کد خبر: ۷۵۴۲
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۵ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۵
آنطور که رئیس کل گمرک ایران گفته، قرار است ژاپنی‌ها برای تجهیز بیشتر گمرکات ایران به دستگاه ایکس‌ری و سایر دستگاه‌های نظارتی مبلغ هفت میلیون دلار وام بلاعوض به ایران بدهند.
گمرک ایران در سال‌های اخیر تمامی تلاش خود را بر کاهش هزینه‌های ترخیص کالا و همچنین نظارت بیشتر بر ورود و خروج کالا از مرزهای کشور گذاشته است.

افزایش چشمگیر میزان کشفیات قاچاق کالا و مواد مخدر سبب شد تا ایران در حوزه کشفیات مواد مخدر رتبه سوم را در میان گمرکات دنیا به دست آورد.

البته پیش از این مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک گفته بود که ما نمی‌توانیم تمامی محموله‌های واردشده به کشور را به صورت چشمی و فیزیکی بازرسی کنیم، اما میزان نظارت با ایکس ری افزایش قابل قبولی داشته است.

گمرک ایران به دنبال این است که با افزایش دستگاه های ایکس ری حجم بیشتری از کالاهای وارد و خارج شده را بررسی کند.

در این راستا، کرباسیان گفته است که ژاپن برای تجهیز گمرکات ایران به دستگاه‌های کنترلی پیشرفته ایکس‌ری هفت میلیون دلار وام بلاعوض به گمرک ایران اختصاص داده است.

وی همچنین گفته است: خوشبختانه در کنار ایکس‌ری تجهیزات دیگری برای کنترل در گمرکات به کار گرفته شده و ایران در کل منطقه و حتی کشورهای آسیایی بیشترین دستگاه ایکس‌ری را دارا است، زیرا در منطقه‌ای حضور داریم که به دلیل ایجاد امنیت در همسایگی و ضرورت کنترل ترانزیت، این امر ایجاب می‌کند که به سمت کنترل و نظارت بیشتر برویم.

رئیس کل گمرک ایران با اشاره به اینکه از سگ مواد یاب، جی پی اس، آر اف آی دی و مدیریت ریسک در بحث نظارت گمرکات استفاده می‌شود، خاطرنشان کرد: تاکنون دو دستگاه ایکس‌ری در گمرک شهید رجایی نصب شده است و در آینده یک دستگاه ایکس‌ری جدید با سرعت بالای ارزیابی روزانه ۱۲۰۰ کانتینر در روز در این گمرک مهم نصب خواهد شد.

به گفته وی ایکس‌ری‌های جدید با همکاری بخش خصوصی نصب و راه‌اندازی می‌شود و گمرک ایران توانسته توافق‌نامه‌ای با وزارت دفاع امضا کند که با استفاده از امکانات صنایع دفاع، برای گمرک ایران پنج دستگاه‌ ایکس‌ری ساخته شود که این دستگاه‌ها به پیشرفته‌ترین تکنولوژی مجهز هستند و در گذشته امکان خرید آن برای ایران محدود بوده یا فقط از کشوری خاص به ایران وارد می‌شده است.

کرباسیان ادامه داد: اکنون تفاهم‌نامه میان ما و وزارت دفاع امضا شده و قرارداد آن هم در مرحله نهایی شدن است. این موضوع یک اتفاق ملی است و باعث خرسندی ماست. گمرک ایران نیز از ساخت این دستگاه‌ها توسط وزارت دفاع پشتیبانی خواهد کرد و ما کمک‌های لازم را هم به آنها ارائه خواهیم کرد و افتخاری برای ماست که چنین محصولی را با تولید کننده داخلی قرارداد بسته شده است.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: