و "رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران" در دوشنبه پایتخت تاجیکستان را تعطیل کرده بود.
سفارت ایران در تاجیکستان همه دفاتر فرهنگی و اقتصادی خود در شمال تاجیکستان را تعطیل کرد.

 تنش در روابط دو کشور باعث شد تاجیکستان دستور تعطیلی دفاتر فرهنگی و اقتصادی وابسته به ایران در "خجند" در شمال تاجیکستان را صادر کند.

بنا بر برخی منابع رسانه‌ای تاجیکستانی، سفارت ایران خود اقدام به بستن دفاتر فرهنگی و اقتصادی کشورمان در تاجیکستان کرده است.

بر اساس این گزارش، پیش از این تاجیکستان دفاتر "کمیته امداد امام خمینی" و "رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران" در دوشنبه پایتخت تاجیکستان را تعطیل کرده بود.

محیی الدین کبیری رئیس حزب نهضت اسلامی تاجیکستان (سمت چپ)

سردی روابط ایران و تاجیکستان / تعطیلی دفاتر فرهنگی ایران و ممنوعیت فروش رساله امام در تاجیکستان

روزنامه کیهان نیز طی گزارشی به این موضع پرداخت و از ممنوع شدن عرضه رساله فقهی امام خمینی در تاجیکستان خبر داد.
رساله امام خمینی و برخی دیگر از مراجع تقلید ایرانی در کشور تاجیکستان در فهرست کتاب‌های ممنوعه قرار دارند.

به گزارش کیهان، ازجمله رسانه‌های منتشر‌کننده این خبر، رادیو تاجیکستان است. براساس گزارش منتشر شده توسط این رسانه، ممنون شدن رساله امام خمینی و برخی از مراجع تقلید ایرانی در راستای کاهش روابط فرهنگی تاجیکستان با ایران است.

در این گزارش آمده است: هفته گذشته مرکز فرهنگی و تجاری ایران در تاجیکستان بسته شد. به نظر می‌رسد بسته شدن این مرکز فرهنگی به درخواست مقامات تاجیکستان بوده است.

مرکز ایرانیان در شهر خجند از نویسندگان محلی حمایت می‌کرده و کتابهای آنها را به چاپ می‌رساند و برای جوانان تاجیکستان سفرهای علمی به ایران ترتیب می‌داد.

هنوز هیچ توضیح رسمی‌ای درباره این اتفاقات ارائه نشده است. یکی از عوامل تحریک‌کننده در روابط دو کشور سرنوشت دارایی‌های بابک زنجانی در تاجیکستان است.

زنجانی اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد در بانک تاجیکستان پول زیادی دارد. تمام دارایی‌های شرکت زنجانی به واسطه فعالیت‌های تجاری با تاجیک‌ها به موقع توسط تاجیک‌ها مصادره شد و همین مسئله مورد انتقاد ایران است.

به گزارش روزنامه عکاظ، روابط ایران و تاجیکستان پس از دعوت ایران از "محیی الدین کبیری" رئیس "حزب نهضت اسلامی تاجیکستان" به یک همایش در تهران دچار تنش شد.

حزب نهضت اسلامی از سوی دولت تاجیکستان به عنوان یک تشکل تروریستی شناخته می‌شود.
پس از ایجاد این تنش در روابط دو کشور، رسانه‌های روسیه درباره عدم موافقت با عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای اعلام کردند که تاجیکستان پشت این عدم موافقت بوده است.

جمهوری تاجیکستان در شمال افغانستان و جنوب روسیه قرار دارد. مردم آن تاجیک هستند و به زبان فارسی سخن می‌گویند.  
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: