کد خبر: ۸۰۷۳
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۲ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶
اولویت‌ها و چالش‌های شورای پنجم در گفت‌وگو با «محسن هاشمی»
مدیرعامل سابق مترو شهر تهران در مورد عملکرد فراکسیون اصلاح طلبان شورای چهارم، اولویت‌ها و چالش‌های شورای آتی توضیحاتی ارائه کرد.
محسن هاشمی رفسنجانی در گفت وگو با ایسنا،  با  ارزیابی عملکرد شورای شهر چهارم به خصوص فراکسیون اصلاح طلبان شورای شهر  با بیان اینکه در رابطه با ارزیابی عملکرد شورای چهارم و فراکسیون اصلاح طلبان در این شورا باید دو موضوع را در نظر بگیریم، گفت: انتقادات نباید نافی کل عملکرد شورا و کل اعضای آن باشد، یعنی اینکه در عملکرد شورای چهارم نقاط مثبتی هم وجود داشته است که نباید در سایه انتقادات نادیده گرفته شود و این درحالی است که بعضی از اعضای شورا نیز در بخش فسادستیزی، زیست محیطی و نظارت‌های مالی تلاش‌های زیادی کردند که به دلیل فقدان رای اکثریت به نتیجه نرسیدند.

نارضایتی و سرخوردگی جامعه از عملکرد شورا

وی با بیان اینکه نباید همه اعضای شورا به خاطر رای اکثریت شورا مورد انتقاد قرار بگیرند گفت: موضوع دوم این است که افکارعمومی از عملکرد شورای چهارم رضایت نداشته است و این حتی منحصر به بدنه اجتماعی اصلاح طلبان نیست و در کل جامعه یک نارضایتی و سرخوردگی را نسبت به عملکرد شورا می‌بینیم که می‌تواند برای جامعه خطرناک باشد و  علت این ضعف عملکرد هم مشخص است چراکه فقدان انسجام و عدم تعهد جمعی به پیشبرد اهداف در کل شورا و به ویژه فراکسیون اصلاح طلبان و منافع شخصی برخی اعضا موجب شد تا با فقدان نظارت موثر و عدم استفاده از اختیارات وظرفیت‌های شورا آسیبهای جدی به ساختار مدیریت شهری وارد شود.


هاشمی با بیان اینکه به نظرمی رسد در شورای آینده مهمترین مساله حفظ انسجام وتعهد جمعی به فرایندهای کارشناسی و پایبندی به مصالح شهر وحقوق شهروندان باید باشد، در پاسخ به این سوال که برای افرادی که در قالب لیست اصلاحات وارد شورا شده اما ساز مخالف می‌زنند، چه تمهیداتی اندیشیده شده؟ گفت: در دنیای امروز برای جلوگیری از تک‌روی و سوءاستفاده افراد از اعتماد جمعی ، چهره هایی در لیست قرار می گیرند که موجه، امتحان پس داده و معتبر باشند؛ یا به بیانی دیگر شخصیت پخته وجاافتاده‌ای داشته باشند تا در برابر تهدیدها وتطمیع‌ها به مصالح شهروندان خیانت نکرده و به بدنه اجتماعی خود و آرائشان وفادار باشند.
 

چرا تهران با 20هزار میلیارد تومان به زحمت اداره می‌شود؟

اتلاف منایع مالی و ساخت پروژه‌های غیر ضروری در شهرداری


 وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد چالش‌های شورای شهر پنجم گفت:  12 سال قبل شهر تهران با بودجه هزار میلیارد تومان اداره می شد و اکنون با 20 هزار میلیارد تومان نیز به زحمت اداره می شود. در آن دوره نیز شهرداری کمک چندانی از دولت به استثنای منابع ارزی برای مترو دریافت نمی‌کرد و به نظر بنده یکی از مشکلات جدی شهر «اتلاف منابع مالی» و «هزینه کرد آن در مسایلی است که برای شهروندان اولویت ندارد» است؛  بطور مثال حدود 2000  میلیارد تومان سالانه صرف بخش فرهنگی شهرداری تهران می‌شود که رویکرد آن تقلید از مسیر سازمان تبلیغات اسلامی و صداوسیما است، در حالی که انتظار شهروندان از مدیریت شهری ، فعالیت‌های فرهنگی واجتماعی مردم نهاد و نه تکرار فعالیت‌های شعاری و تندروی علیه دولت است.

هرز رفتن منابع در پروژه‌های عمرانی تهران

تراکم فروشی به پیمانکاران و طلبکاران

سوق دادن منابع نوسازی بافت فرسوده به تخریب باغات

هاشمی با بیان اینکه در پروژه‌های عمرانی نیز ما شاهد هستیم پروژه‌ها بسیار گران تمام می‌شود گفت: به دلیل عدم تخصیص اعتبارات مناسب از سوی مدیریت شهری و استفاده از روش تراکم فروشی به پیمانکاران و طلبکاران ، عملا بخش عمده منابع هرز می‌رود، یا آنکه اولویت بندی صحیحی برای پروژه ها وجود ندارد، از نظر ترافیکی یک کیلومتر مترو معادل یک بزرگراه 50 بانده ، بار جابجایی شهروندان را به دوش می‌کشد اما به جای ساخت مترو و تامین تجهیزات آن جهت مسافرگیری انبوه، بزرگراه‌ها در اولویت قرار می‌گیرند و بعد از مدتی در ساعات پیک ترافیک تبدیل به ترافیک و منبع تولید آلودگی هوا می‌شوند یا در مساله بافت‌های فرسوده، با بارگذاری نامناسب، سرمایه‌ها را بجای نوسازی بافت‌های فرسوده به سمت نابودی باغات در شمال تهران و ساخت برج‌ها در مناطق متراکم هدایت کردیم، بنابراین با اتخاذ یک رویکرد علمی صحیح می‌توان از همین منابع استفاده بسیار بهتری کرد.

موثرترین روش مبارزه با فساد، شفافیت ولغو انحصار و رانت است اگر این دو عنصر در هر فرایندی نهادینه شود، فساد به کمترین سطح خود کاهش می یابد.

شورا مانع پیش فروش کردن آینده شهر تحت عنوان "تراکم شناور" شود

سهم ناچیز شهروندان از پیش فروش کردن شهر به نسبت رانت‌خواران

هاشمی در مورد پازل میزان دقیق بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران،بانک ها و برنامه شورای آتی نیز با بیان اینکه رعایت انضباط مالی مهمترین نیاز در این بخش است ادامه داد: همانطور که دولت روحانی توانست با رعایت انضباط مالی، تورم و بی سروسامانی در بخش دولتی را مهار کرده و بخش پولی را به سامان برساند باید شورای آینده انضباط مالی را بر علمکرد شهرداری حاکم کرده و از اتلاف منابع و پیش فروش کردن آینده شهر بعنوان تراکم شناور جلوگیری کرده و هزینه‌ها را در چارچوب‌های مشخص ساماندهی کند. ایراد مهمی که از بی انضباطی پیش می آید این است که سهم شهروندان از پیش فروش کردن آینده شهر بسیار کمتر از واسطه‌ها و رانت خواران است و عملا این اقدام به جای حل مشکل مدیریت شهری انبوهی از مشکلات را تولید می‌کند.
شفافیت و لغو انحصار و رانت موثرترین راه مبارزه با فساد در شهرداری
وی در مورد مبارزه با فساد در ساختار شهرداری تهران نیز اظهار کرد: موثرترین روش مبارزه با فساد شفافیت و لغو انحصار و رانت است اگر این دو عنصر در هر فرایندی نهادینه شود، فساد به کمترین سطح خود کاهش می یابد.

هاشمی در مورد اولویت‌های شورای شهر آتی نیز گفت: چابک سازی بدنه مدیریت شهری، اولویت دادن به سیستم حمل ونقل عمومی، توجه ویژه به محیط زیست ، عدم تصدی گری در حوزه فرهنگ، فعالیتهای اجتماعی، سیاستهای حمایتی جهت ایجاد رونق اقتصادی و کسب و کار شهری در کنار جذب اعتبارات، درآمدهای پایدار بجای درآمدهای ناشی از فروش تراکم ناشی از بارگذاری منفی و نامناسب و حل مشکل بارگذاری در بافتهای فرسوده از جمله برنامه‌های شورای پنجم می تواند باشد.

لزوم اقناع افکار عمومی و بدنه اجتماعی اصلاح طلبان
لیست‌های موازی موفقیت کل لیست را تهدید می‌کند

 هاشمی همچنین در مورد لیست اعلامی از سوی شورای عالی اصلاح طلبان و انتقادات مطرح شده با بیان اینکه بنده به عنوان فردی که بنابر توصیه برخی بزرگان اصلاحات و اعتدال، در انتخابات ثبت نام کردم ، نقشی در انتخاب لیست نداشته‌ام، افزود: اما باید این واقعیت را در نظر گرفت زمانی که قرار است از بین حدود 900 کاندیدای متقاضی، تنها حدود سه درصد انتخاب شوند، نارضایتی همواره وجود خواهد داشت اما شفافیت معیارها واقناع افکار عمومی و بدنه اجتماعی اصلاح طلبان می تواند این اعتراضات را کاهش دهد. در هرصورت موضوع لیست‌های موازی یا جایگزینی چند نفر در فهرست اصلی ، مساله ای است که می‌تواند موفقیت کل لیست را تهدید کند و موجب رای آوری افراد غیراصلاح طلب شود، البته موضوعات سیاسی و مدنی با شیوه دستوری حل نمی شود و بزرگان اصلاحات حتما راه حل مناسبی برای پاسخ به اعتراضات بدنه اجتماعی دارند.

توضیحات هاشمی در مورد شائبه شهردار شدنش
وی در مورد  گزینه شهرداری شدنش نیز به ایسنا گفت: اشکالی که این ایام در عملکردجریانات سیاسی دیده می شود این است که به موضوع شورای شهر و جایگاه و ظرفیتهای آن بهای لازم را نمی دهند و عمده توجهات به سوی شهرداری متمرکز است در حالیکه نقش شورای شهر در وضعیت کنونی و معضلات ناشی از آن کمتر از شهرداری نیست . اگر شورای شهر درست عمل می کرد و از اختیارات خود در راستای وظایفش بهره برداری صحیحی می کرد ، بسیاری مسایل و معضلات فعلی پیش نمی آمد.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: