کد خبر: ۵۹۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۲ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۵
نوبخت:
سخنگوی دولت از اجرایی شدن نرخ جدید تسهیلات مسکن برای خانه اولی در ماه جاری خبر داد و گفت: بانک مسکن از هفته آینده دستور العمل اجرایی تسهیلات مسکن اولی ها را اعلام خواهد کرد، انتظار داریم این تصمیم ماه جاری عملیاتی شود.
 محمدباقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری به پرسش های خبرنگاران پاسخ داد که زمان اجرایی شدن نرخ جدید تسهیلات مسکن برای مسکن اولی ها یکی از آن ها بود.
وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره لغو کنسرت ها اظهار داشت: راه آن این است که همه ما به قوانین جمهوری اسلامی ایران احترام بگذاریم و رعایت کنیم.
عضو دولت یازدهم اضافه کرد: هنگامی که قانون بری انجام یک کنسرت ساز وکار تعیین کرده و مراحل قانونی انجام می شود، در برابر این قانون، یک تشخیص ارائه نشود.
سخنگوی دولت با تاکید بر اینکه قوانین ما هم عرفی و هم شرعی است، اظهار داشت: شرع مقدس در قوانین ما لحاظ شده است به طوری که مجتهدین، عدم رعایت قوانین را مشابه عدم رعایت مسائل شرعی ارزیابی می کنند.
نوبخت گفت: دولت که مجری قانون است باید با قدرت و قوت به قانون عمل کند و انتظارمان این است که دیگران هم به قانون احترام بگذارند.
وی تصریح کرد: اگر قانون نقصی دارد و در این مجوزها مرجع دیگری هم باید نظر دهد، قانون را اصلاح کنیم، خودمان نظرمان را اعمال نکنیم.

**تورم یک رقمی شده، توجیهی برای سود بانکی بالا وجود ندارد
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درباره نرخ سود بانکی گفت: این نرخ از 20 درصد به 18 درصد کاهش یافت اما کافی نیست. چرا که تورم یک رقمی شده و کاهنده است بنابراین دیگر توجیهی برای نرخ سود بانکی بالا وجود ندارد.
نوبخت ادامه داد: واقعیت این است که از طریق ابلاغ، این کار حل نمی شود بلکه باید شرایطی ایجاد کنیم که خود به خود این نرخ کاهش یابد.
وی با اشاره به اینکه مطالبات و معوقات بانکی باید پس گرفته شود، اظهار داشت: یکی از کارهای دولت باید این باشد که مطالبات خود را باز گرداند و از سوی دیگر سرمایه بانک ها را افزایش دهد.
رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: در همین راستا دولت لایحه ای بعنوان اصلاح قانون بودجه و در واقع الحاق تبصره 35 و 36 به قانون بودجه فعلی به مجلس ارائه کرد که روز گذشته نیز مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.
نوبخت در توضیح تبصره 35 گفت: طبق این تبصره، دولت 40 هزار میلیارد تومان بدهی خود را به نظام بانکی باید تادیه کند و مجلس حتی مشخص کرد که دولت به کدام بانک ها بپردازد.
وی اقدام دیگر دولت را افزایش سرمایه بانک ها ذکر و اضافه کرد: حداقل 5 هزار میلیارد تومان سرمایه بانک های دولتی از سوی دولت باید افزایش یابد.
نوبخت در مورد تبصره 36 نیز گفت: دولت از طریق اسناد و اوراق اسلامی تا سقف 10 هزار میلیارد تومان پول جذب و سرمایه گذاری می کند تا چرخ اقتصاد به حرکت در آید.

**پرداخت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای فعال کردن 7500 واحد صنعتی
وی ادامه داد: امیدوارم تا پایان امسال 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای فعال کردن هفت هزار و 500 واحد صنعتی ارائه دهیم و 37 هزار میلیارد تومان هم از طریق اعتبارات عمرانی برای طرح های ملی و استانی سرمایه گذاری کنیم.
به گفته سخنگوی دولت تا کنون برای 66 طرح عمرانی 5 میلیارد و 200 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی انجام شده است.
نوبخت همچنین اظهار داشت که رییس کل بانک مرکزی اظهار کرده که تاکنون 6 هزار میلیارد تومان برای فعال کردن واحدهای غیرفعال پرداخت شده است.

**الگوی تنظیم قرارداد نه قراردادهای جدید نفتی 
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباه قراردادهای جدید نفتی گفت: اینها قراردادهای نفتی نیست بلکه چارچوب هایی است که قرار است بعدا از این الگوها برای تنظیم قراردادهای نفتی تبعیت کنیم. 
نوبخت تصریح کرد: الگو باید به گونه ای باشد که قرارداد ما به نحو مناسبی تهیه شود؛ دولت تمامی نقطه نظرات را مد نظر قرار داد و این حاکی از آن است که دولت به منافع ملی و نظرات و دیدگاه ها اهمیت می دهد. 
وی گفت: تمامی این فرایندها یکبار دیگر طی شد و یکشنبه همین هفته مجددا این موارد بررسی و در دولت تصویب شد. 
خبرنگاری پرسید: نیروی انتظامی اعلام کرده که برای تجهیز کلانتری ها و بازداشتگاه های تحت نظر خود نیاز به بودجه دارد، با توجه به تاکید رییس جمهوری بر حقوق شهروندی، نظر دولت راجع به این موضوع چیست و چه کمکی در این زمینه به نیروی انتظامی انجام می دهد؟
رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: نیروهای مسلح که بخشی از آن نیروی انتظامی است در قانون بودجه از ردیف های مختلف به صورت عمرانی و جاری سهم دارند و ما هم آنچه در توان داریم، همواره با اولویت این اقدام را انجام دادیم و در مواردی هم حتی کمی بیشتر از آنچه که می توانیم تلاش کردیم.
نوبخت گفت: کار به جایی رسید که فرمانده ناجا هفته گذشته از دولت به دلیل اقدام ویژه تحت مساعدت مالی به این مجموعه قدردانی کرد.
وی با بیان اینکه نیروی انتظامی، امنیت آفرینان و انتظام بخش های جامعه هستند، اضافه کرد: حتما دولت برای این بخش خدوم و زحمتکش کوتاهی نمی کند. نگاه دولت به آنها حمایتی و قدرشناسانه است.

**فیش حقوق های نامتعارف و استفاده عده ای برای انتخابات
نوبخت در پاسخ به سئوالی دیگر درباره فیش های بانکی گفت: در مورد موضوع فیش های حقوقی به قدری این روزها توضیح داده شده که جامعه اشباع شده است اما کسانی که تا انتخابات نیازمند این مباحث هستند، اصلا کوتاه نمی آیند. 
سخنگوی دولت گفت: رهبر معظم انقلاب تاکید کردند دولت از این حواشی بیرون بیاید.

**با واردات برنج مخالفیم
سخنگوی دولت درباره واردات برنج نیز گفت: به دلیل اینکه اکنون برنج استانهای شمالی وارد بازار می شود، قیمت افت می کند. دولت با واردات برنج در زمان برداشت محصولات داخلی، مخالف است. 
نوبخت ادامه داد: البته در فصول خاصی از سال که برنج داخلی در بازار کم است برای تعدیل نرخ محصولات کشاورزی می توان اقدام به واردات کنترل شده کرد. دولت درباره حمایت از محصولات کشاورزی داخلی مصمم است که از جمله امسال 13هزار و 800 میلیارد تومان گندم داخلی از سوی دولت خریداری شد.

**با مافیای قاچاق برخورد می کنیم 
وی در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: دولت در قاچاق با سیستم های سازمان یافته و مافیایی برخورد می کند و قاچاق را در مبادلات اندک مناطق مرزی خلاصه نمی کند.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: