کد خبر: ۷۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۷ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۶
قطری‌ها برای اسکان تیم‌های حاضر در جام جهانی ٢٠٢٢ از ایران کمک خواستند.
«شاید بیشتر از آن‌ که برای برگزاری بزرگ‌ترین رویداد فوتبال جهان در کشور همسایه خود خوشحال باشیم، در سال‌های اخیر درگیر انتقاد رسانه‌های اروپایی از اعطای این میزبانی به قطر شده‌ایم. هر اتفاقی که در پشت پرده رخ داده، حالا دیگر میزبانی قطری‌ها در‌سال ٢٠٢٢ از ٣١ تیم برتر فوتبال جهان و همچنین هواداران آنها قطعی شده است. در این میان ایران و به‌ ویژه جزیره کیش می‌تواند نقش کلیدی را با فراهم کردن امکانات برای تیم‌های بزرگ جهان و مردم علاقه‌مندی که از سراسر دنیا برای تماشای جام‌جهانی راهی قطر می‌شوند، ایفا کند.

فرصت طلایی برای کیش

برگزاری جام‌ جهانی ٢٠٢٢ در قطر این امکان را به کشورهای خاورمیانه می‌دهد که بتوانند قبل از آغاز این رقابت‌ها میزبان کمپ تمرینی تیم‌های برتر جهان باشند. جزیره کیش با توجه به امکانات خوبی که در زمینه هتلینگ، حمل‌ونقل و جاذبه‌های گردشگری دارد، به‌ عنوان گزینه اصلی ایران برای میزبانی از کمپ‌های تمرینی مطرح شده است. قطعا آب و هوای مشابه جزیره کیش با قطر می‌تواند یکی از دلایل اصلی تیم‌های خارجی برای انتخاب این جزیره باشد. علی کفاشیان، نایب‌رئیس فدراسیون ایران و کنفدراسیون آسیا در این‌ باره گفته است: «٣٢ تیم شرکت‌‌کننده در جام‌ جهانی نهایتا ٥ روز قبل از رقابت‌ها باید در کشور میزبان حضور پیدا کنند. بر اساس قوانین رقابت‌های جام جهانی، مهیا کردن کمپ‌های تمرینی برای هر کدام از این ٣٢ تیم قبل از آغاز رقابت‌ها در شهرهای نزدیک مثل دوبی و جزیره کیش ایران محتمل است.»

ساخت کمپ‌های تمرینی

از چندی پیش این جرقه در ذهن مسئولان منطقه آزاد کیش زده شده که قبل از فرا رسیدن زمان برگزاری جام‌جهانی ٢٠٢٢ امکانات ورزشی لازم را برای میزبانی از تیم‌های بزرگ جهان به وجود آورند تا این مسأله به همراه جاذبه‌های دیگر جزیره کیش باعث شود تیم‌های راه یافته به جام‌ جهانی از بین گزینه‌های موجود نظیر امارات و کویت، ایران را انتخاب کنند. در همین راستا ساخت ٢ زمین برای برپایی کمپ‌های تمرینی در دستور کار مسئولان جزیره کیش قرار گرفته است. برای این کار با مشاوران آلمانی مذاکراتی صورت گرفته تا از زمان کلنگ‌زنی تا بهره‌برداری نظارت دقیقی را روی ساخت کمپ‌های تمرینی با امکانات مناسب داشته باشند.

درخواست کمک قطری‌ها

جدا از اقداماتی که مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش صورت می‌دهند، فدراسیون فوتبال نیز نقش پررنگی در استفاده مناسب از این فرصت طلایی دارد. بعد از مذاکرات صورت گرفته اخیر میان مونسان، مدیرعامل منطقه آزاد کیش با مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال و محمدرضا ساکت، مدیر تیم‌های ملی قرار است به‌ زودی تفاهمنامه‌ای بین ٢ سازمان امضا شود تا فدراسیون در بخش مذاکرات بین‌المللی فعال شود. از سوی دیگر تاکنون هم مذاکراتی دراین‌باره بین ایران و قطر انجام شده که مهم‌ترین آن حضور ناصر الخاطر، رئیس کمیته برگزاری جام‌جهانی ٢٠٢٢ در ایران بود. این مسئول در کنفرانس مطبوعاتی‌اش در ایران اعلام کرد که قطر روی کمک ایران برای برگزاری جام‌ جهانی ٢٠٢٢ حساب باز کرده است. همچنین شنیده می‌شود قطری‌ها پیشنهادهای زیادی دراین‌باره به فدراسیون ایران ارایه داده‌اند.

کدام تیم‌ها به ایران می‌آیند؟

با این‌ که هنوز مشخص نیست چه تیم‌هایی در‌ سال ٢٠٢٢ و مسابقات جام‌ جهانی قطر که برای اولین بار در زمستان برگزار خواهد شد، حضور دارند اما قطعا کشاندن تیم‌های مطرح به خاک ایران و حضورشان در جزیره کیش قطعا می‌تواند چه از نظر فوتبالی، چه اجتماعی و چه سیاسی برای ایران بازخورد مثبتی داشته باشد. چندی پیش در سفری که رئیس وقت منطقه آزاد کیش به کشور هلند داشت، رایزنی‌های مثبتی دراین‌باره صورت گرفته است. مسئول ایرانی به معرفی پتانسیل‌های این جزیره برای میزبانی از تیم‌های ورزشی هلند پرداخته است که این مسأله گام مثبتی در جهت میزبانی از تیم‌های بزرگ جهان محسوب می‌شود. البته مسئول ورزش جزیره کیش معتقد است شاید تیم‌های بزرگ جهان کیش را به‌ عنوان گزینه نخست خود معرفی نکنند اما تیم‌های درجه ٢ قطعا شرایط این جزیره را می‌پسندند.

جلالی: کیش آمادگی کاملی برای میزبانی دارد

حسین جلالی، مسئول ورزش جزیره کیش درباره آمادگی این جزیره برای برپایی کمپ‌های تمرینی تیم‌های ملی قبل از جام‌جهانی ٢٠٢٢ به «شهروند» می‌گوید: «مکاتبات اصلی باید از سوی فدراسیون صورت بگیرد چون هر تیم خارجی که قرار باشد در خاک ایران کمپ تمرینی برگزار کند، باید با فدراسیون نامه‌نگاری کند. با این حال من صراحتا می‌گویم کیش آمادگی کاملی برای میزبانی از تیم‌های بزرگ جهان دارد. تنها مشکل زمین‌های تمرینی است که به‌ زودی کار ساخت آن آغاز می‌شود و این پروژه نهایتا ٦، ‌٥ ماه به طول می‌انجامد. ما شرایط خوبی فراهم می‌کنیم تا حداقل میزبان تیم‌های درجه ٢ و ٣ جهان قبل از جام‌ جهانی باشیم.»

وی درباره این‌ که تیم‌های لیگ برتری از کیفیت زمین چمن ورزشگاه المپیک کیش گلایه کرده‌اند، می‌افزاید: «ما یک ورزشگاه المپیک کیش را داریم که ٢ زمین دارد و آن‌ جا هم چون دایما در کوران مسابقات بوده، کیفیت جالبی ندارد. با این حال به جز زمین چمن این ورزشگاه از هر نظر مجهز به امکانات سطح بالاست. از نظر هتلینگ، ترانسفر و... جزیره کیش جاذبه‌های زیادی دارد و با ساخت ٢ کمپ تمرینی مجهز قطعا شرایط برای میزبانی از تیم‌های ملی قاره‌های مختلف فراهم می‌شود.»

جلالی در پایان می‌گوید: «اخیرا مدیرعامل منطقه آزاد کیش با مسئولان فدراسیون فوتبال جلسه‌ای را برگزار کردند تا از این پس اقدامات به صورت هماهنگ صورت بگیرد. ما نیازمند همکاری با فدراسیون فوتبال هستیم و آنها هم باید در این زمینه تلاش کنند.»

بوشهر، گزینه دوم

در شرایطی که کیش به‌ عنوان گزینه اصلی میزبانی از کمپ‌های تمرینی تیم‌های ملی مطرح شده است، فدراسیون در تلاش است تا از مناطق جنوبی دیگر که آب و هوایی نزدیک به قطر دارند، قبل از جام‌جهانی ٢٠٢٢ استفاده بهینه کند. بوشهر در شرایط فعلی به‌ عنوان گزینه دوم فدراسیون مطرح شده تا با ایجاد کمپ‌های تمرینی بتواند میزبان چند تیم باشد. البته هدف اصلی فدراسیون این است که از جام‌ جهانی ٢٠٢٢ نه‌ تنها قبل از این رویداد برای برپایی کمپ‌های تمرینی استفاده کند، بلکه این روند را بعد از جام‌ جهانی با ارایه سرویس مناسب به تیم‌های خارجی ادامه دهد و منطقه‌ای مثل جزیره کیش را به‌ عنوان پایگاهی برای برگزاری کمپ‌های تمرینی به تمام کشورهای جهان بشناساند.

تاج: هر کاری از دستمان بربیاید، انجام می‌دهیم

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال که بخشی از مسئولیت را درباره میزبانی از تیم‌های خارجی قبل از جام‌ جهانی ٢٠٢٢ بر عهده دارد، درباره اقدامات صورت گرفته در این زمینه به «شهروند» می‌گوید: «جلساتی در این رابطه برگزار شده و ما هم اعلام آمادگی کردیم تا کمک‌های لازم را انجام دهیم. فعلا تمرکز اصلی ما روی اخذ میزبانی جام‌ جهانی فوتسال در‌ سال ٢٠٢٠ است. با این حال این‌ که تیم‌های بزرگ جهان پایشان به خاک کشورمان باز شود، قطعا اتفاق بسیار مهم و بزرگی است. در حیطه فدراسیون فوتبال هر کاری از دستمان بربیاید انجام می‌دهیم تا از میزبانی قطر در جهت منافع ملی ایران استفاده لازم را ببریم.»

ایران، جهانی می‌شود

با این‌ که نزدیک به ٥‌ سال تا برگزاری جام‌جهانی ٢٠٢٢ باقی مانده اما برای این‌ که ایران بتواند از این فرصت مهم نهایت استفاده را ببرد، قطعا باید برنامه‌ریزی‌های لازم از حالا صورت بگیرد. به نظر می‌رسد عزم جدی در میان مسئولان فدراسیون و منطقه آزاد کیش وجود دارد تا پای تیم‌های بزرگ را قبل از جام‌ جهانی ٢٠٢٢ به ایران بکشانند اما از حرف تا عمل فاصله زیاد است. باید دید که در سال‌های آینده روند ساخت کمپ‌های تمرینی در جزیره کیش و همچنین رایزنی با فدراسیون‌های مطرح خارجی چطور پیش خواهد رفت.»
خبرهای مرتبط
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: