کد خبر: ۵۵۱
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۹ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۴
سخنگوی دولت از افزایش جمع تایید صلاحیت شدگان انتخابات مجلس استقبال کرد.
محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز (سه‌شنبه) با اصحاب رسانه درباره موضع دولت در مسأله بررسی صلاحیت‌ها، اظهار کرد: هر چقدر به جمع تأیید صلاحیت‌شده‌های قبلی اضافه شود دولت از آن استقبال می‌کند. شاید حتی کفایت می‌کرد که تعداد بیشتری تأیید صلاحیت می‌شدند، اما به هر حال همه جریانات سیاسی مصمم هستند حتی با غیر از یاران اصلی خودشان در انتخابات حضور داشته باشند.

وی افزود: امیدواریم با همین شرایط هم آنچه که خیر مردم است و آنچه مطلوب نظام به حساب می‌آید در انتخابات ایجاد شود. اگر این انتخابات مثل راهپیمایی 22بهمن گسترده باشد برای خارج خیلی پیام خواهد داشت. البته برخی از جریان‌ها معتقدند که همه چهره‌های شاخص‌شان نتوانسته‌اند از شورای نگهبان تأیید صلاحیت بگیرند ولی بدون آنها هم در انتخابات شرکت می‌کنند. ان‌شاءالله خدا کمک‌شان کند و در واقع خداوند به همه کسانی که می‌خواهند به ملت خدمت کنند کمک کند.

نوبخت همچنین یادآور شد: این عرصه رقابت بین جریان‌های مختلف سیاسی ماست. عده‌ای می‌گویند با همه بازیگران اصلی‌شان زور ندارند و طرف مقابل هم می‌گوید که آنها شایستگی ورود نداشته‌اند اما هر دو طرف با تمام توان می‌خواهند با هم رقابت کنند که این رقابت مبارکی است. آرزو می‌کنم که حق پیروز شود؛ گرچه این تقابل بین حق و باطل نیست، اما امیدواریم که آن سلیقه‌ای که می‌تواند با هزینه کمتری برای اهداف مردم کار کند به موفقیت برسد.

سخنگوی دولت در واکنش به این سوال که آیا دولت به دنبال حضور وکیل‌الدوله‌ها در مجلس است، تصریح کرد: پاسخ من در 7 اسفند مشخص می‌شود. این مردم هستند که بین اختلاف میان دیدگاه‌های مختلف تصمیم می‌گیرند و بعد از انتخابات مشخص می‌شود کدام دیدگاه‌ها از زبان مردم حرف می‌زنند. امیدوارم ضمن شکوهمندی انتخابات مجلسی شکل بگیرد که به نفع ملت و منابع ملی باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور شخصاً برای پیگیری بررسی صلاحیت‌ها رایزنی کرده است یا خیر، بیان کرد: آقای رئیس جمهور اقداماتی را که در چارچوب قانون برایش مقدر بوده انجام داده است. وزیر کشور و معاون اول رئیس جمهور از طرف آقای رئیس جمهور مأمور پیگیری شدند تا ابهامات شورای نگهبان رفع شود و بتوانند به رقابتی شدن هرچه بیشتر انتخابات کمک کنند. رئیس جمهور ابزارها و اشخاص مختلفی دارد که از همه آنها استفاده می‌کند. کسی هم توقع ندارد که خود رئیس جمهور شخصاً وارد ماجرا شود.

نوبخت همچنین در واکنش به صحبت‌های اخیر وزیر امور خارجه عربستان و احتمال وساطت برخی کشورها میان ایران و عربستان، تأکید کرد: الان بحثی برای مذاکره ما با عربستان وجود ندارد. البته موضوعات مختلفی برای بحث است و ما یک سلسله مباحث انتقادی داریم که اگر بحثی مطرح شود عربستان باید پاسخگو باشد. مواضع ما شفاف است و این عربستان است که باید مواضع خود را اصلاح کند و منطقی عمل کند. برخی سران کشورها هم معمولاً در دیدارهای خود برای وساطت اعلام آمادگی می‌کنند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی درباره میزان منابع تخصیص داده شده در بخش تولید در اجرای هدفمندی یارانه‌ها، اظهار کرد: در سال جاری بیش از 2 هزار میلیارد تومان به تولید پرداخت کرده‌ایم. 42 هزار میلیارد تومان نیز به اشخاص تا پایان سال خواهیم داد. از سال 89 که این قانون اجرا شد میزان منابع تخصیص داده شده را به ریز داریم که چه مبلغی به چه کسانی داده شده است که از طریق سایت سخنگو اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به آخرین مصوبه هیأت دولت در روز یکشنبه، یادآور شد: در این مصوبه مقرر شد در راستای اجرای سیاست انضباط مالی و تأدیه بدهی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی و بانک‌ها اقدامات عملی صورت گیرد.

وی ادامه داد: طبق این مصوبه قرار شد که هر شخص حقیقی یا حقوقی که از دولت مطالبه دارد و ضمناً بدهکار است مطالبه‌اش با اوراق تسویه تهاتر شود. مقرر شد تا پایان امسال 10 میلیارد تومان از طلب پیمانکاران را از طریق اوراق مالی تهاتر کنیم. این کار در سال 95 هم تکرار می‌شود و پیش‌بینی‌مان این است که تا پایان سال‌های 95 و 96 در این چارچوب همه بدهی و طلب‌ها را تصفیه کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه طبق آخرین گزارش خزانه تا 22بهمن 20 هزار میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی پرداخت صورت گرفته است، افزود: علاوه بر این 3 هزارو 500 میلیارد تومان برای مهار آب‌های مرزی و 1500 میلیارد تومان برای آبرسانی روستایی توزیع صورت گرفته و 5 هزارمیلیارد تومان هم به صورت اوراق تا پایان امسال پرداخته خواهد شد. تا قبل از پایان سال چند هزار میلیارد به صورت نقدی برای طرح‌های عمرانی بین پیمانکاران توزیع می‌کنیم.

وی اضافه کرد: امیدوارم تا پایان امسال بیش از پارسال بابت طرح‌های عمرانی پرداختی داشته باشیم و رشد مثبت بورس، کاهش نرخ ارز در بازار و کاهش سود بانکی منجر به تحرک بخشی اقتصاد شود. رشد اقتصادی فعلاً مثبت است و رئیس مرکز آمار در روزهای آینده آن را با عدد و رقم تشریح می‌کند. برای سال آینده هم بین 5 تا 6 درصد برای افزایش رشد اقتصادی آماده هستیم.

نوبخت درباره بررسی بودجه 95 در مجلس و احتمال ارائه بودجه چند دوازدهم، اظهار کرد: مجلس محترم حتی با اینکه دو یا سه هفته برای حضور نماینده‌ها در حوزه‌های انتخابیه تعطیل باشد باز بر اساس همین آیین‌نامه موجود این امکان را دارد با فشردگی طوری برنامه‌ریزی کند که تا پایان اسفند بودجه 95 به تصویب برسد. به مصلحت نیست بودجه چند ماه در سال 95 معطل باشد و فعالان اقتصادی ندانند دولت چه بودجه‌ای در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: از رئیس و برخی اعضای هیأت رئیسه کمیسیون تلفیق بودجه تشکر می‌کنم که طی جلساتی که با سازمان برنامه و بودجه داشتند توافق شد برنامه زمان‌بندی تدوین کنند تا وقتی نماینده‌ها بازگشتند در کمیسیون بررسی شروع شود. امیدواریم با هماهنگی و موافقت هیأت رئیسه و با توجه به همکاری‌های شایسته‌ای که با مرکز داشته‌ایم بودجه تا پایان سال به تصویب برسد. چون اگر از ابتدای 95 لایحه بودجه 95 تصویب نشده باشد قطعاً افزایش حقوقی که گفته‌ایم عملیاتی نخواهد شد. حتی اگر تا هفته سوم فروردین بودجه به ما برسد می‌توانیم آماده شویم تا همه احکام بودجه را در سال 95 اجرایی کنیم.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: