کد خبر: ۶۱۸۰
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۴ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۵
مدیرعامل سازمان انتقال خون تشریح کرد
مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن تشریح شرایط و چگونگی اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز، از تامین اعتبار صورت گرفته جهت گسترش پذیره‌نویسی اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز خبر داد.علی‌اکبر پورفتح‌الله ، با اشاره به ۲۷ شهریورماه مطابق با ۱۷ سپتامبر به عنوان روز جهانی تقدیر از اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خون‌ساز گفت: همزمان با این روز سازمان انتقال خون ایران نیز به تجلیل و تقدیر از اهداکنندگان و داوطلبان پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز اقدام خواهد کرد.

وی ادامه داد: پیوند سلول‌های بنیادی خون‌ساز خون محیطی، مغز استخوان و بند ناف اکنون می‌تواند به بیماران کمک کند و بدخیمی‌های خونی، اختلالات مرتبط با سیستم خون‌ساز و بیماری‌های ژنتیک خونی را به طور کامل درمان کند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در تمام دنیا مراکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز و خون بند ناف تشکیل شده است. در کشور ما نیز در سازمان انتقال خون مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز (سپاس) تشکیل شده و از سال جاری برنامه سازمان انتقال خون آن بوده که مراکز جامع اهدای خون در استان‌ها تشکیل شود و اکنون این موضوع به تدریج در استان‌ها در حال شکل‌گیری است.

پورفتح‌الله افزود: به این ترتیب اهداکنندگان خون علاوه بر اهدای کامل خون، فرصت اهدای پلاسما، پلاکت و همچنین اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز را خواهند داشت. در فرآیند اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز، ابتدا افراد داوطلب اهدا مشخص می‌شوند و مورد ارزیابی قرار گرفته و نمونه خون‌شان جهت انجام آزمایشات مربوط به سازگاری نسجی، دریافت می‌شود. سپس در لیست افراد داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی قرار می‌گیرند. پس از آن اگر فردی با نسج آنها سازگار باشد، آزمایش‌های تکمیلی انجام و فرآیند اهدا انجام می‌شود.

وی افزود: با حمایت وزیر بهداشت از محل صرفه‌جویی ارزی، منابع مالی برای انجام ۱۰۰ هزار مورد آزمایش سازگاری نسجی تامین شده و به این ترتیب اکنون سازمان انتقال خون آماده است پذیره‌نویسی برای اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز را گسترش دهد.

به گفته مدیرعامل سازمان انتقال خون در حال حاضر تعداد داوطلبان پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی در سازمان انتقال خون ۵۷۵۰ نفر است. بدین ترتیب آزمایش‌های سازگاری نسجی برای آنها انجام و در بانک مربوطه در سازمان انتقال خون ثبت می‌شوند.

پورفتح‌الله ادامه داد: برای دسترسی بهتر بیماران، شورای پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی تشکیل شده و مراکز، اطلاعات مربوطه را به این شورا ارسال می‌کنند. در این زمینه بانکی ملی تاسیس شده و اکنون در کشور حدود ۱۲ هزار ثبت شده داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی داریم.

وی ادامه داد: تنها طی سه ماه گذشته، سازمان انتقال خون موفق به پذیره‌نویسی ۲۲۰۰ نفر شده و به دنبال آن هستیم که به سرعت در مراکز استان‌ها کار پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی را انجام داده و آزمایش‌های مربوطه نیز از طریق خرید خدمت از بخش خصوصی انجام شود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون درباره خون بند ناف نیز گفت: آمار موارد بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون نیز به ۳۲۰۰ مورد رسیده که حاصل ۱۱ هزار خون بند ناف جمع‌آوری شده در سازمان انتقال خون است. براساس استانداردهای جهانی تنها سلول‌هایی در بانک جمع‌آوری می‌شوند که بالای ۲ میلیارد سلول داشته باشند و ما نیز تمام آزمایش‌های مرتبط با عملکرد و سازگاری آنها را انجام می‌دهیم.  

به گفته مدیرعامل سازمان انتقال خون، تاکنون ۲۰ مورد از نمونه‌های بانک بند ناف خون و مرکز پذیره‌نویسی این سازمان، مورد استفاده موفق در درمان بیماران بستری قرار گرفته است.

پورفتح‌الله با اشاره به آمار جهانی نیز گفت: در سراسر دنیا ۲۸ میلیون داوطلب اهدای سلول‌های بنیادی شده‌اند و تاکنون یک میلیون و ۲۱۰ هزار مورد پیوند از طریق پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی در سراسر دنیا انجام شده است.

نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: