کد خبر: ۷۰۹۲
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ - ۱۹ دی ۱۳۹۵
سخنگوی فراکسیون امید گفت: اخذ مالیات سبز به نفع کارخانجات بزرگ و وابسته به کانون‌های ثروت و قدرت و به ضرر تولید کنندگان خرده پای بخش خصوصی است.
بهرام پارسایی در بودجه سال گذشته کل یارانه تولید که بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان بود فقط به خودروسازان پرداخت شد. در بودجه ۹۶ نیز درآمدهای مالیاتی بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است. این موارد موجب نگرانی بخش تولید است.

نماینده مردم شیراز در مجلس خطاب به وزارت اقتصاد و دارایی یادآور شد: مگر قول نداده بودید به جای افزایش پایه مالیاتی سراغ شرکت‌ها، سازمان‌ها و بنگاه‌های عام المنفعه بروید که سالیان دراز است از پرداخت مالیات فرار می‌کنند؟ آیا ناتوانی در اجرای این هدف با تصویب مالیات‌های جدید از بخش‌های مولد و ملزوم جامعه منصفانه و عادلانه است؟

وی با بیان اینکه واحدهای تولیدی به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی کشش مالیات‌های جدید را ندارند گفت:‌ در صورت بی‌توجهی دولت و مجلس به وضعیت بحرانی مرزهای تولیدی و تصویب مالیات‌های جدید از جمله اخذ مالیات سبز موجب عمیق‌تر شدن بیکاری می‌شود. آیا بهتر نیست به جای تصویب مالیات سبز در قالب اصلاح لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده، تسهیلات مالی ویژه و بلاعوض یا کم بهره به کارخانجات تولیدی و آلاینده پرداخت شود تا مشکل آلایندگی خودرا برطرف کنند؟

سخنگوی فراکسیون امید ادامه داد: متاسفانه تنوع مالیات‌های دریافتی از بخش تولید موجب تعطیلی بیشتر تولیدگنندگان خرده پا و قدرتمندتر شدن کارخانجات و بنگاه‌های تولیدی بزرگ وابسته به کانون‌های ثروت و قدرت می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با بیان مثالی صنعت خودرویی کشور را آلاینده‌ترین صنعت کشور دانست و افزود:‌ متاسفانه خودروسازان با لابی‌های قدرتمندی که دارند  همواره از کاهش آلایندگی تولیداتشان شانه خالی کرده‌اند. اگر قرار بر حل مشکل آلودگی‌ها و کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی است باید صنعت خودروسازی کشور مجبور به کاهش آلایندگی خودروهای تولیدی هم از نظر مصرف ناقص سوخت و هم از نظر فناوری های تولید شود.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: