کد خبر: ۸۲۸۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۶
تیم فوتبال سپاهان با جذب ۶ بازیکن ایرانی از بازار داخلی لیگ برتر تقریباً کار خودش را در فصل نقل و انتقالات لیگ هفدهم به پایان رساند.
این فصل را باید از معدود زمان‌هایی دانست که تیم فوتبال سپاهان خیلی زود وارد نقل و انتقالات پیش از فصل شد و با خرید بازیکنان مورد نیاز خودش از همان اولین روز تمرین تیم، تقریبا لیست بازیکنان داخلی را بست. به هرحال تیمی که با کسب پنج عنوان قهرمانی لیگ و چهار مقام قهرمانی جام حذفی پرافتخارترین تیم ایرانی در ۲۰ سال اخیر است، دو فصل تقریباً ناکام را بدون کسب جام پشت سر گذاشت و همین مسئله هواداران سپاهان را نسبت به عملکرد تیمشان ناراضی کرد ولی به نظر می‌رسد که امسال، کیفیت فنی این تیم در کنار حضور زلاتکو کرانچار باتجربه می‌تواند یک برگ برنده برای سپاهان باشد.

آرزوهای کرانچار با سپاهان

زلاتکو کرانچار کروات وقتی در اواسط لیگ یازدهم جانشین لوکا بوناچیچ شد شاید فکرش را هم نمی‌کرد که دوران حضورش در سپاهان و اصفهان این قدر طولانی شود ولی سرمربی کروات سپاهان در حد فاصل لیگ یازدهم تا لیگ هفدهم فقط لیگ پانزدهم را به صورت کامل از دست داد و در بقیه فصل‌ها حتی برای چند هفته هم که شده بر روی نیمکت سپاهان نشسته است. نارضایتی هواداران سپاهان از عبدالله ویسی و بیماری‌های متوالی او باعث شد که کرانچار در هفته‌های پایانی لیگ شانزدهم هدایت سپاهان را بر عهده بگیرد و تیم تحت مدیریت تا هفته پایانی لیگ شانس کسب سهمیه نصف و نیمه لیگ قهرمانان آسیا را هم داشت ولی در نهایت با عنوان پنجمی به کار خودش پایان داد.

این موضوع در کنار رضایت هواداران سپاهان از کرانچار باعث شد که قرارداد این سرمربی کروات خیلی زود تمدید شود و زلاتکو هم یار قدیمی خودش یعنی محمود کریمی را به روی نیمکت تیم بازگرداند تا آماده ماجراجویی در لیگ هفدهم شود. البته اینطور که کرانچار در اولین جلسه تمرینی تیمش به خبرنگاران اعلام کرده هدف او و تیمش کسب حداقل یک جام در این فصل فوتبال ایران است که فعلاً جزو برنامه‌های سپاهان قرار گرفته و باید دید که او در این زمینه تا چه حد موفق می‌شود.

مازادها در کنار شجاع

بر اساس لیست مازادی که زلاتکو کرانچار در اختیار مدیریت باشگاه سپاهان قرار داد، فرید کریمی بهزادی، طالب ریکانی، علی احمدی، محمد روشندل و سید جلال عبدی بازیکنانی بودند که در برنامه‌های تاکتیکی کرانچار جایی نداشتند. البته در بین این اسامی قرار گرفتن نام کریمی بیش از حد باعث تعجب هواداران سپاهان شد ولی در نهایت این بازیکن به نفت آبادان پیوست تا در سال آینده باز هم پیراهن زرد طلایی را بر تن کند. طالب ریکانی هم به استقلال خوزستان پیوست و تکلیف بقیه بازیکنان هنوز مشخص نیست. از طرف دیگر آرمین سهرابیان مدافع جوان سپاهان هم رضایتنامه خودش را گرفت تا به تیم دیگری برود و عماد میرجوان هم راهی سپیدرود رشت شد.

اما بدون شک بزرگترین نامی که از سپاهان جدا شد شجاع خلیل‌زاده، مدافع میانی این تیم بود که در ابتدای فصل گذشته قصد پیوستن به پرسپولیس را داشت اما اصرار ویسی به ماندنش و قراردادی که با سپاهان داشت باعث شد که یک فصل پرحاشیه را در سپاهان پشت سر بگذارد و حتی به خاطر رفتارهای هوادارگونه‌اش نسبت به پرسپولیس با سپاهانی‌ها هم دچار اختلاف شود. با این حال خلیل‌زاده به آرزوی خودش رسید و در فصل هفدهم در کنار سید جلال حسینی زوج خط دفاعی پرسپولیس را شکل خواهند داد.

تکلیف نامشخص خارجی‌ها

وضعیت دو بازیکن خارجی سپاهان همچنان نامشخص است و سپاهانی‌ها به دنبال امضای قرارداد با موسی کولیبالی و جپاروف هم هستند. کولیبالی به عنوان پسر معنوی ویسی در این چهار سال همراه او بوده و گفته می‌شود برای پیوستن دوباره به استقلال خوزستان هماهنگی لازم را با ویسی انجام داده است ولی مسئله اصلی اینجا است که نماینده خوزستان از لحاظ مالی آنچنان قوی نیست و این مسئله شاید کولیبالی را دچار تردید کند ولی باز هم در این شرایط شانس پیوستن موسی به استقلال خوزستان بسیار زیاد است.

داستان سرور جپاروف و تعهد سپاهان به استقلال هم که دیگر شهره خاص و عام شده و روزی نیست که از جانب دو باشگاه خبری در این مورد منتشر نشود. بیانیه روز جمعه سپاهان در انتقاد به رفتار استقلالی‌ها آخرین نمونه این بحث و جدل بود که باید در نهایت دید کدام یک از طرفین در این مناقشه پیروز می‌شود.

خریدهای شش‌گانه داخلی

سپاهان برای پر کردن جای خالی بازیکنان جدا شده خودش خیلی زود به سراغ خرید بازیکنان ایرانی رفت و هر ۶ سهمیه خودش را از بازار داخلی تأمین کرد. جالب اینجاست که تغییرات گسترده خط دفاعی سپاهان باعث شد کرانچار ۴ سهمیه از بین بازیکنان جدید خودش را به خط دفاعی اختصاص دهد تا این تیم با ترکیبی متفاوت در عقب زمین لیگ هفدهم را شروع کند. سیاوش یزدانی مدافع میانی تیم پیکان و حسن جعفری مدافع فصل قبل پدیده خیلی راحت و بی دردسر به سپاهان آمدند، اما داستان جذب عزت‌الله پوقاز مدافع میانی ملی پوش تا حدودی متفاوت بود. او که گفته می‌شد زودتر از بقیه بازیکنان با سپاهان به توافق رسیده در میانه‌های راه زمزمه‌هایی مبنی بر نیامدنش به گوش رسید ولی در نهایت در تمرینات سپاهان حاضر شد تا کار جذب او هم به پایان برسد.

چهارمین مدافع جذب شده هم سعید آقایی مدافع چپ تراکتورسازی بود که برای جدایی از تبریز و آمدن به اصفهان احتیاج به رضایت‌نامه باشگاه گسترش فولاد داشت که گفته شده این مساله در توافق سپاهان با گسترشی‌ها حل شده تا آقایی هم در سمت چپ خط دفاعی سپاهان قرار بگیرد. شاهین ثاقبی بازیکن جوان ملوان که فصل گذشته در لیگ یک حضور داشت در کنار ساسان انصاری مهاجم گلزن فولاد هم دو خرید دیگر سپاهان بودند که شرایط را به سود نماینده فوتبال اصفهان رقم زدند تا جای خالی مسعود حسن‌زاده مصدوم پر شود.

ابهام در مورد حاج‌صفی

تمدید قرارداد احسان حاج‌صفی تبدیل به دغدغه اصلی مدیریت تیم سپاهان شده و ماندن او در اصفهان می‌تواند کفه ترازو را به سود سپاهان سنگین کند. البته حاج‌صفی هر سال همین مساله را برای تمدید قرارداد با سپاهان پیش روی خودش دارد و امسال هم گفته شده که او برای حضور در لیگ یونان و قرار گرفتن در کنار مسعود شجاعی و کریم انصاری‌فرد بسیار مصمم است. از دست دادن حاج‌صفی برای تیمی که در خط هافبک بازیکن فانتزی آنچنان زیادی ندارد خبر خوشی به حساب نمی‌آید و سپاهانی‌ها در تلاش‌اند که تحت هر شرایطی قرارداد هافبک خودشان را تمدید کنند.

جدایی حاج‌صفی یک ضربه بزرگ در نقل و انتقالات به سپاهان خواهد زد که می‌تواند مانند لیگ پانزدهم شرایط را برای طلایی‌پوشان تغییر دهد. البته از سعید قائدی‌فر مدافع سابق سپاهان هم به عنوان جانشین احتمالی حاج‌صفی در سمت چپ زمین سپاهان نام برده می‌شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: